На 24 март се навършва месец от началото на нападението на Русия над Украйна. Това е и ден за възпоменание в чест на поляците, рискували живота си по време на Холокоста, за да спасят евреи.
Темета коментира в “Нашият ден“ Емил Соколов, историк и анализатор:
“Войната, която Русия започна в Украйна, е от историческо значение, тъй като такава пълномащабна война в Европа, между две държави не е имало.
Много често чувам да се дава пример с войната в Югославия - това беше много кървав, но граждански конфликт, в който намесата на НАТО беше единствено с военно-въздушни удари. Това, което се случва в Украйна, е тотална война.“
Поведението на Полша
“Поведението на Полша в историята ще остане като достойно и героично. Полша прие над 1 млн. бежанци от Украйна. Тя е една от държавите, които най-силно подкрепят Украйна, за да получава тя военна и дипломатическа помощ. Полша е и държавата, която настоява НАТО да има по-активна позиция.
Виждаме едно лидерство, което в случая идва от Изток, а не от Запад, от държавите от бившия социалистически лагер, които виждат заплахата, която Русия наистина представлява.
България
“За съжаление България в момента не е от най-активните. По отношение на хуманитарната помощ сме взели мерки, но някак не успяваме за момента да говорим с един глас, което е нормално. В България управлява коалиция, която има различни политически идеи. Това е демокрацията, която си избрахме - разнолик и различен парламент, в който няма политическа сила с ясен мандат.“
Доброволците
“Има една част от нашето общество, която в момента действа абсолютно безкористно със страшна солидарност към Украйна. Има хора, които приемат бежанци в домовете си и те са тези, които ще останат в историята.“
Военна помощ за Украйна
“Предложението ни за изпращане само на военни каски за цивилни е малко нелепо. Ако България иска да изпрати някаква военна помощ на Украйна, да не поставя условия, които са неизпълними.
Няма как някой да следи на кого се раздават каски и бронежилетки, когато цяла Украйна е във война, стреля се по цивилни, бомбардират се цивилни сгради.
Според мен президентът Радев каза това, за да смекчи удара по някакъв начин, защото той в момента защитава позиция, че трябва де се изпрати някаква военна помощ.“
“Заедно за Украйна“
“Това е една чудесна инициативи, много се надявам президентът Радев да започне да говори малко по-смело по тази тема.
Разбирам, че хората, които са гласували за него, изповядват едни конкретни политически идеи, те са с доста по-позитивно мнение за Русия. Тук на става въпрос да се навреди на Русия, а да се помогне на Украйна. Поставянето на такива условия и изобщо това меко говорене, невъзможността да се изрази ясна позиция, нито е в интересите на хората, от чието име Радев се опитва да говори, нито пък прави чест на страната - държавният глава да е толкова плах в позицията си.
До седмици или по-скоро ще видим една доста трезва позиция от него, разбирам това поведение като някакво опипване на почвата.“
Българските институции
“Откриваме, че има много остър конфликт между законодателна и изпълнителна власт и то най-вече в лицето на прокуратурата, която се ръководи от главния прокурор Иван Гешев.
Арестът на Борисов показа няколко неща, най-основното, от които беше, че Иван Гешев по една или друга причина отказва да разследва определени хора и кръгове и да застава срещу определени интереси.
Главният прокурор не е безпристрастен, което противоречи пряко на позицията, която заема. Задачата му е да ръководи държавното обвинение, а не да защитава определени интереси, без значение дали те са парламентарно представени, или по-силно икономически.
Видяхме, че Иван Гешев няма намерение да разследва каквото и да е, свързано с бившия премиер Борисов.
Конкретно за Борисов има доста индикации, че е участвал в действия, които е възможно да не са много законосъобразни. Знае се за отношенията му с Божков и за това какви записи бяха изтекли, в които той казваше неща, които не отива да чуем от главата на изпълнителната власт. Но Прокуратурата отказа да се самосезира и да предприеме каквито и да било действия, а напротив – опитва се да повдигне обвинение на Асен Василев, което изглежда като една лична вендета – “вие посегнахте на Борисов, сега ние ще посегнем на един от вашите“. Недопустимо е да има такова разминаване между институциите.“
Поведението на посланика на Русия у нас
“Мисля, че точно вчера руският посланик г-жа Митрофанова е нарекла премиера Кирил Петков “чиновник“. Не може на наша територия един представител на чужда държава, да си позволява такова неуважение към институциите.
Недопустимо е и посланик да си позволява да говори от името на българския народ срещу правителството. Време е за едно твърдо действие с отрезвяване, за да може да не се допускат такива неуважителни актове и грозно говорене по отношение на българските институции.“
Чуйте разговора в звуковия файл.
В ноемврийското издание на рубриката "Часът на етиката" в предаването "Време за наука" се обсъжда социалният модел на увреждането и идеята за грижа. Гост на предаването беше д-р Гергана Мирчева от Института за философски изследвания (ИФС) към БАН, която разгледа етическите измерения на грижата и тяхната социална значимост. Според д-р Мирчева е..
В студените зимни месеци темата за бездомните хора става особено актуална. Липсата на подслон, храна и здравни грижи често поставя живота на тези хора в риск. В ефира на "Нашият ден" Евгений Радушев, ръководител на мобилна група за бездомни към организацията "Каритас", сподели предизвикателствата, пред които се изправят бездомните, както и..
За "местните агенти", които преодоляват недостатъците на градския и обществен живот, в "Нашият ден" разговаряме Марина Кисьова , която събира около себе си активните граждани на Пловдив . Преди 15 години Кисьова заминава за Ирландия, където по европейска доброволческа програма се занимава с благотворителност. След завръщането си в България..
Михаил Мишев е журналист на свободна практика, който работи върху дезинформационните наративи, разпространени в ромските общности на България. Мишев се включва в "Нашият ден" от Сливен, където е една от най-големите ромски махали у нас. "Страхът води хората към някакви действия, той е универсален инструмент за влияние" , казва..
"Моята борба за дете и процедурата стартира през ноември-декември 2006, а дъщеря ми се роди през 2019 година след много усилия и борба. През този период видях проблеми в обществото ни, за които не предполагах, че съществуват, а именно за проблемите на бездетните двойки в България, които са над 200 000 в момента. Над 50 000 семейства у..
Една много интересна фотографска изложба съчетава фотография, архитектура и разкази на хора, живеещи по покривите. Ще научите къде и докога можете да се..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как..
Сюжетът на романа "Лешникови градини" поставя сериозни и открити въпроси, без компромиси. Защото тъкмо със задаването на въпроси се открива нов свят,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg