Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Брейкинг нюз“ по време на Руско-Турската война

Руско-Турската война от 1877-78 г. вероятно е първата широко отразена от пресата война, която подчертава ролята и важността на военните кореспонденти. Те са не по-малки звезди от генералите на двете армии и подобно на тях разполагат с лична свита кочияши, коняри, готвачи. В момент, в който новините се предават по телеграф – също както днес – е от съществено значение пръв да предадеш информацията. В земите на днешна България се стича цветът на тогавашната журналистика, но ние рядко попадаме в центъра на вниманието, а когато това става, обикновено е с екзотично оперение.

По онова време разцвет бележат и илюстрованите издания. Близо до театъра на военните действия има и художници, които изпращат зарисовки от фронта, а на място гравьорите дообработват, доукрасяват и понякога дори си измислят.
Заглавието на филма „Брейкинг нюз“ е донякъде иронично, предвид колко време е било нужно, за да достигне информацията до публиката през 19 в., но и универсално.
Филмът чертае образа на войната и се вглежда в бележките под линия, засягащи нас и историята ни.

Важен детайл с отношение към днешната медийна действителност е фактът, че предаването на една дума по телеграфа е струвало 35 цента по тогавашен курс. Представете си колко е струвал един подробен репортаж от събитията.

Чуйте разказа на Асен Владимиров, сценарист, режисьор и продуцент на филма „Брейкинг нюз“.

Снимки: sbj-bg.eu

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Слави Панайотов с "50 забравени места в България"

Книгата "50 забравени места в България" от Слави Панайотов повежда читателите на мистично пътешествие в страната ни Шестата поред творба на един от най-успешните създатели на онлайн съдържание идва след двугодишен труд. В 400 страници са събрани малко известни и дори забравени места, съхраняващи тайнствената красота на родината ни. Книгата обхваща..

публикувано на 30.11.24 в 11:40

"Сурови перспективи" на Тодор Рабаджийски

Визуалният артист Тодор Рабаджийски излага свои творби под името "Сурови перспективи" (Raw Perspectives). Изложбата е от 3 части – керамика, инсталация и живопис. Пространство на галерия +359 ("Водната кула") е подходящо за цялостния изглед на произведенията. Откроява се инсталацията, която се простира от върха на кулата до основата.  Авторът..

публикувано на 30.11.24 в 09:35

Начо Герерос е очарован от българската публика

Усмихнат, непринуден, дружелюбен, безкрайно земен и джентълмен – такъв видяхме Начо Герерос по време в първата му публична поява у нас. Известният испански актьор е в София по покана на телевизия bTV Comedy, която отбелязва 15-ия си рожден ден. Освен представители на медиите, на срещата с испанския актьор в петък присъстваха и посланикът на..

публикувано на 30.11.24 в 09:10

Изповедта на възрастен мъж във филма "И това е за тази Коледа"

В програмата на   тазгодишната Киномания е включен филмът "И това е за тази Коледа" на режисьора Петър Вълчев, В него се разказва за възрастен мъж, който разбира, че ще посрещне Коледа сам. В навечерието на семейния празник той разбира, че с дъщеря си и нейното семейство няма да прекарат заедно. И решава да прекара деня на гроба на починалата..

публикувано на 29.11.24 в 16:51

Пътни съвети за домошари

В редакция "Хумор и сатира" обичаме да пътуваме и затова често пъти поглеждаме към далечни страни, та да знаем какво ни чака, ако вземем, та най-сетне хванем самолета нанякъде. Тази седмица погледнахме и към Япония, а какво видяхме можете да разберете в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала..

публикувано на 29.11.24 в 16:30