Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Детската литература в помощ на възпитанието

Снимка: Ани Петрова
Ако сме имали късмета да отраснем с прелестните стихчета, песнички и залъгалки от българската детска литературна класика, е много вероятно и ние на свой ред да отгледаме рожбите си с тях. Дори да са поовехтели като лексика и сюжети, те са пълни с топлина, доброта и грижа, а простичките мелодични стихове стават завинаги част от дълбоката емоционална и естетическа връзка с родния ни език. 

Литературата за деца от Възраждането докъм последните десетилетия на ХХ век има и една неотменна задача – да възпитава у младите онези качества и добродетели, които са на почит в обществото. Те в общи линии се запазват и през периода на така наречения „социализъм“, допълнени и преработени според каноните на господстващата идеология. Какво обаче става от 90-те години насам с „възпитателната“ функция на литературата за деца, е много рисковано да се обобщава, защото картината не просто е много пъстра, но и защото светът, в който растат съвременните деца, е коренно различен. Смяната на поколенията е далеч по-рязка и бърза, пазарът предлага изобилие от наши и чужди издания, екраните поглъщат времето и вниманието не само на малките. 

Има ли изобщо такава амбиция съвременната литература за деца, какво искат да кажат и събудят у младите си читатели авторите, дали изобщо пишат за тях, или доизживяват собственото си детство – въпроси с повишена трудност, които задаваме на проф. Светлана Стойчева, преподавателка по теория и история на литературата в НАТФИЗ.

Снимка – Ани Петрова, БНР

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Антарктида – познатата и непозната: 4 епизод – Какво показват ледниците?

Антарктида е една лаборатория за наука и въпросите, които ние като учени имаме, могат по- бързо да стигнат до своите отговори, заяви хидробиологът доц. Весела Евтимова. Тя е участвала в две експедиции. Всичко там докосва по особен начин сетивата и дава възможност на учените да развиват своите проучвания, сподели още тя. Антарктида – познатата и..

публикувано на 12.09.24 в 13:40
Самюъл Хънтингтън

В света на Самюъл Хънтингтън: началото

Американският социолог, един от най-известните представители на течението на транзитолозите, Самюъл Хънтингтън се сдоби със световна слава, след като изложи на бял свят теорията си за сблъсъка на цивилизациите. Хънтингтън излага прочутата си теза във връзка с настъплението на испаноезичните американци в южните щати на САЩ, но сякаш атентатът..

публикувано на 11.09.24 в 17:37

Верона ще измести ли Париж като град на любовта?

Олимпиадата отшумя и Париж отново се върна към нормалното си битие като град на любовта. Верона обаче упорито се домогва до романтичната титла. И има основание. Мястото е пропито със средновековна нежност и любов, бурни чувства и въздишки. И всяка година най-малко три милиона туристи се стичат тук, за да ги изпитат. Разбира се, всички се тълпят..

публикувано на 11.09.24 в 15:05

Инфлуенсърите – сега и преди

Англицизмът "инфлуенсър" значи "човек с влияние". Думата свързваме днес с виртуалното и с маркетинга, но забравяме, че субектите на влиянието и следващите ги, тоест последователите им, са съществували в човешкото общество винаги – и за добро, и за лошо. Сократ и Ницше, Толстой и Кант, нашите Вазов и Дънов – пророци и писатели, идеолози и политици –..

публикувано на 10.09.24 в 17:45

Еврика! Успешни българи: Николета Стойнова

"Да се подобрявам, да се подобрявам, да се подобрявам..." Няколко пъти Николета Стойнова – ученичка от Американския колеж в София, повтаря тези думи докато разговаряме. Само след няколко дни тя ще бъде в 12 клас и с основание може да се каже, че е една от учениците, с които Колежът може да се гордее. Тя е лауреат от Националния конкурс "Млади..

публикувано на 09.09.24 в 17:05