Паралелната война на Русия със света, какво е кибервойна, хибридна война и как се проявяват в контекста на вийната в Украйна, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Спас Иванов, експерт по киберсигурност.
„Няколко неща правят впечатление. Първо, изчезнаха всички антиваксъри от интенетпространството и техните усилия и организация се проявяват в посока защита на Русия и инвазията ѝ в Украйна. Това показва, първо, че командването на армията от тролове, включително и в нашата страна, работи изключително ефективно. На второ място, показва, че социалните медии са безпомощни да направят каквото и да било, защото това е съдържание, което потребителите „раждат“ от само себе си и не може да се контролира, защото няма първоизточник. Започва да се споделя масово и се превръща в дигитална пандемия. Но фейсбук не отделя достатъчно ресурс да контролира държави като България, заради нетипичния език, който говорим, както и малката печалба от страна като нашата. Просто за тях не си струва усилието.“
Кибератаки
„Засега очакването, че покрай войната в Украйна Русия ще атакува по този начин, не се случи, въпреки че всички държави повдигнаха нивото си на внимание. Вероятно тази война не се случва засега, защото ще е твърде очевидно. Според мен обаче Москва в момента „излъсква кибероръжията“ си и в момента, в който фокусът от Украйна малко се измести, те ще атакуват Запада с тях, ще му върне всичко, което той сега причинява на Русия. В момента никъде по света не се наблюдава засилено руско присъствие на „киберфронта“, но Москва разполага с втория по сила потенциал за кибернападение. Много лесно може да започне деструктивни действия на територията на ЕС и САЩ, откъдето идват основните санкции към Русия. Освен това Москва контролира огромни „киберпрестъпни групи“, които изнудват жертвите си за пари, най-често с криптовалути, които са много трудни за регулиране. В някакъв момент Москва може да провиди в тази светлина източник на доходи, които сега Западът ѝ отнема. Ако Русия направи координирана кибератака с пълната мощ, която има, може да парализира всички публични услуги в ЕС и да ни върне век назад. Това означава да останем без ток, без вода и телекоми. Абсолютно отговорно го казвам.“
Русия без глобален интернет
„Русия проведе първото такова учение през 2019 година, когато изключи временно всички държавни служби от интернет за повече от 24 часа, за да провери какъв ще е отпечатъкът върху тяхната производителност. Това упражнение в контекста на днешните събития в Украйна изобщо не е било случайно. Тогава звучеше като някакъв вид екзотика, на която само Русия е способна, но се оказва, че не е така. Те са подготвени. Което означава тотално информационно затъмнение при тях и пропаганда, подобна на тази в Китай, където има така наречената „Китайска киберстена“ – в тяхното интернетпространство се пуска само филтрирана информация. Същото ще се случи и в Русия. Истината е, че обикновените руснаци дори не подозират какво се случва в момента и че ще отнесат истинската тежест на санкциите, защото Путин и кликата му нито ще се изключат от глобалния интернет, нито от финансовите възможности. Пропагандата му у нас е триумф, който до този момент не беше постиган никъде.“
Ареста на Бойко Борисов
„Целта на всяка политическа партия е да управлява. Властта е нормална цел, но ГЕРБ са истински пристрастени към властта заради управлението им повече от десетилетие. Изваждането им от властта ги докара до състояние, в което не могат да мислят трезво. В момента те мобилизират всичките си ресурси, за да дискредитират сегашното правителство. Те работят само в посока разединение на страната и всъщност подкрепят путинската позиция за разединение. Те са готови на всичко, за да оцелеят на политическата сцена, тъй като, ако техният лидер бъде действително признат за виновен, с тази партия се приключва на момента. Ако нещо се случи с Бойко Борисов, тази партия изчезва.“
На 25 февруари София ще бъде домакин на 11-ото издание на международния форум за иновации Innovation Explorer . Тазгодишното мото на събитието – " Екстремен свят" – отразява динамиката и предизвикателствата на съвремието ни, коментира основателката на форума Леона Асланова в ефира на предаването "Време за наука". Форумът ще постави фокус..
Всеки от нас, поне веднъж в живота си, се е питал: "Защо нямам тези способности?" – било то физическа издръжливост, интелектуална острота, изключителен талант или необикновена красота. Въображението ни неизменно ни тласка към размисъл за границите на човешките възможности и начините за тяхното преодоляване. Но докъде може да ни отведе това желание..
В рубриката "Времето на редактора" обръщаме внимание на една дългогодишна традиция, свързана с почитта към Васил Левски в град Карлово. Учениците от Средно училище "Васил Левски" продължават да пазят спомена за Апостола на свободата чрез ежегодни театрални постановки, които се радват на голям интерес от страна на жителите на града. Днес, в..
Колко опасни са вейповете? Ново проучване наскоро даде малко повече яснота за рисковете от употребата на вейпове. Вейповете станаха алтернатива на наргилето. Рекламите им са навсякъде в социалните мрежи. Инфлуенсъри и модели организират игри и ги подаряват. Те имат този "куул фактор". Рекламната кампания на една от марките е "Новото..
В рубриката "Разговорът" диригентът Йордан Камджалов и ръководителят на Първото частно училище и детска градина "Д-р Мария Монтесори" – Мая Василева, споделят своите възгледи за силата на музиката, образованието и духовността в изграждането на достойно общество. Музиката като мост към безсмъртието На 152-рата годишнина от гибелта на..
В поредното съботно издание "За здравето" използвахме много военни термини, но говорихме по важни теми, може би най-болезнените за родната здравна система..
Комуникационната индустрия позволява много широк обхват от най-различни комуникационни форми – от съвсем стандартните материали, интервюта, статии, до..
"Във Funkallero сбъднах мечтите си откъм мелодии, които са били в главата ми от много време. Музикантите, с които свирим се влюбиха в тази музика и в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg