След цели 45 години, откакто за първи път Ватикана иска да купи картина на българския художник Иван Вукадинов, това става факт. А художникът отбеляза в средата на март своята 90-годишнина.
Дълги години в изложбите у нас не сме виждали прекрасните картини на Иван Вукадинов, защото той просто отказва да участва в тях от 80-те години на миналия век, а след демократичните промени много рядко. Името му, обаче е познато в културните среди и на колекционерите на изкуство, а също така е известно и на Запад, особено в Италия.
След като участва в няколко изложби в Италия, Вукадинов е поканен за изложба в римската галерия „Маргутина“, разказва Ива Димитров, който е голям почитател на художника и негов колекционер. Галерията се намира на знаковата улица на художниците в Рим – Виа Маргута, която носи присъствието на Фелини, Мазина, Ренато Гутузо, Умберто Мастрояни, галериста Енрико Тоди и други. Отговорникът за живописта във Ватикана, който присъства на изложбата, бил очарован от изкуството на Иван Вукадинов. Той споделил с посланика ни в Рим Венелин Коцев, че българският художник прави клетъчна живопис, изгражда организъм, а не обикновени картини. Затова той иска да купят една от картините на Вукадинов, която заедно с творби на Пикасо, Жорж Брак и Ренато Гутузо да постави началото на колекция със съвременно изкуство на Музея във Ватикана.
След като няколко дена няма отговор от България на запитването на Коцев за разрешение, Вукадинов решава да подари картината, а не да я продаде. Нашата страна, обаче казва най-накрая, че това е национално богатство и не може да се продава или подарява. В основата на този отказ стоят Светлин Русев и Александър Лилов, разказва Иво Димитров. От тогава насам Иван Вукадинов се самоизолира и не участва в нито една изложба по времето на социализма в България. Защо този толкова талантлив творец, единственият източноевропейски художник, който още през 1977 година е включен в Американската енциклопедия за модерно изкуство – най-престижната в света, сравняван с Владимир Димитров-Майстора и получил признание на Запад, остава малко познат за българите? Чуйте още от интервюто с Иво Димитров за големия български художник.
Венецианското биенале за съвременно занаятчийско изкуство "Хомо Фабер" е инициатива на фондацията за творчество и занаятчийство "Микеланджело", базирана в Швейцария, която подпомага съвременните занаятчии по цял свят и насърчава едно по-хуманно, приобщаващо и устойчиво бъдеще. Вече трата година в престижния форум без аналог в света участват..
Тридесет и три години отбелязва специалност "Метал" в НХА с едноименна изложба в галерия "Академия". Това е завършващ етап на едноименен двугодишен проект, осъществен в рамките на Конкурса за финансиране на проекти за присъщата научна и художественотворческа дейност на Националната художествена академия. В рамките на проекта бяха проведени..
"Литература в движение. Чужбина през очите на една писателка антрополог." Така беше озаглавена срещата с румънската писателка Ралука Над на събитията, които организира Румънското министерство на културата на Софийския международен панаир на книгата през декември 2024. Родената в Клуж-Напока антроположка и писателка е една от най-интересните румънски..
На Ивановден столичната галерия "Арте" се оказа тясна, защото имаше толкова много гости, с които художникът проф. Иван Газдов беше решил да сподели своя имен ден с една изложба. Изложбата се казва "Добра вибрация" и включва графики и скулптура. За първи път Иван Газдов, който работи основно в областта на графиката, плаката, илюстрацията карикатурата, и..
Предстои издаването на "Антология на съвременната румънска поезия" у нас. Подготвя се от преводачката Лора Ненковска и издател Георги Гаврилов. Съставител на сборника е румънският поет Клаудиу Комартин, който вече е добре познат у нас – бил е на фестивала "София: Поетики", представял е списанието "Поезис Интернационал", на което е главен..
Какво е "съдебна реформа" в контекста на предстоящия избор на главен прокурор у нас, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Борис Митов ,..
2025 година обещава да бъде знакова за културния живот на Пловдив, според Виктор Янков , експерт "Събития и проекти" във фондация "Пловдив 2019". Градът..
Сборникът "Изборът на поета: Ивайло Иванов" е резултат от проведената през декември 2022 г. Национална научна конференция "Изборът на поета: 50 години от..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg