„Наблюдаваме все по-голяма поляризация както по темата за пандемията, така и по тази за войната. Това твърди Юлия Роне – културолог и политолог, която се занимава с изследване на дигиталните медии и протестните движения, а в момента е изследовател към Университета Кеймбридж.
"И на Изток, и на Запад обществата са все по-разделени на две, с много крайни мнения и много малко възможност за диалог. "Хибридни медии" е много важен термин на Андрю Чадуик, интересен английски изследовател, който говори за преплитането на информация, циркулацията на информацията от мейнстрийм медиите към онлайн средата и обратното. Един от сигурните факти е, че Русия много късно влезе в пропагандната война, тя не беше подготвила своето население. Това е много различно от ситуацията на Запад, където от месеци, дори години водещите медии подготвяха своето население, че подобни действия могат да се случат. Това, което мен ме притеснява, е, че не само в Русия, но и в Европейския съюз и демократични държави се достигна до същото обостряне на медийната среда.
Като цяло обаче бих казала, че в страни, в които държавните медии са добре финансирани и удържат качеството си, хората продължават да им се доверяват. Би Би Си например има високо доверие от собствените си граждани. От друга страна, ако престанем да се доверяваме на някой, рискуваме да живеем в свят, в който нищо не е истина и нищо няма значение."
Чуйте повече от звуковия файл.
Във "Време за наука" отправяме интересно предложение за ваканцията към децата и техните родители – лятната образователна програма на Националния природонаучен музей – БАН. Веселина Чирова , екскурзовод в музея, разказва повече за инициативата: "Целта е децата да натрупат нови знания за природата и да се забавляват по интересен начин...
В "Часът на етиката" – съвместната рубрика на "Време за наука" и секция "Етически изследвания" на Института по философия и социология при БАН – с проф. Стоян Ставру говорим за пресечните точки между етиката и музиката, за акустична справедливост и за изваждането на звук и глас от контекста им. В началото на разговора проф. Ставру предлага на..
На 8 юли в Европейския парламент ще се състои гласуването по повод приемането на България в еврозоната и ще бъдат одобрени законодателните актове, които уреждат присъединяването ни. На този ден се очаква и решението на Съвета на ЕС, което ще бъде финалният акт за приемането на евровалутата в България. Какво ще се случи след тази дата, какви са..
Журналистът от БиБиСи и "най-пишещ за крикет български журналист" Васил Велев разказва за най-причудливите и необичайни спортове по света – от гледане на труднодостъпни и опасни места до плуване в кална торфена река. Повече от 600 години някъде из Глостършър, Англия, се провежда състезание по търкаляне на пита сирене по стръмен склон. В..
В това издание на предаването "И рибар съм, и ловец съм" можете да чуете Борис Иванов и Любомир Николов, представители на сдружението "Искър" - София, които ще разкажат за почистването и облагородяването на бреговете на река Искър. Те са изградили едни доста удобни и сенчести почивалки, като са вдъхнали нов живот на едни стари палета, оформили..
SLAPP делата, медийната среда у нас и искът на Нова телевизия срещу журналиста Калин Манолов и доц. Светлана Божилова, коментира във "Въпреки..
"Има една приказка, че дяволът е в детайла… Богът е там. Точно там е вдъхновението, златната ръка и огънят на мерака, на това наистина да направиш нещо, да..
Световноизвестният оркестър "Йохан Щраус Виртуозен Оркестра" , вдъхновен от музикалното наследство на Йохан Щраус-син, ще предложи на българската публика..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg