Антоанета Титянова е член на АБУЖЕТ, българската секция на Световната федерация на пътуващите писатели и неуморим пътешественик. Посетила е десетки държави, но Мексико така ѝ е легнало на сърцето, че винаги е готова да се върне там и да открие нещо ново.
Започваме разговора с нея с висок градус, защото тръгваме към градчето… Текила! После спираме в Гуадалахара, градът в Мексико с може би най-много забележителности, вписани в съкровищницата на ЮНЕСКО. Той е не само с древна история, а и със специално място в съвременното изкуство.
Пирамидата в Коба, за която, честно казано не бях чувала, е раздразнила любопитството на моята събеседничка Антоанета Титянова. От разказа ѝ осъзнах, че в Мексико има несравнимо повече пирамиди, отколкото в Египет. За десерт членът на УС на СБЖ разкри, че индианка ѝ е правила магически ритуал за прочистване.
Повече за необичайните маршрути из Мексико, чуйте в звуковия файл.
Снимки: архив на Антоанета Титянова
Институтът по математика и информатика - БАН, учредител на Регионалния академичен център на БАН - Бургас, стартира нов проект BG-RRP-2.011-0004 "Иновативна софтуерна платформа за сериозни образователни игри с креативна визуализация за изграждане на компетентност и отговорно управление на природните ресурси" (ProNature). Ръководител на проекта е доц...
Даниъл Т. Уилингам е когнитивен психолог, посветил живота си на нелеката задача да "превежда" достиженията на науката на езика на класната стая. Всички съвети на експерта са събрани в книгата "Защо учениците не обичат училището?", издадена на български език. Като тръгва от тезата, че има девет принципа за работата на ума, които не биха се променили..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството на образованието и науката, Софийският университет "Св. Кл. Охридски" и Институтът за ядрени изследвания и ядрена енергетика към БАН организират изложба, която е посветена на настоящето и бъдещето..
На 18 ноември 1989 г. преди 35 години пред Храм-паметника "Св. Александър Невски" се проведе първият митинг на българската опозиция, възвестил необратимостта на политическите и обществени промени в страната. Тогава видяхме лицата на т.нар. "неформали" – косясали, брадясали, рошави и донякъде неугледни, но в същото време всички с плам в очите,..
Метафора с житейски и медицински привкус, която бе отправна точка в разговора с д-р Наталия Темелкова. Формалният повод бе току-що отминалия Световен ден за борба с диабета. Започнахме своята среща с напомнянето, че д-р Темелкова традиционно ни гостува в средата на месец ноември всяка година и нейната компетентност на ендокринолог винаги буди голям..
"Душата ми е стон" е историческа беседа, която ще пресъздаде духа на отминала София 111 години след последната вечер на Пейо Яворов и Лора Каравелова. T..
Отново конституционни ребуси... Има ли срок, в който да се избере председател на 51-вото Народно събрание? Докога може да продължи първото заседание на..
По време на Дните на китайската култура и наука у нас гостува поетът Ю Дзиен . Неговата стихосбирка "Давам име на една врана" е достъпна за българските..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg