Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Босоногата Люсиен Рьоноден Варѝ очарова публиката

| обновено на 13.04.22 в 09:03
Снимка: @luciennetrumpet

На 18 ноември 2021 г. на сцената в зала „България“ застана френската тромпетистка Люсиен Рьоноден Варѝ.

Родена е на 28 януари 1999 г. Учи първо с Филип Лафит в консерваторията в Ман и до 2012 г. свири в Биг бенда на университета. Виртуозните ѝ изпълнения ѝ носят много награди от различни конкурси – белгийските срещи на медните духови изпълнители, конкурсът „Златните ключове“ в Париж, конкурсът за млади артисти „Морис Андре“ в Але, както и конкурсът за млади тромпетисти в Алансон.


Великолепната
Люсиен Рьоноден Варѝ днес е един от най-търсените млади артисти. Само през последните години тя откри джаз фестивала в Монтрьо с Уинтън Марсалис, участва в Променадните концерти на Би Би Си, беше на турне с Лондонския камерен оркестър в югоизточна Азия, получи специална покана за участие в музикалния фестивал в Картагена Колумбия, участва в един от най-престижните концерти във Френската столица за националния празник в подножието на Айфеловата кула на 14 юли.

По покана на Софийската филхармония под диригентството на главния гост-диригент Саша Гьотцел тя представи творби на Астор Пиацола.

Исках да направя история около него, не само да свиря музиката му, но и да изпълня пиеси, които е обичал. Опитах се да го представя по най-добрия начин“ – казва Люсиен.

В звуковия файл може за чуете какво още сподели тя.



Освен записите на Люсиен осъществени през различни периоди до сега, благодарение на международния обмен на Еврорадио в „Музик мания“ на 13 април от 14 часа ще бъде излъчен и документален запис от концерт на Симфоничния оркестър на Люцерн с диригент Елена Шварц, на който са изпълнени „Един американец в Париж“ на Джордж Гершуин и „Уестсайдска история“ на Ленард Бърнстейн.

Люсиен Рьоноден Варѝ обича джаз, с удоволствие изпълнява камерна музика, като се включва в квартети и други камерни формации, особено през лятото. Има дуо с китариста Фелисиен Крю. Работи с Жером Дюкро, на когото поръчва аранжименти на различни пиеси, които харесва, тъй като смята, че музиката написана за тромпет не е достатъчна.

„Обичам да се забавлявам“ – казва тя.

Снимки: ФС на Люсиен Рьоноден Варѝ


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Музика и памет в научен форум в Националната музикална академия

O т 24 до 26 април в Националната музикална академия (НМА) в София ще се проведат Академичните пролетни четения (за петнадесети път) – едно важно събитие за музикалния свят и не само. Тази година темата е Музика и памет . За да разкаже повече, в " Метроном..

публикувано на 23.04.25 в 15:26

Полет с "Тригайда"

А то значи ангелогласната певица Ася Пинчева от "Мерудия", "Космическите гласове на България" и "Оратница", мултиинструменталистът Георги Маринов - Хорхе – но основно диджериду и гайда, в "Оратница", "Тъпани и гайди" и "Дъ Груувин Пайпърс", и електронният гуру, диджей, продуцент и програматор Иван Шопов, прочут още като Балкански, Куух или Дръм Кид...

публикувано на 21.04.25 в 09:23
Григор Паликаров

Григор Паликаров дирижира "Немски реквием" от Йоханес Брамс за Великден

В Страстната седмица маестро Григор Паликаров ще отведе публиката с "Немски реквием" от Йоханес Брамс към върховно съпреживяване на Тайната вечеря, в която Христос отправя посланието си за всемирна любов и предсказва смъртта си. Концертът е връхната точка на 24-тия Великденски музикален фестивал в морската ни столица. Григор Паликаров каза в..

публикувано на 15.04.25 в 10:24

Програмата на Еврокласик ноктюрно от 16 до 30 април 2025 г.

16 април Свири Германският симфоничен оркестър, Берлин с диригент Стефан Денев. 3.00 часа – Пол Дюка (1865-1935), Симфонично скерцо "Чиракът магьосник". 3.13 часа – Сергей Рахманинов (1873-1943), Концерт за пиано № 2 в до минор, оп. 18. Солист: Николай Лугански (пиано). 3.48 часа – Сергей Рахманинов (1873-1943), Етюд-картина, оп. 39 № 8. Изпълнява..

публикувано на 15.04.25 в 09:10
Даниеле Феббо

Даниеле Феббо в света на музиката

Басистът Даниеле Феббо носи джаза в душата си, въпреки че не би се ограничил в стиловете и експериментите с тях. Първият му досег с музиката е случаен и на шега, но се превръща в любов за цял живот. Тази му любов го води до двете му музикални образования – това в Италиански колеж в Рим и това – в Националната музикална академия в София. Неговият основен..

публикувано на 15.04.25 в 08:35