Очаква ли се увеличение на работещите в здравната система? Новият колективен договор в сектора предвижда скок на заплатите в здравеопазването. Синдикатите и правителството са се договорили основното заплащане на лекарите без специалност да е 1900 лева, на сестрите 1500, а на санитарите 910 лева. Това означава увеличение близо 60 на 100 за лекарите и сестрите и близо 28% за санитарите.
Темата коментира в “Нашият ден“ Аркади Шарков, икономист в областта на здравеопазването:
“Сметката се прави без кръчмаря. Когато говорим за увеличение на заплатите и доходи, говорим за приходи за лечебните заведения, които зависят първо, от цените на клиничните пътеки, второ, от посещаемостта на заведението. Ако има пациенти, има приходи, ако няма пациенти, няма.
Опитват се много тънко да прокарат колективния трудов договор за всички лечебни заведения, а е логично да го прокарат за тези, които имат желание да подписват такъв, ще има и разрив в идеята за уеднаквяване на заплатите за абсолютно всички лекари.
Не може да се ангажират лечебни заведения, които не са от публичен характер, с това да подписват колективни трудови договори, на никаква база. Вече възразиха частните болници от едната асоциация, най-вероятно ще възразят и от другата.
Подобен тип политика ще удари и най-ощетените в сектора, които са общинските болници. Една общинска болница, която няма достатъчно приходи, в момента всички разходи – ремонт, консумативи, електричество – нарастват, както покрай инфлацията, така и от войната в Украйна и търговските бариери, които бяха поставени. Не става ясно откъде ще дойдат парите за такова увеличение.
Има едно желание за обвързване на повишаването на цените на клиничните пътеки с повишаването на парите в обръщение в болничната помощ, но тук пак се връщаме на точка едно – пари има, когато има пациенти. В голяма част от лечебните заведения, които са в лошо финансово състояние, пациенти не ходят.
Големите болници може би ще могат да си позволят един такъв разход, макар че командно зададен, но малките болници ще пострадат, вероятно ще има и фалити, заради това, че под една или друга форма по отношение на заплатите на работещите в тях не е подходено рационално. Можем да направим паралела с минимална работна заплата – за София 710 лева минимална работна заплата не е проблем, но за Видин, Враца и Монтана е висока.
Не могат всички болници да се мерят с еднакъв аршин. Когато става въпрос за повишение на заплатите в този сектор, най-добрият начин е чрез цените на клиничните пътеки и на база на оздравяване на лечебните заведения и техните разходи, чак тогава да бъдат обвързани, говорим за публичните лечебни заведения, под една или друга форма заплатите на директорите, медицинските сестри и лекарите.“
Фиктивни хоспитализации
“Те могат да бъдат парирани. Първата функция на парирането ще бъде намаляване на обемите. Не можем да продължаваме политиката от страна на касата - големи обеми за дейност и ниски цени.
В последните няколко месеца се наблюдава, че заетостта на леглата е около 50-51%. Има около 30-40% възможност да се изрежат някои обеми за сметка на цените. Болничната помощ да разчита повече на качеството в лечението, а не толкова на количеството, за да не се стига до порочни практики като падписване на пациенти.“
Ценово остойностяване на лекарския труд
“Като говорим за остойностяване, има две трактовки: едното е пак централно, зададено остойностяване на база на индикатори, което ще усредни цената на труда в професията, но ще се налага да варира всяка година спрямо тенденциите в сферата. Това е по-скоро грешният вариант. Реалното остойностяване би следвало да стане чрез публичност на цените. Когато един пациент знае колко ще му струва всяка една манипулация, това е реално пазарно остойностяване.“
Чуйте целия разговор в звуковия файл.
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..
Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..
В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..
В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..
Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
Ако не сте се самоизолирали от политическото ни злободневие, защото немалко от нас наистина са го направили, и сте слушали внимателно това, което говорят..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg