Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За една идиотска година от нашия живот

Снимка: @veselin.borishev

Новата книга на тандема Веселин Боришев и Емил Тонев се нарича „Ох, спомняте ли си, госпожо“. Тя проследява последната 2021 година, наречена от тях „Годината на Идиота“, изпълнена не само със здравословни, но и с политически колизии. Книгата е със снимки на Веселин Боришев на политици и обикновени хора, но все пак политиците, от които зависи нашето качество на живот, преобладават. А текстовете към тях са на писателя Емил Тонев. В книгата иронията, смехът и сарказмът пристъпно се превръщат в тъга и отчаяние, защото това предизвиква българската политическа среда.

Знаково е, че предишната „О, спомняте ли си, госпожо“ беше с бяла корица, а новата е с черна. „Предишната книга завърши със снимка на повален от Covid-19 човек, понесен към интензивното отделение на претъпканата N-ска болница в мегаполиса София. Тази книга започва с живата и здрава Госпожа“, пише в уводните си думи Емил Тонев и продължава: „Приемете тази книга като история. Събрана на едно място кратка аналогова история. Като плоча от винил. На хартия с дебели корици. Тя е направена, за да стои в библиотеката, ако такава мебел още съществува у вас. И след време пак да бъде разлистена, може би случайно – от вас, от децата и внуците ви“.

Коя е Госпожата и кои са героите на тази книга, как е създадена и още интересни подробности, ще чуете от двамата ѝ автори Веселин Боришев и Емил Тонев. В очакване сме на третата...



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Манипулираната реалност на Калоян Илиев - Кокимото

Известният попарт художник Калоян Илиев - Кокимото открива интересна изложба в галерия "Видима", Севлиево. Роден е през 1979 г. във Варна. Завършва Факултета по изобразителни изкуства във Великотърновския университет "Св. св. Кирил и Методий". Специализира "Графика" в класа на проф. Радко Спасов, а след това в графичния департамент на Академията за..

публикувано на 01.02.25 в 09:15

Предизвикателството да създаваш театър

Механизмите, които трябва да подпомагат финансово държавните театри, почти не работят. Културните политики са в някаква агония, а е необходимо да се обърне внимание на потребностите на всеки един културен институт, за да може той максимално добре да изпълнява своята функция. Това смятат директорката на Театрална работилница "Сфумато" проф...

публикувано на 01.02.25 в 09:10

143 години от рождението на Владимир Димитров-Майстора

Навършват се 143 години от рождението на Владимир Димитров-Майстора. За 13-и път ще бъде връчена Националната награда за живопис на името на художника. Ден преди награждаването на новия лауреат и откриването на изложбата на миналогодишния носител на наградата – Димитър Чолаков, в "Артефир" е разговорът с директора на Художествената галерия..

публикувано на 01.02.25 в 08:10
Дария Шушкова, Марина Ребека и Джошуа Гереро

"Мадам Бътерфлай" от Виена

В предаването ви предлагаме документален запис от 4 ноември 2024 г. от залата на Виенската държавна опера на спектакъла на "Мадам Бътерфлай" – триактната драма от Джакомо Пучини, под диригентство на Джампаоло Бизанти. Композиторът открива сюжета за своята шеста опера по време на престоя си в Лондон, където гледа едноактната трагедия "Гейша" на Давид..

публикувано на 01.02.25 в 08:00

"С образа на онези деца, които бяхме" гостува авторът Андрес Сааведра

 "С образа на онези деца, които бяхме" – в "Артефир" гостува авторът на мемоарната книга Андрес Сааведра Бараона . Институтът Сервантес бе домакин на представянето на книгата, написана от чилиецът Сааведра, който вече 40 години живее в България. В своята мемоарна книга Сааведра събира спомени, лица, анекдоти, съдби на онези млади..

публикувано на 31.01.25 в 16:29