Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Калин Янакиев:

Света Мария Египетска е урок, че дори дълбоко паднал човек може да получи милост от Господ

Калин Янакиев
Снимка: БГНЕС

На 1 април църквата почита и Светa Мария Египетска. Мария е от Египет, много млада е избягала от вкъщи и се е отдала на порочен живот.

Веднъж на празника Въздвижение на Светия кръст се опитала заедно с другите празнуващи да влезе в храма, но невидима сила не я допускала.

Осъзнала греховете си, разплакала се е и след сърдечна молитва към Света Богородица, в която обещала да тръгне по нов път, успяла да влезе. След това по внушение на глас, който чула от небето, се отправила към пустинята, където прекарала живота си в покаяние за стореното.

За Светицата, същността и покаянието говори в “Нашият ден“ културологът проф. Калин Янакиев:

“Света Мария Египетска е голям урок за християните. Нейният пример показва, че дори дълбоко паднал в греховете човек, би могъл да получи милост от Господа. Всички ние можем да получим такава милост.

Ако се замислим, ние сме в положението на деца на Бога. Ще трябва да си дадете сметка, че един баща има и съхранява любов, наранена любов дори и към най-огрешеното си дете, дори към детето, превърнало се в престъпник. Единственото, което иска е да може отново да му прости и да го направи свое дете. Точно така се е случило със Света Мария Египетска.“


Прошката

“Другото, което трябва на всяка цена да имаме предвид е, особено като четем нейното житие, е, че покаянието в никакъв случай не е купуване на прошка, не е заслуга.

Светицата след десетилетия подвизи в пустинята, когато се среща със стареца Зосима, отново казва: “аз съм дълбока грешница“. Тя иска да бъде благословена от него и не желае тя да го благослови, макар да е вече способна да прави чудеса. Когато искаме прошка, трябва да знаем, че искаме нещо, което не заслужаваме.

Искаме нещо незаслужено и трябва да продължим да имаме съзнание за своите грехове, като за нещо, което не е бивало никога да се случи и да се надяваме, а не да смятаме, че някой е длъжен да ни даде тази прошка.

Угризението на съвестта е именно микропокаянието. То е влизането в истинско отношение към злото.  Искаме да бъдем простени, но онова, което искаме най-дълбоко, е да не бяхме сторили това, което сме сторили и понеже уви сме го сторили, съвестта продължава да ни гризе. Света Мария Египетска е невероятен урок за това, защото, когато е просияла, тя продължава да изживява себе си като грешница.“

Разкаянието

“Разкаянието е личен акт, това е нещо толкова интимно, че трудно бихме могли да обобщаваме и да казваме – “ние днес сме или не сме способни на подобно покаяние“. Чудото на покаянието може да се случи винаги, то винаги е по някакъв начин дело на Божията благодат. Най-важното, за да можем да стигнем до покаянието, е да се простим с гордостта, с отъждествяването ни с някакви велики каузи.

В момента живеем в състояние на война. Очевидно най-голямата лудост на руския диктатор Владимир Путин, е това, че той се отъждествява с някаква велика Русия и преживява себе си като олицетворение на това величие. И тази му именно гордост го прави неспособен за покаяние, както и всички руснаци, които вървят след него.“

Чуйте целия разговор в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стефан Марков: Ние късаме част от живота си и го хвърляме на социалните мрежи

"Когато истината престане да има значение всякакви други неща, които нямат отношение към нея започват да имат значение. – казва д-р Стефан Марков – терминът "постистина" не означава, че нещо не е истина, а че това разделение вече няма значение. Факти, които не харесват на аудиторията, тя просто ги отрича. Хората искат да чуват само това, което ги..

публикувано на 17.09.24 в 16:36

Горещите вълни убиват: Как да се подготвим за следващото лято?

В ефира на предаването "Време за наука" гостува Зорница Спасова , доктор по климатология от Софийския университет. Тя е експерт с дългогодишен опит в изследването на въздействието на климатичните промени върху човешкото здраве и активен член на Българското дружество по медицинска география. По време на интервюто тя разгледа важната тема за..

обновено на 17.09.24 в 12:19

17 години Радио София: Екипът, който превръща всяка идея в реалност

На 17 септември православната църква почита паметта на светите мъченици Вяра, Надежда, Любов и тяхната майка София, като отдава почит на християнските добродетели, които те олицетворяват. На този ден, освен духовния празник, се отбелязва и денят на град София, а повод за радост имат и колегите от Радио София, които днес празнуват 17 години от..

обновено на 17.09.24 в 11:03
Нина Цанева и Красимир Каракачанов

Красимир Каракачанов: За политическите предизвикателства и патриотизма

За политическите предизвикателства в страната ни в началото на есента и възпитанието в патриотизъм – разговор в "Нашият ден" с Красимир Каракачанов , историк, д-р по международно право и международни отношения, председател на ВМРО. В началото на разговора Каракачанов заявява: "Когато един народ няма дух, няма цел, няма кауза, той оставя да..

публикувано на 17.09.24 в 10:05

Co-Creating Labs, или как да създаваме креативни кампании

В рубриката "Епизоди от живота" на предаването "Нашият ден" вниманието се насочи към предстоящата през октомври лаборатория за креативни кампании – C o-Creating Labs 2024 . Тази инициатива има за цел да разкрие как артистичният подход и визуалният език могат да подкрепят успеха на всяка кампания. В рамките на двудневната творческа среща, шест..

обновено на 17.09.24 в 09:56