Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Война и културно наследство – как съхраняваме историята

Катедралата “Св. София“ в Киев
Снимка: Уикипедия

На територията на Украйна има седем обекта, вписани в списъка на Световното културно наследство, като катедралата “Св. София“ и свързаните с нея манастирски сгради в Киев и ансамбълът на историческия център на Лвов, които са неразделна част от общото културно наследство на Европа.

Темата коментира в “Нашият ден“ доц. Михаил Груев, председател Държавна агенция “Архиви“:

“Сентенцията, че красотата ще спаси света, звучи като клише, но може би в днешния свят тя излиза от клишето и придобива истински смисъл.

Вглеждането в паметта и следите от миналото и в културно-историческото наследство може все пак да ни направи малко по-добри и да намали това ожесточение, с което върви войната в момента и някак да направи по-близък нейния край. Всички се надяваме на това.

И като хора, и като християни на първо място трябва да поставим човешкия живот, неговата защита трябва да бъде първото, което да ни води. Може би второто, не по-малко важно, е запазването на културно-историческото наследство, то трябва да бъде пазено и защитавано.

Манастирът „Бернандин“ в град Лвов

Призивът за защита на културно-историческото наследство си заслужава да бъде чут от руската страна, а и изобщо от всички, които имат някакво отношение към този конфликт, защото това, което се случва в момента в Украйна, а и в други страни, които се намират в този конфликт, е именно безжалостното унищожаване на всичко, което човешката цивилизация е съградила векове наред. И като граждани, и като хора трябва да се противопоставим.“

Това, което правят архивите и останалите културни институции е увеличаването на т.нар. “застрахователен фонд“, който всяка една активна институция има. Това са микрофилмови копия, които се съхраняват на друго място, различно от мястото, в което се съхраняват оригиналите. В случая на въоръжен конфликти или на природно бедствие и загубата на оригиналите ще останат микрофилмовите копия.

Другият процес, който върви паралелно, е дигитализацията, на която трябва да се гледа като на втори, резервен вариант. Искам да уверя всички, че на този етап документалното наследство на нацията е гарантирано.“

Чуйте целия разговор в звуковия файл.


Снимки: Уикипедия

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Избрано: Как да консумираме безопасно подсладители: E-sladko предлага решения

През август предаването Lege Artis  поставя акцент върху някои от най-интересните интервюта, излъчени през годината. Сред тях се откроява разговорът с Елисавета Котова , председател на Асоциацията на децата с диабет, която представи първата българска информационна платформа за подсладители – E-sladko. Целта на E-sladko е да информира хората за..

публикувано на 21.08.24 в 13:14

Лятното училище на BIRN събра журналисти от цяла Европа

Колегата Ася Чанева, участник в лятното училище за разследващи репортажи на Балканската мрежа за разследваща журналистика (BIRN), сподели впечатленията си от обучението в ефира на предаването "Нашият ден". Тя се включи от Млини, селище близо до Дубровник, Хърватия, където се провежда 14-ото издание на престижното училище. В продължение на седмица..

публикувано на 21.08.24 в 10:03

Николета Атанасова: За Украйна през 2024 година

Какво не се промени и какво днес е различно в Украйна – директно включване на  Николета Атанасова в "Нашият ден" от Киев. Нагласата на хората е различна, заявява Атанасова. Докато един европеец яде кроасан и се чуди дали Украйна се нуждае от помощ, украинците загиват на фронта, изтъква журналистката.   От дистанция нещата изглеждат винаги..

публикувано на 21.08.24 в 09:40

От грижа за хората до грижа за словото: Пътят на д-р Христина Димитрова

Д-р Христина Димитрова от Варна, позната на много хора със своята всеотдайна доброволческа работа с украински бежанци, за която беше отличена с наградата на платформата "Тайм хироус", продължава да разширява своя принос към обществото. Този път обаче тя привлича внимание в съвсем различна област – литературата. През пролетта д-р Димитрова беше..

публикувано на 21.08.24 в 08:38

Избрано: Може ли стресът да бъде полезен?

През август предаването "Време за наука" насочва вниманието към някои от най-запомнящите се интервюта, излъчени през годината Едно от тях е разговорът с младия учен Богомил Пешев от Института по невробиология към БАН, който се фокусира върху ролята на стреса и как той може да бъде както вреден, така и полезен. Пешев обяснява, че стресът, макар и често..

публикувано на 20.08.24 в 11:23