На територията на Украйна има седем обекта, вписани в списъка на Световното културно наследство, като катедралата “Св. София“ и свързаните с нея манастирски сгради в Киев и ансамбълът на историческия център на Лвов, които са неразделна част от общото културно наследство на Европа.
Темата коментира в “Нашият ден“ доц. Михаил Груев, председател Държавна агенция “Архиви“:
“Сентенцията, че красотата ще спаси света, звучи като клише, но може би в днешния свят тя излиза от клишето и придобива истински смисъл.
Вглеждането в паметта и следите от миналото и в културно-историческото наследство може все пак да ни направи малко по-добри и да намали това ожесточение, с което върви войната в момента и някак да направи по-близък нейния край. Всички се надяваме на това.
И като хора, и като християни на първо място трябва да поставим човешкия живот, неговата защита трябва да бъде първото, което да ни води. Може би второто, не по-малко важно, е запазването на културно-историческото наследство, то трябва да бъде пазено и защитавано.
Призивът за защита на културно-историческото наследство си заслужава да бъде чут от руската страна, а и изобщо от всички, които имат някакво отношение към този конфликт, защото това, което се случва в момента в Украйна, а и в други страни, които се намират в този конфликт, е именно безжалостното унищожаване на всичко, което човешката цивилизация е съградила векове наред. И като граждани, и като хора трябва да се противопоставим.“
Това, което правят архивите и останалите културни институции е увеличаването на т.нар. “застрахователен фонд“, който всяка една активна институция има. Това са микрофилмови копия, които се съхраняват на друго място, различно от мястото, в което се съхраняват оригиналите. В случая на въоръжен конфликти или на природно бедствие и загубата на оригиналите ще останат микрофилмовите копия.
Другият процес, който върви паралелно, е дигитализацията, на която трябва да се гледа като на втори, резервен вариант. Искам да уверя всички, че на този етап документалното наследство на нацията е гарантирано.“
Чуйте целия разговор в звуковия файл.
През 2025 г. фермерският пазар във Варна отбелязва своята десетгодишнина, готвейки се за все по-успешни и богати събития, с все повече интерес от потребителите. Според Никола Куташки, един от организаторите на пазара, успехът на начинанието в бъдещето е повече от сигурен, защото освен качествена храна, фермерските пазари създават и безценна..
Депутатите от комисията по здравеопазване към НС приеха на първо четене три законопроекта, отнасящи се до правилата за минималното заплащане на персонала в болниците у нас. Два от тях обвързват възнаграждението с процент от средната работна заплата. Третият законопроект предвижда праговете за категориите персонал да се договарят чрез колективен..
В ефира на предаването Lege Artis , Силвия Гордеева – управител и съучредител на фондация "Живот със сколиоза", повдигна важен въпрос, свързан с липсата на цялостно финансиране от страна на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) за ортопедични корсети, използвани при лечение на сколиоза. Гордеева сподели, че фондацията е отправила..
С наближаването на въвеждането на еврото в България, фармацевтичният сектор се подготвя усилено за предстоящите промени. В ефира на предаването Lege Artis , председателят на Българския фармацевтичен съюз Димитър Маринов коментира опасенията на аптекари и пациенти относно възможен хаос при преминаването към новата валута. По думите на Маринов,..
В България от хепатит B и C умират четирима души всеки ден заради ненавременна диагностика и лечение. За 2024 са лекувани едва 752 пациенти с хепатит при нужни над 9 хил., за да бъдат постигнати целите за елиминиране на хепатита като заплаха за общественото здраве. От хепатит В лекуваните са 2 500 при 28 хил. новооткрити случая. Четирима души..
Във Видин на 21 юли започна четиринадесетото издание на фестивала на изкуствата "Дунавски вълни". Той ще продължи до 26 юли на различни места в града и в..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" гостува проф. Грета Панова – български учен и математик с международно признание. В момента тя е..
Дискалкулия е едно от онези състояния, които често остават незабелязани, но когато разберем какво всъщност представлява, неволно се питаме: "А дали и аз..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg