Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Българска делегация се завърна от семинар в Рим за предотвратяване на изпирането на пари

Снимка: Анелия Торошанова, БНР

Само преди няколко дни българска делегация се върна от семинар обучение в сената в Италия по проектът  LIGHT, който има за цел да повиши компетентността на адвокатите и нотариусите в сферата на Предотвратяване изпирането на пари (ПИП)/Борба с финансирането на тероризма (БФТ), и по този начин да доведе до засилване на тяхната роля в прилагането на ПИП/БФТ и гарантиране на ефективността на политиката в тази област.

Какво се случи на семинара в Сената на Рим между 31 март и 2 април във връзка с реализацията на проекта за повишаване компетентността на адвокатите и нотариусите в областта на предотвратяване изпирането на пари и финансирането на тероризма, и съответното законодателство на ЕС , каква е ролята на нотариусите и адвокатите?

Анелия Торошанова с Марио Палаци и адв. Мария Ганчева

Темата коментира в “Нашият ден“ адв. Елка Пороминска, председател на асоциацията за жените адвокати, партньор на събитието  в Рим от българска страна:

“От Рим се върнах с усещането, че е възприето едно обществено мнение, че институциите, както държавни, така и частни, така и представителите на свободните професии, имат за задача да работят заедно в тази много тежка материя.

Свидетели сме на действителното засилване на действията по пране на пари. Мнението на лекторите на семинара беше, че организираната престъпност се променя, криминалните групи атакуват и има високи нива на нелегална икономика, което всъщност се явява проблем на демокрацията тези страни на ЕС.

Според един от лекторите, над 90% от сигналите за пране на пари идват от нотариусите в Италия и Испания. За България нямаме данни.“

Чуйте целия разговор в звуковия файл. 

Има ли мафия в Италия и обвързани ли са италианските магистрати с кръгове от подземния свят? Печалбите от пране на пари в световен мащаб и корупционните практики. Има ли българи, които са разследвани от италиански магистрати за пране на пари? Кои са най-често срещаните схеми за изпиране на пари?

Темите коментира в “Законът и Темида“ Марио Палаци, обществен обвинител-прокурор от Окръжна дирекция „Борба с мафията“ в град Рим, който беше един от лекторите на семинара в сената:

“Начините за пране на пари са изключително много. Основните начини са чрез магазини и ресторанти. Другият много интересен момент е тенденцията зи инвестиране в чужбина.

Имала съм два-три случаи, в които е било намесено името на България. Разследвал съм търговски дружества с участието  на италиански и български граждани.  Имало е случаи, в които дружествата са само с български граждани, но зад тях неофициално са стояли италиански.

Повече за партньорството с българската прокуратура чуйте от пълния разговор в звуковия файл. 

Анелия Торошанова с Енрико Теца и адв. Мария Ганчева

Темата коментира в “Законът и Темида“ Енрико Теца, експерт наблюдател от Италианската конфедерация на либералните професии, работил е над 20 години в ООН и е консултирал България:

“Първата цел е да се прилага европейското законодателство в областта на изпирането на пари и в борбата с организираната престъпност.

Втората цел е да дадем яснота на Европейската комисия, че нейният начин на мислене не е верен, защото те считат, че адвокатите, нотариусите и финансистите са автори на тези действия с изпирането на пари.

Чуйте целия разговор в звуковия файл. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Сложната Молдова или битката между "добрите" и "лошите"

Говорителката на руската МВнР Мария Захарова се оплака, че изборите в Молдова са били най- недемократичните в историята на "Молдавия" от независимостта ѝ насам. Г-жа Захарова нарече Май Санду "президент на молдовската диаспора на Запад", посочвайки че вътре в страната тя не е спечелила мнозинството. Как изглежда Молдова днес? Пред какви..

публикувано на 09.11.24 в 10:50
Тоня Димитрова

Доналд Тръмп – продавачът на послания

Доналд Тръмп отново ще управлява Съединените щати. Той ще се върне в Белия дом след 4- годишно отсъствие. Какво ще се случи по време на новия му мандат? Разговор в "Мрежата" с журналистката Тоня Димитрова от БНТ Кое доведе Тръмп до нов мандат "Американците имат два основни проблема, поне това показват изборните резултати. Първият..

публикувано на 09.11.24 в 09:30
Марин Трошанов, Мария Мира Христова и Димитър Трошанов

Двамата братя и златната ябълка на успеха: Марин и Димитър Трошанови

Много са приказките за братята в българската и световната литература и всяка има сюжет и поука. Двамата братя Марин и Димитър Трошанови са добър тандем – не само в семейството, но и професионално. "Работим заедно по общи проекти и се подкрепяме във всяко едно начинание", казва Марин. А Димитър отсича, че са добър тандем. Родени са в Бургас,..

публикувано на 08.11.24 в 14:46

От Бристол до Розовата долина: Артистичният път на Джоана Брадшоу

В поредицата "Мигранти с таланти" днес ви представяме една британка, която се казва Джоана Брадшоу, досущ като известната героиня от "Сексът и градът" – Кари Брадшоу. Но за разлика от съименичката си Джоана е родом от Бристол и заменя подредената Великобритания с малко живописно казанлъшко село, сгушено в Розовата долина. Джоана завършва..

публикувано на 08.11.24 в 12:02
Цветелина Терзийска

Вътрешен мир и арт: Пътят към баланса с Цветелина Терзийска

В рубриката "Разговорът" ви срещнахме с Цветелина Терзийска, организатор на артсъбития, тя разказва за вдъхновението, трудностите и смисъла на нейната работа, както и за изборите в живота, които правим от вътрешна потребност. Тя е организационен психолог, а преди това се е занимавала със счетоводство и финанси. Споделеното от нея разкрива дълбокото..

публикувано на 08.11.24 в 11:45