Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Аспектите и проявленията на хуманизма

Снимка: www.brera.net

Хуманизъм. Какви са аспектите и проявленията на хуманизма, как се създава и как се мисли през различните исторически периоди? Ще бъде разгледан хуманизмът от философска, литературна и политическа гледна точка, заедно със събеседниците: проф. д-р Димитър Вацов, д-р Богдана Паскалева, литературовед, и Явор Сидеров, историк и политолог.

Думата „хуманизъм“ намира място в речника на науката в началото на XIX век. Тя произхожда от латинската дума humanitas, която означава хуманност, човечност. Под хуманност се разбира човеколюбива, добронамерена, безкористна, благосклонна и разбираща нагласа към хората. Думата humanitas се утвърждава в публичната реч и литературата в епохата на Древния Рим главно благодарение на знаменития политик, юрист и оратор Марк Тулий Цицерон (106–43 г. пр. Хр.). В наши дни най-често се употребява хуманност във всекидневната публична реч в нейното главно значение на човеколюбие. Много често като почти пълен неин синоним се използва и думата „хуманизъм“.

В предаването се проследява как се достига до това понятие и как се преживява сега. Задават се въпросите – как се интерпретира през политиката, през взаимоотношенията между хората? Спекулира ли политиката с това понятие за цели, които в същината си не са хуманни и как се регулира това?

Разгледани са и идеите на Цветан Тодоров, който пише следното:

„Хуманизмът не е нито натурализъм, нито изкуственост, той защитава ценностите си не защото са въплътени в природния ред, нито пък защото така е повелила най-могъщата воля. Не властта, за която говори Хобс, ни кара да предпочетем правото на избор между да и не пред покорството. Така стоят нещата и с целеположеността на Ти, т.е фактът, че предпочитам да възприема човешкия индивид като цел на моето действие, а не да го използвам примерно като деятел на икономическия прогрес, така е и с универсалността на Те, уважението дължимо на всички хора, което смятаме за по-ценно от предпочитането на нашите пред другите. Ако хуманизмът е против заробването, манипулацията и опредметяването на индивидите или против изтребването на част от човечеството, това се дължи не само на неговото желание – така към него би могло да се причисли и чистият волунтаризъм – а и на факта, че според дълбокото му вътрешно убеждение, ценности като свобода, уважение към другия и еднаквото достойнство на всички са нещо очевидно и подхождат най-добре на човешкия вид.“

Чуйте предаването от звуковия файл.

Снимки – www.brera.net



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Екстремно лято

Екстремните спортове са необятна вселена, в която пристъпваме върху дъска за kite surf. Още по-необятна и труднодостъпна вселена са облеклата за екстремни спортове, в частност за кайт сърф. Марианна Калъчева – Мери и Калина Палавеева влизат в тези две вселени почти на шега, с лекотата и свободата на младостта, но и с увереността, че могат..

публикувано на 04.07.24 в 17:30
Мемориалът в планината Ръшмор

В Деня на независимостта на САЩ празнуваме българо-американското приятелство

На днешната дата (4 юли) САЩ отбелязва своя национален празник – Деня на независимостта . През 1776 година след Американската революция бившите 11 британски колонии обявяват своята независимост от британската корона. С подписването на Декларацията за независимостта тогавашният Конгрес поставя основите на американската държава, като "страна на..

обновено на 04.07.24 в 16:25

Европейско финансиране за семейни фирми и креативни индустрии – възможности и успехи

В рубриката “Темата на деня” на предаването “Нашият ден” обсъждаме с адвокат Биляна Тончева възможностите за европейско финансиране за развитие на креативните и творчески индустрии. Европейските фондове предоставят до 150 хиляди лева безвъзмездно финансиране за български предприятия и фирми от творческите индустрии по оперативна програма “Иновации и..

обновено на 04.07.24 в 12:06
Фабриката

Валтер Гропиус: Пионерът на модерната архитектура

Валтер Гропиус (на немски: Walter Gropius) е германски архитект, който е оставил дълбок отпечатък в историята на модерната архитектура. Той е един от основателите на прочутата школа "Баухаус“ и е сред пионерите на модернизма, заедно с Лудвиг Мис ван дер Рое и Льо Корбюзие. В рубриката "Епизоди от живота" на предаването "Нашият ден" говорим за него,..

обновено на 04.07.24 в 10:49

Практика и философия на възстановяването

Регенеративното или възстановителното земеделие набира все повече популярност днес, ако изобщо е подходящо да използваме термина популярност за толкова решаващи процеси като запазването и оздравяването на почвата. Тя, почвата, е на най-важното място в производството на храната, която човечеството консумира, и колкото по-бързо разберем това,..

публикувано на 03.07.24 в 17:40