Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Йенуфа“ в Ковънт Гардън с Асмик Григорян и Карита Матила

10
Снимка: @royaloperahouse

В оперната вечер на програма „Христо Ботев“ със съдействието на Еврорадио ви предлагаме цялостен запис на операта „Йенуфа“ от Леош Яначек, осъществен на 12 октомври 2021 година в Кралската опера Ковънт Гардън в Лондон. В главните роли участват: Йенуфа – Асмик Григорян, Клисарката – Карита Матила, Лаца – Ники Спенс, и Стева – Саймир Пиргу, а диригент на постановката е унгарецът Хенрик Нанаши, който между 2012 и 2017 година е музикален директор на Komische Oper Berlin. Нанаши е чест гост-диригент в Метрополитън, Миланската Скала, Националната опера в Париж, Арена ди Верона, както и в оперите в Сан Франциско, Чикаго, Мюнхен, Дрезден, Франкфурт и Хамбург.


Ето какво казва Хенрик Нанаши за музиката на операта „Йенуфа“ в интервю за Би Би Си 3: „Операта започва с ксилофон, който установява духа на цялото произведение, защото представлява остинато, което може да бъде чуто по време на  цялата опера в различни варианти. Яначек го използва по много интересен начин, защото остинатото ни подсказва, че непрекъснато нещо се случва на заден план. И очевидно за Яначек текстът е бил особено важен, защото той е написал „Йенуфа“ за своите сънародници и даже е казал, че се надява певците да поправят ритъма, който е написал, където се налага, за да съвпада с прозодията на текста. Затова и аз смятам, че дори и публиката да не говори чешки, е много важно за нея да чува мелодията на езика. Разбира се, субтитрите също са много важни, а и аз съм от хората, които вярват, че не трябва да се очаква от публиката да се е подготвила преди да дойде на представление. Мисля, че хората трябва да идват в театъра и спонтанно да преживяват музиката и драмата“.

В оперната вечер на програма „Христо Ботев“ на 19 март от 21 часа ви очакват 3 часа с музиката на Леош Яначек, като освен „Йенуфа“ ще имате шанс да чуете и откъс от неговата „Глаголическа меса“.

Снимки: Ковънт Гардън


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

"Акустична версия" 40 години на Аполония

Антони Дончев, Петър Славов, Христо Йоцов – това е "Акустична версия" – известната формация, която е създадена през 1985. Свирили са още на първото издание на "Аполония", а сега свириха тук и 40 години по-късно. Музикантите се надяват тези нови парчета да станат албум. Чуйте Антони Дончев, Петър Славов и Христо Йоцов от "Аполония":..

публикувано на 05.09.24 в 15:29

Камерен концерт на Стоимен Пеев и Елена Дикова

Стоимен Пеев и Елена Дикова изнесоха рецитал в Археологическия музей в Созопол. Двамата музиканти обичат трудните програми. Сега бяха включили Брамс, Шуман и Владигеров - една от най-тежките в камерната музика за цигулка и пиано. Стоимен Пеев взе участие и във Фестивалния оркестър на "Аполония".  Чуйте Стоимен Пеев и Елена Дикова 

публикувано на 05.09.24 в 13:50

Концерт на Струнен секстет има тази вечер в Археологическия музей на Созопол

Концерт на Струнен секстет има тази вечер (4 септември) от 19.00 ч. в Археологическия музей на Созопол в рамките на 40-ото издание на Празниците на изкуствата "Аполония". Струнен секстет: Лия Петрова – цигулка, Валя Дервенска – цигулка, Стефания Янкова – виола, Румен Цветков – виола, Александър Сомов – виолончело, Иван Лалев – виолончело..

публикувано на 04.09.24 в 15:30

"Надпяване" – фолклорната класация на програма "Христо Ботев", септември 2024

В класацията "Надпяване" всеки месец ще ви бъде представяна различна музика. Екипът на предаването се старае да бъде на вълните на новите фолклорни жанрове, но и да не забравя традиционното звучене на любимата ни народна музика. В ефира на програма "Христо Ботев" ще чуете да се съревновават не само прекрасни певци, но и виртуозни инструменталисти. Освен..

обновено на 04.09.24 в 15:12

Петото издание на МФ Cellissimo показва растеж и разширяване на музикални територии

"Всяка година имаме тази радост да посрещаме страхотни виолончелисти и да създаваме атмосфера за нашите млади музиканти, за бъдещото поколение виолончелисти. Фестивалът се разраства, като тази година ще се проведе от 6 до 11 септември" – сподели доц. д-р Атанас Кръстев. За пети път столицата става притегателно място за изявени европейски..

публикувано на 03.09.24 в 17:19