Обикновено март месец е пълен с очаквания. Малък Сечко вече си е отишъл, първите щъркели пристигат и пролетта се задава. Дали защото народът го свързва със симпатичната баба Марта, или защото заради първите цветя е пълен с нежност и красота, но сме свикнали да го наричаме женски месец. Тази година той е по-особен защото минава под знака на една от най-страшните прояви на човека – войната. И жените пак са под огромен товар – спасяват живота. Кадрите на колони с майки и деца, пълни автобуси и палатки, кадри от родилни отделения с раждащи се под обстрели и бомби бебета; убити майки и деца – това е, с което ще се запомни този месец март. Това е, с което ще се запомни и днешният 8 март на 2022 година – тежки отговорности и непредвидени, непредполагаеми обстоятелства и предизвикателства.
За тях в „Познати и непознати“ е разговорът с журналистките и майки Шефкие Чакър и Вартануш Топакбашян.
Когато избухна войната в Украйна, едно от първите неща, за които екипът ни се сети, е да потърси информация как се справят бежанките – майки на деца с увреждания и с тежки хронични заболявания. Попаднахме на една жена, която ни впечатли със своята всеотдайност и жертвоготовност.
„Моля ви, нека говорим след ден-два. Ще се включа в предаването, но нека не говорим сега. Току-що се връщам от път и съм на предела на физическите си сили.“ – така отклони тя предварителния ни разговор. Тази жена се казва Аделина Аркадиева Банакиева, която доброволно извозва бежанци от Украйна.
Много са примерите от човешката история, когато различни хора, бягащи от войната, освен да опазят живота си, се грижат да опазят и светините си – книги, икони – все неща, свързани с корените им, но и с бъдещето.
Едни от първите, които реагират с желание да помагат на бягащите от война, са майките. Независимо от кой край на земята са.
Чуйте продължението на разговора с Шефкие Чакър и Вартануш Топакбашян.
B нaчaлoтo нa 2025 г. в oблacттa нa изĸycтвeния интeлeĸт нacтъпи ceнзaциoннo cъбитиe. Изнeвидeлицa cpeд нaй-дoбpитe пpилoжeния ce пoяви нeвpoннaтa мpeжa DеерЅееk, ĸoятo ce пpeдcтaвя пo-дoбpe oт дoбpe пoзнaтaтa СhаtGРТ нa ОреnАІ. B cъщoтo вpeмe тя e aбcoлютнo дocтъпнa в Бългapия, нe изиcĸвa aбoнaмeнт и e paзpaбoтeнa cъc cъвceм мaлĸo финaнcoви..
Исландци откриват Америка преди Колумб... три пъти. Това се случва около 1000-а година, тоест почти пет века по-рано. Първият европеец, видял американските брегове, е викинг на име Гунбьорн. Той плавал от Норвегия до Исландия, но поради буря акостирал при един от островите, принадлежащи на Северна Америка. Това събитие датира между 876 и 933 г. Ерик..
Три български ученички ще представят научните си разработки на един от най-престижните конкурси за млади учени – Международния научен и инженерен панаир Regeneron 2025, който ще се проведе през май в Кълъмбъс, Охайо. Те ще имат възможност да се включат в световното изложение, след като спечелиха първите три награди на тазгодишното издание..
Много пъти в "Познати и непознати" сме говорили за антисемитизма и различните му прояви, както и за най-ярката от тях – Холокоста. Връщали сме се назад в историята и сме разказвали за изгонването на евреите от Египет, за робството им във Вавилон, за едикта на Едуард I, наредил изгонването на всички евреи от Англия и довел до масови арести и екзекуции..
В "Покана за пътуване" започнахме прелюбопитния разговор с журналистката Мира Баджева за една не особено позната част от Африка – Замбия, Малави, Танзания. Тя ни разходи из резервата в Замбия Южна Луангва. Но разказът бе толкова интересен, че не стигнахме до Малави. Днес ще поправим тази несправедливост към държавата в Източна Африка. Езерото Малави..
Какви опасности за свободата на изразяване и демокрацията крият предложените за гласуване в НС през тази седмица проектозакон за "чуждестранните агенти"..
Какво е "соросоид" и наистина ли е застрашена демокрацията у нас и в Европа, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Георги Лозанов ,..
"И все пак, въпреки цялата многотия от възможни модуси на превода, отвъд препирните за чуждото и родното, предаването на стила на писателя, неизбежния..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg