Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Н.Пр. Армен Едигарян: История, религия, природа и вкусна храна ви очакват в Армения

10
Н.Пр. Армен Едигарян, извънреден и пълномощен посланик на Република Армения у нас
Снимка: посолство на Армения

Българите и арменците живеят заедно от векове, обичат се, уважават се и си помагат. Християнски народи, те имат общи празници, традиции и обичаи, дори сходни гозби. Всеки от нас има приятели български арменци, но същевременно не знаем бог знае колко за древната земя, от която произхождат. За да поправи тази несправедливост, „Покана за пътуване“ гостува на извънредния и пълномощен посланик на Република Армения у нас Н.Пр. Армен Едигарян.


Той изрази надеждата, че скоро ще има редовна въздушна линия между България и Ереван, но засега остават само чартърните полети през лятото, с които арменците идват на нашето море.


Родината им е страна с древна история, невероятна природа и отлична кухня, но това са само факти, които ние българите знаем. Малцина обаче са информирани, например, че Зорак Карер е с 3500 години по-стар от Стоунхендж. Помолих посланика на Армения да разкрие най-завладяващите места, които трябва да се видят в неговата страна. Той заяви, че там може да се пътешества с бюджет за всеки джоб.


Повече подробности – в звуковия файл

Снимките и видеото са предоставени от посолството на Армения




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Розовото езеро Масазир

Розово езеро и Ахатова планина в Азербайджан

Представете си ярко розово езеро със захарно бели облаци… във водата. Трудно е дори за разюздано въображение. А такова място съществува! Селото около езерото вече е квартал на Баку, столицата на Азербайджан. Нещо като нашата Бояна. Наоколо строят къщи състоятелни люде, които имат проблеми с щитовидната жлеза и трябва да дишат йодни пари. Така..

публикувано на 06.04.25 в 17:10

В Института по полимери на БАН разработват нови екосъобразни и приложими полимери

Представителите от ИП-БАН ас. Ина Анастасова – носител на наградата "Проф. Иван Шопов“ на Съюза на химиците в България "Изявен млад учен в областта на полимерите“ за 2025 г., Анна Пранчева – носител на награда за най-добър доклад на 16-ата научна сесия "Младите учени в света на полимерите" 2025 г. и отличена с грамота за достойно представяне в..

публикувано на 06.04.25 в 11:15
Проф. Петя Осенова

За мрежите от думи и езиковите технологии

Има теми и дялове от науката за езика, които не са често предмет на разговор дори в предаването "За думите". Не за друго, а защото е много трудно да бъдат "преведени" на достъпен за нас, неспециалистите, език. Такава област безспорно е компютърната лингвистика, иначе казано, обработката на естествения език така, че да може да бъде анализиран и..

публикувано на 06.04.25 в 08:25

В Салала кола върви нагоре с изключен двигател

Когато бях малка, в научнопопулярно списание (може би "Космос"), прочетох за антигравитационния хълм в Салала. Тогава султанатът Оман ми се струваше толкова невъобразимо далечен и екзотичен! Щом имах възможност да посетя тази държава, освен Руб Ал Хали, втората по големина пустиня в света след Сахара, бях много ентусиазирана да видя това магнетично..

публикувано на 05.04.25 в 12:05
„Вампирова булка“, илюстрация на Любен Зидаров към „Български приказки“ от Николай Райнов, 1974

Скритата сила на вълшебната приказка: Целебните приказки

Целебната сила на вълшебната приказка не е мит, осъзнали са го психотерапевтите от Фройд насам, особено Юнг, който насочва вниманието към архетипите в общочовешкото психическо функциониране. Още оттогава вълшебната приказка е част от професионалния психоаналитичен и терапевтичен арсенал. "Приказката е мост между съзнаваното и несъзнаваното… ние..

публикувано на 05.04.25 в 11:35