Как се пренареждат икономическите и финансовите пластове по време на конфликта в Украйна?
Темата коментира в “Нашият ден“ икономистът и главен редактор на Експертния клуб по икономика и политика (ЕКИП) Георги Вулджев:
“Очаквам много рязко обедняване на руския народ, вследствие на това, което се случва. Изтеглянето на компаниите се комбинира с огромния срив на рублата. Със сигурност инфлацията в Русия ще се ускори много.
Отвъд този конфликт Китай е един категоричен печеливш, който в момента се отваря с цялото това масово изтегляне на западни компании, на практика се отваря едни доста голям пазар за тях, на който китайските производители могат да са абсолютни монополисти. Със сигурност ще направят всичко възможно да се възползват максимално от това.“
Русия се нарежда на 12 място сред търговските партньори на Китай
“Тепърва очаквам да стане по-голям партньор. Тя е стратегически партньор на Китай във връзка с редица ключови суровини, необходими на икономиката на Китай.
Това, че САЩ е най-големият търговски партньор на Китай, не означава, че Китай и САЩ са много големи партньори и приятели.
Самото правителство на Китай в последните няколко дни на няколко пъти повтори, че има стратегическо партньорство с Русия, което смята да поддържа и развива. Това е в отговор на призивите Китай да се присъедини към санкциите.
Дори когато САЩ заплашиха Китай за санкции към тях, те казаха, че ако САЩ се опитат да наложат нещо подобно, би имало сериозни последствия.“
“В момента има огромен стимул за Китай да се интегрира пряко руската система за междубанкови разплащания с китайската.
Русия е един голям пазар, в който Китай могат да са пълни монополисти. Много наивно е някой да смята, че Китай няма да се възползва от тази възможност. Ако видим структурата на вноса и на износа на двете държави, тези стоки, които Китай внася най-много, именно Русия изнася най-много, а стоките, които Китай изнася най-много, Русия сега ще има нужда да внася.
Това партньорство е изключително логично в настоящия контекст. И когато добавим всички геополитически съображения, които има Китай с оглед на собствените си амбиции – в Югоизточна Азия, в Тихоокеанския регион, по отношение на Тайван, неизбежният конфликт със САЩ по тази линия, конфликтът, който вече имаше със САЩ по линия на Хонконг.
Това партньорство е толкова логично между двете държави и е много наивно да се смята, че Китай няма да подкрепя Русия.“
Чуйте разговора в звуковия файл.
В Шестото издание на "Университетската седмица на книгата в УНСС" участват 20 издателства, които са подготвили намаления и промоции специално за студентите в Университета за национално и световно стопанство (УНСС). Очакват се десет премиери на книги, с участието на техните автори. Съвременни книги за съвременни деца: Защо е важно съдържанието да е..
Ескапизъм, искейпизъм, оттегляне, отдръпване, доброволно отшелничество – дълга синонимична редица, обозначаваща явление, присъщо на човечеството, откакто има човечество, но набиращо сила в модерната епоха. Говорим с философа от СУ професор Стилиян Йотов, с журналиста и писателя Иво Беров, с психолога Иван Иванов и с публициста и колумниста Диян..
Важността на устойчивото третиране на отпадъците и рециклирането, ролята на кръговата икономика и ползите от съвременни методи за управление на отпадъците са ключови теми на семинара "Отпадъци и рециклиране", организиран от Френското посолство и Френския културен институт в България. Това събитие е част от конкурса "ЕкоОбщина – устойчив град и..
Теодор Цеков е журналист в седмичния вестник "Филтър" и сайта, носещ същото име. Радослав Диков е също журналист, вече бивш – работил дълги години в Немска редакция на БНР. Сега пише фейлетони. За мухата в студиото, политиката и най-дългата дума в немския език, или "последният да затвори вратата". Полусериозно преди президентските избори в САЩ –..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" след Деня на будителите и в навечерието на второто издание на Деня на четенето, който тази година преминава под мотото "Иновациите започват с четене", Валентина Стоева от фондация "Четене" и фондация "Детски книги" сподели възгледите си за това как да стимулираме четенето сред децата и защо е..
Албена и Павел Благеви са се издигали до селенията на боговете – планината Олимп. Оказа се, че макар да е с няколко метра по-нисък от Мусала, нейният връх..
Кой има интерес от грубото и агресивно поведение на политици срещу журналисти, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Евгений Кънев ,..
На 6 ноември публиката в Студио 1 на Радиото в София ще се наслади на музикална приказка за различните лица на един от най-чувствените инструменти в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg