Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Първо изпълнение на изгубена музика от Мадалена Казулана

Мадалена Казулана
Снимка: Wikipedia

За първи път от повече от 400 години могат да бъдат чути в пълния си вид петгласни мадригали от италианската композиторка от втората половина на XVI век Мадалена Казулана. През 2021 г.музиколожката Лори Страз открива изгубената тетрадка с алтовата партия от „Първа книга с мадригали за пет гласа“ на Казулана, а на 8 март 2022 г. произведенията са били представени по време на концерт в Лондон от Консорт „Фиери“, Тоби Кар (лютня и теорба), Айлийн Хенри (барокова арфа), и Хари Бъкоук (виола да гамба).

Но какво всъщност означава тази находка за възприемането на Казулана в сегашния момент? На този въпрос отговаря Лори Страз в интервю за Би Би Си 3: „Знаехме за нея отдавна и разполагахме с книга с четиригласна музика, която обаче, макар и много добре композирана, беше само в жанра на песента. Докато тази петгласна полифония е много по-трудна за създаване и това издига Казулана до нивото на другите велики композитори от това време като например Орландо ди Ласо и Маркантонио Анджиниери, който е бил учителят на Монтеверди. Това е и композиторът, чийто стил аз мисля, че е най-близък до този на Казулана. Така че това откритие наистина я изважда от сферата на домашното музициране и тя застава на предна линия на авангарда на времето си“.

Светската музика от този период е изключително гъвкава, когато става дума за изпълнителския състав. Без значение за колко гласа е написана дадена творба, тя може да бъде адаптирана за друг ансамбъл в зависимост от наличните изпълнители. Повече за тази практика споделя в интервю за Би Би Си 3 сопраното Хана Или, която е част от Консорт „Фиери“: „Това е едно от нещата, които най-много обичаме, когато изпълняваме ранна музика. Имаме толкова много свобода! Ние решихме да представим няколко от мадригалите на Казулана като сола, защото това определено е практика, която е съществувала по онова време. Те са изпълнявали мадригалите с всеки, който е бил на разположение в момента. А понякога мадригалите могат да бъдат изпълнени и само от инструменти. Също така решихме да представим някои от произведенията като дуети, заради текста, който е най-важното нещо в мадригалната форма.“

Благодарение на Европейския съюз за радио и телевизия ще имате шанс да чуете тази изгубена музика в предаването „Музик мания“ на 6 април от 14 часа.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Виенската държавна опера с нов прочит на "Така правят всички жени" от Моцарт и Лоренцо да Понте

В предаването ще прозвучи документален запис на Моцартовия шедьовър "Така правят всички жени". Представяме изпълнение от 22 юни 2024 с участието на премиерния солистичен състав, хора и оркестъра на Държавната опера във Виена. Диригент е Филип Жордан. За новия прочит режисьорът Бари Коски споделя в интервю пред драматурга Николаус Щеницер: "Започнах да си..

публикувано на 18.01.25 в 08:05

Антон Гудов – един от носителите на старинната песенна традиция

Антон Гудов е родом от Казанлък, но е изпълнител на родопски песни. Негова страст са старинните песенни образци и автентичните фолклорни костюми. Той е закърмен с народната музика, но първата си съзнателна среща с нея осъществява чрез музиката на едно златно поколение изпълнители, а именно: Христина Лютова, Валя Балканска, Младен Койнаров, Надежда..

публикувано на 15.01.25 в 11:15

Happy Birthday, Mozart в зала "България"

Именитият състав на Софийска филхармония "Кварто квартет" ще ни потопи в необятната музика на Моцарт с една красива и нетипична концертна програма в зала "България". Това ще се случи в световния ден на композитора – 27 януари от 19,00 ч . Концертът ще започне с увертюра от "Вълшебната флейта" с вече популярната по света преработка на Кристиян Байер..

публикувано на 15.01.25 в 09:29
Франк Гратковски и Казухиса Учихаши

Sofia Free Jazz с Франк Гратковски и Казухиса Учихаши

Легендите на експерименталната музика и неконвенционалния джаз Франк Гратковски (Германия) и Казухиса Учихаши (Япония) пристигат в София на 23 януари (четвъртък) , за да открият Sofia Free Jazz , новата серия на радиофестивала "Аларма Пънк Джаз" на БНР в сътрудничество с "Гьоте-институт – България" , посветена на свободната..

публикувано на 14.01.25 в 21:08

Премиера от Албена Петрович-Врачанска в 1 студио на БНР

Вторият концерт за пиано от Албена Петрович-Врачанска ще прозвучи за първи път в изпълнение на Мартина Табакова и Симфоничния оркестър на БНР с гост-диригент Константин Добройков на 15 януари в 1 студио на БНР от 19.30 часа. Премиерата отбелязва 60-тата годишнина на композиторката. Събитието със заглавие "Българска музика" е част от новия цикъл..

публикувано на 14.01.25 в 16:50