Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Отбелязваме Световната седмица за борба с глаукомата

Доц. Анета Мишева: Преглеждайте очите си веднъж годишно

| обновено на 10.03.22 в 07:50
Снимка: Pixabay

От 6 до 12 март отбелязваме Световната седмица за борба с глаукомата. Глаукомата е група от дегенеративни заболявания, обединени от един общ признак – прогресивно и типично увреждане на зрителния нерв и зрителното поле.

Тя е втората причина за слепота в световен мащаб след катарактата и първа сред по-възрастните хора. Един от основните „виновници“ за нейното възникването е повишеното вътреочно налягане, което, когато е много високо, уврежда необратимо очния нерв и човек губи зрението си.

Темата коментира в “Нашият ден“ офталмологът доц. Анета Мишева:

“Трябва да се знае, че покачването на очното налягане не дава никакви оплаквания. Човек не знае, че го има. А това повишено очно налягане води до невъзвратима загуба на зрението, до атрофия на зрителния нерв.

Близо 10 млн. в света са двустранно слепи от глаукома и процентът нараства. Съвременната медицина набляга на ранното откриване.

Това е заболяване на хора над 40-годишна възраст, но в последните години установяваме и едно подмладяване на заболяващите.

Много е важно един път в годината, без никакви оплаквания, да бъде измерено очното налягане. Най-важното е ранното диагностициране и правилното лечение.

При поставена веднъж диагноза, пациентът трябва да знае, че трябва да се наблюдава. Очното налягане на такива пациенти се измерва на три месеца.

Глаукомата е хронично заболяване, което се носи до кроя на живота. Когато се установи, че човек не вижда с някое от очите, фазата на заболяването вече е напреднала много. Наричаме заболяването “тихия убиец“, тъй като не дава никакви конкретни оплаквания. Желателно е всеки, който отива в очния кабинет, да си измери очното налягане.

Най-доброто изследване за очно налягане е т.нар. очен скенер.

Очите и Covid-19

“Covid-19 дава едно зачервяване в по-острите стадии, а след това се наблюдава сутрешно безпричинно сълзене на очите. При интубирани пациенти могат да настъпят и други промени в очните дъна, но са описани много малко случаи.“

Чуйте разговора в звуковия файл.

Снимки: Piхabay

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

За вечния живот

Данни за това как да се отнасяме към покойниците откриваме още в Стария завет. Молитвите за мъртвите съществуват от древност, тъй като "в Христа всички са живи”. Всяка събота от седмицата е посветена на покойниците. Традиция е на задушниците, установени от църквата за общ помен за починалите да се посещават гробищата, за да отдаваме дължимата..

публикувано на 03.11.24 в 09:35
Евгений Кънев

Евгений Кънев: Обществото отива към код на поведение – силният е важен, независимо как се държи

Кой има интерес от грубото и агресивно поведение на политици срещу журналисти, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Евгений Кънев , икономист. "Това отношение към журналисти не е отсега, а от доста отдавна. Минаха немалко години, откакто Анна Цолова влезе в директен конфликт с политици по време на предаване и вместо да беше..

публикувано на 03.11.24 в 09:00

Форма на дискриминация ли е недостъпната архитектурна среда

В рубриката "Съвети на адвоката" на юридическото предаване "Законът и Темида" д-р Орлин Колев – експерт по конституционно право, преподавател в ЮФ на СУ "Св. Климент Охридски", член на Комисията за защита от дискриминация, дългогодишен консултант на предаването, отговаря в ефир на слушателски въпроси. Гена Видева от Ямбол: Предоставянето на услуги и..

публикувано на 01.11.24 в 14:30
Иво Сиромахов

Защо продължаваме да търсим примери в миналото?

В Деня на народните будители в рубриката "Разговорът" на "Нашият ден" гостуват Иво Сиромахов, писател и автор на книгата "Моите вдъхновители", и Христо Блажев, създател на сайта "Книголандия" и групата "Какво четеш" с над 200 000 членове. Те споделиха своите мисли за будителите и вдъхновителите. Иво Сиромахов разказа, че след като е..

обновено на 01.11.24 в 13:22
проф. Илин Славов и Анелия Торошанова

Проф. Илин Савов: Киберкултурата в България е на много ниско ниво!

Изкуствен интелект и киберсигурност – възможности за генериране на престъпления и ниво на защита. Каква е ролята на ИИ и има ли той негативни страни? Проф. Илин Савов е директор на Научноизследователския институт по продоволствена сигурност към Тракийския университет в Стара Загора (единствен у нас).  Експерт по проблемите на националната,..

публикувано на 01.11.24 в 12:45