На 18 ноември 2021 г. на сцената в зала „България“ застана френската тромпетистка Люсиен Рьоноден Варѝ.
Родена е на 28 януари 1999 г. Учи първо с Филип Лафит в консерваторията в Ман и до 2012 г. свири в Биг бенда на университета. Виртуозните ѝ изпълнения ѝ носят много награди от различни конкурси – белгийските срещи на медните духови изпълнители, конкурсът „Златните ключове“ в Париж, конкурсът за млади артисти „Морис Андре“ в Але, както и конкурсът за млади тромпетисти в Алансон.
Великолепната Люсиен Рьоноден Варѝ днес е един от най-търсените млади артисти. Само през последните години тя откри джаз фестивала в Монтрьо с Уинтън Марсалис, участва в Променадните концерти на Би Би Си, беше на турне с Лондонския камерен оркестър в югоизточна Азия, получи специална покана за участие в музикалния фестивал в Картагена Колумбия, участва в един от най-престижните концерти във Френската столица за националния празник в подножието на Айфеловата кула на 14 юли.
По покана на Софийската филхармония под диригентството на главния гост-диригент Саша Гьотцел тя представи творби на Астор Пиацола.
„Исках да направя история около него, не само да свиря музиката му, но и да изпълня пиеси, които е обичал. Опитах се да го представя по най-добрия начин“ – казва Люсиен.
В звуковия файл може за чуете какво още сподели тя.
Освен записите на Люсиен осъществени през различни периоди до сега, благодарение на международния обмен на Еврорадио в „Музик мания“ на 13 април от 14 часа ще бъде излъчен и документален запис от концерт на Симфоничния оркестър на Люцерн с диригент Елена Шварц, на който са изпълнени „Един американец в Париж“ на Джордж Гершуин и „Уестсайдска история“ на Ленард Бърнстейн.
Люсиен Рьоноден Варѝ обича джаз, с удоволствие изпълнява камерна музика, като се включва в квартети и други камерни формации, особено през лятото. Има дуо с китариста Фелисиен Крю. Работи с Жером Дюкро, на когото поръчва аранжименти на различни пиеси, които харесва, тъй като смята, че музиката написана за тромпет не е достатъчна.
„Обичам да се забавлявам“ – казва тя.
Снимки: ФС на Люсиен Рьоноден ВарѝС последната, четвърта част – "Залезът на боговете", завърши представянето на монументалната тетралогия "Пръстенът на нибелунга" на Рихард Вагнер в Кралския театър "Ла Моне" в Брюксел. Огромно начинание, започнало през ноември 2023 г. Продукцията ще остане в историята на операта и с факта, че тя бе реализирана сценично от двама режисьори...
73 сезон на Оперния фестивал в Уексфорд, Ирландия се откри на 18 октомври 2024 г. със спектакъл на опера, определяна като "типично италианска" – "Маските" на Пиетро Маскани. В предаването ви предлагаме пълен запис от залата на Националния оперен театър в Уексфорд с участието на солисти и оркестъра на Уексфордския фестивал под диригентството на..
Музика: Пиетро Маскани Либрето: Луиджи Илика Премиера: 17 януари 1901 г. Пролог Актьорите и техният импресарио представят героите: • Бригела, пътуващ търговец; • д-р Грациано, юрист; • Коломбина, неговата прислужница (влюбена в Бригела); • Панталоне, богат жител; • дъщеря му Розаура (влюбена във Флориндо); • заекващия Тарталия; • капитан..
Три талантливи дами обединяват творческите си усилия, за да зарадват публиката с разнообразна програма. Надежда Цанова, Петромила Йакас и Вилиана Вълчева поставят музикален мост между България и Хърватска с концерт, озаглавен "Жените в музиката". "След първата професионална среща с Петромила решихме, че ще бъде интересно да се направи едно..
16 февруари Изпълнения на ансамбъл La Venexiana с Габриеле Паломба – теорба и диригент. 3.00 часа – Клаудио Монтеверди (1567-1643), Di far semper gioire (Винаги да радва хората) из "Мадригали и канцонети", книга девета от 1651. 3.03 часа – Клаудио Монтеверди (1567-1643), Ohimè dov’è il mio ben (Уви, къде ми е доброто) из Седма книга с мадригали от..
След поредния четвърти опит на "Възраждане" да прокара в Народното събрание законопроекта си за регистрация на чуждестранните агенти, а пък ДПС-Ново начало..
В навечерието на освобождаването на поредните трима израелски заложници, според споразумението между Израел и Хамас, разговаряме в "Мрежата" с Димитър..
Преподавателката във Факултета по математика и информатика на Софийския университет коментира идеята на министъра на образованието и науката Красимир..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg