Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Даниел Троев: Паник атаките са често срещано състояние след пандемията

Снимка: Pixabay

“Има едно цялостно емоционално изтощение, нервност и повишена раздразнителност след двете години пандемия“ – каза в предаването “Нашият ден“ на БНР психологът Даниел Троев:

“Всичките колективни и индивидуални драми, които се разиграха пред очите ни, в последните две години поддържат организма ни в постоянен стрес, това няма как да не изчерпи ресурсите му – ментални, емоционални и телесни.

Все по-често се забелязва загуба на концентрация и липса на мотивация след Covid, едно притъпено усещане към нещата, които се случват.“

Паник атаките

“Те са едни от най-често срещаните състояния, с които хората се обръщат към мен. Те са прагът, с който нервната система тотално влиза в много силен израз на цялото напрежение. Те са бушонът, който гърми, за да не гръмне цялата система. Паник атаките често са породени от твърде дългото напрежение и тревога.“

Свалянето на маските

“В момента има масово едно изтощение по темата. Няма толкова енергия за нови тревоги и пик на шоковото. Нещата отиват в едно по-дистанцирано състояние, за да може да се самосъхраним.“

Чуйте целия разговор в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Иля, ветеран от Мариупол: За да ни дадат закуска, трябваше да пеем химна на Русия

Иля е сред защитниците на Мариупол. Когато попада в плен, все още не е навършил двадесет години. Срещнах го в Киев, докато бях в Украйна през август тази година. Иля посещава хъба "YOUkraine", в който се опитват да помогнат на ветераните да преодолеят преживяното в плен, а то е наистина кошмар, който трудно можем да си представим. Разказът на Иля за..

публикувано на 20.09.24 в 18:05

Андрей Петсяк: Докато воюваш, място за паника няма

Преди войната от 2022 година Андрей Петцяк е лекар физиотерапевт. След нахлуването на Русия в Украйна той се записва като доброволец в морската пехота на украинската армия и е военен лекар по време на сраженията в делтата на р. Днепър при Херсон. С него се видяхме в Лвов през август 2024 г. при посещението ни в Украйна.. На английско-украински,..

публикувано на 20.09.24 в 16:45

Маргарита Шурупова: Законопроектът на "Възраждане" е бомба със закъснител

Какви са приликите и разликите между Закона за чуждестранните агенти в Русия, САЩ и проектозакона на ПП "Възраждане", провери и коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" руската журналистка Маргарита Шурупова . "Много ми е забавно, като слушам мнението на ПП "Възраждане", че техният проектозакон не прилича на руския. Всъщност това..

публикувано на 20.09.24 в 16:00
Анелия Торошанова и адв. Елка Пороминска

"Съвети на адвоката" с адв. Елка Пороминска

Адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията на жените-адвокати и консултант на предаването "Законът и Темида", съветва наш слушател. Към предаването е отправен следният въпрос: Как може да се установи трудов стаж, придобит преди приемането на новите разпоредби на сега действащия Кодекс за социално осигуряване, ако са изгубени..

публикувано на 20.09.24 в 12:36

Паметта за 8 септември, или как започна съветската окупация?

През тази седмица се навършиха 80 години от навлизането на Съветските войски в София, събитие, което оставя дълбока следа в българската история. През първите дни на септември 1944 г., в разгара на Втората световна война, Съветският съюз обявява война на България. На 8 септември, само ден преди преврата на 9 септември, съветските войски влизат в..

публикувано на 20.09.24 в 12:24