Валентин Стоев е познат от неговия първи роман „Вулгарните романтици. Война и мир на прехода“, който е свързан с дългогодишната му работа на политически коментатор в медиите. Сега излезе книгата му „Авраамов дом“, която е коренно различна. В нея става дума за библейския свят и след това. Авторът се опитва да развенчае някои от битуващите митове за евреите, припомня ни за непрестанните гонения на този народ, но и същевременно ни показва, колко много са дали те на света. Накратко авторът застава с тази си книга твърдо и ясно на позиция срещу антисемитизма.
В „Авраамов дом“ има много история. Първата част е съсредоточена почти изцяло върху библейски сюжети и е спазена хронологията от първия евреин Авраам и се стига до Новата ера и Иисус от Назарет. Стоев се опитва да излезе от клишето, спазвайки канона и това, което е известно от библейските текстове, и да приземи героите си, като се тръгне от Авраам и се стигне до 12-те еврейски рода. Стилистичният похват на разказ в разказа, като четирите сюжетни разказа се вписват в повествованието и това е обогатило книгата. Сред поредицата от митове за евреите, които развенчава авторът, са и тези от „Венецианският търговец“ на Шекспир за тяхното скъперничество, търгашество, лесно забогатяване. Чуйте още в разговора с Валентин Стоев.
Венецианското биенале за съвременно занаятчийско изкуство "Хомо Фабер" е инициатива на фондацията за творчество и занаятчийство "Микеланджело", базирана в Швейцария, която подпомага съвременните занаятчии по цял свят и насърчава едно по-хуманно, приобщаващо и устойчиво бъдеще. Вече трата година в престижния форум без аналог в света участват..
Тридесет и три години отбелязва специалност "Метал" в НХА с едноименна изложба в галерия "Академия". Това е завършващ етап на едноименен двугодишен проект, осъществен в рамките на Конкурса за финансиране на проекти за присъщата научна и художественотворческа дейност на Националната художествена академия. В рамките на проекта бяха проведени..
"Литература в движение. Чужбина през очите на една писателка антрополог." Така беше озаглавена срещата с румънската писателка Ралука Над на събитията, които организира Румънското министерство на културата на Софийския международен панаир на книгата през декември 2024. Родената в Клуж-Напока антроположка и писателка е една от най-интересните румънски..
На Ивановден столичната галерия "Арте" се оказа тясна, защото имаше толкова много гости, с които художникът проф. Иван Газдов беше решил да сподели своя имен ден с една изложба. Изложбата се казва "Добра вибрация" и включва графики и скулптура. За първи път Иван Газдов, който работи основно в областта на графиката, плаката, илюстрацията карикатурата, и..
Предстои издаването на "Антология на съвременната румънска поезия" у нас. Подготвя се от преводачката Лора Ненковска и издател Георги Гаврилов. Съставител на сборника е румънският поет Клаудиу Комартин, който вече е добре познат у нас – бил е на фестивала "София: Поетики", представял е списанието "Поезис Интернационал", на което е главен..
Какво е "съдебна реформа" в контекста на предстоящия избор на главен прокурор у нас, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Борис Митов ,..
2025 година обещава да бъде знакова за културния живот на Пловдив, според Виктор Янков , експерт "Събития и проекти" във фондация "Пловдив 2019". Градът..
Сборникът "Изборът на поета: Ивайло Иванов" е резултат от проведената през декември 2022 г. Национална научна конференция "Изборът на поета: 50 години от..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg