Проектът „Ето къде си“ на Ирина Баткова и Михаил Михайлов спечели безпрекословно сред 17-те останали проекти да представи България на Венецианското биенале тази година. Кураторът Ирина Баткова казва, че те са се фокусирали върху самия проект при подготовката, като се дистанцират съзнателно от подробностите около контекста на тазгодишното биенале. Тя споделя, че е прочела само в обща форма концепцията на Чечилия Алемани, кураторката на биеналето. Според нея мотото този път „Млякото на мечтите“, взето от книгата на художничката-сюрреалистка Леонора Карингтън (1917-2011) звучи много поетично. Тя предлага едни сериозни теми за размисъл, разделени в общата изложба на три части.
Но Ирина Баткова харесва в работата на Михаил Михайлов, че тя не е потопена в актуалността на момента. Той изведнъж започва да мисли пространството за изложбата по един странен и абсурден начин и същевременно много философски, защото както установяват двамата впоследствие в посоката на мислене на Чечилия Алемани има и метаморфозите на тялото, и начина, по който то реагира и комуникира с технологиите, и връзката на телата и Земята. А това са все проблеми, които се въртят около живота и смъртта.
Това, което Михаил Михайлов предлага в проекта е една серия, която той разработва от 8 години, от ренесансово направени рисунки на финия човешки отпадък, който ние оставяме всеки ден в жизненото си пространство. Това по някакъв начин отмерва всеки един изминал ден от човешкия живот и реферира и към това, как то взаимодейства с нашата жизнена среда и как се опитваме да заличим това взаимодействие. Михайлов включва в изложбата и едни пространствени обекти от серията „Музейни пиедестали“, които в неговия прочит са сюрреалистично поднесени с прикрепени към тях различни почистващи средства. Така целият проект се завърта около метафоричното описание на човешкото усилие да намери смисъл в ежедневието, да намери смисъл едновременно да бъде и да се приобщава и трансформира към средата, в която пребивава.
Чуйте повече в интервюто с Ирина Баткова.
Венецианското биенале за съвременно занаятчийско изкуство "Хомо Фабер" е инициатива на фондацията за творчество и занаятчийство "Микеланджело", базирана в Швейцария, която подпомага съвременните занаятчии по цял свят и насърчава едно по-хуманно, приобщаващо и устойчиво бъдеще. Вече трата година в престижния форум без аналог в света участват..
Тридесет и три години отбелязва специалност "Метал" в НХА с едноименна изложба в галерия "Академия". Това е завършващ етап на едноименен двугодишен проект, осъществен в рамките на Конкурса за финансиране на проекти за присъщата научна и художественотворческа дейност на Националната художествена академия. В рамките на проекта бяха проведени..
"Литература в движение. Чужбина през очите на една писателка антрополог." Така беше озаглавена срещата с румънската писателка Ралука Над на събитията, които организира Румънското министерство на културата на Софийския международен панаир на книгата през декември 2024. Родената в Клуж-Напока антроположка и писателка е една от най-интересните румънски..
На Ивановден столичната галерия "Арте" се оказа тясна, защото имаше толкова много гости, с които художникът проф. Иван Газдов беше решил да сподели своя имен ден с една изложба. Изложбата се казва "Добра вибрация" и включва графики и скулптура. За първи път Иван Газдов, който работи основно в областта на графиката, плаката, илюстрацията карикатурата, и..
Предстои издаването на "Антология на съвременната румънска поезия" у нас. Подготвя се от преводачката Лора Ненковска и издател Георги Гаврилов. Съставител на сборника е румънският поет Клаудиу Комартин, който вече е добре познат у нас – бил е на фестивала "София: Поетики", представял е списанието "Поезис Интернационал", на което е главен..
Какво е "съдебна реформа" в контекста на предстоящия избор на главен прокурор у нас, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Борис Митов ,..
2025 година обещава да бъде знакова за културния живот на Пловдив, според Виктор Янков , експерт "Събития и проекти" във фондация "Пловдив 2019". Градът..
Сборникът "Изборът на поета: Ивайло Иванов" е резултат от проведената през декември 2022 г. Национална научна конференция "Изборът на поета: 50 години от..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg