Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Спомен за проф. Мирослава Кортенска

Мирослава Кортенска
Снимка: личен архив

На 13 април 2021 г. ни напусна проф. Мирослава Кортенска. Навършва се точно година от нейната кончина.

Мирослава Стефанова Кортенска е българска театрална критичка, културоложка и медийна експертка. Била е преподавател в катедра „Кино, телевизия и театър“ в Югозападния университет в Благоевград и изследовател на културните процеси на XX век.

За личността на проф. Кортенска разказва в “Нашият ден“ нейната дъщеря Веселина Господинова, която е и дъщеря и на големия български актьор Кирил Господинов:

“Майка ми почина на 13 април миналата година по време на пандемията, затова ритуалът по погребението беше много труден и единствената свободна дата беше 18 април, датата, на която баща ми си отиде.

Смъртта е част от живота, но аз имам привилегия пред другите хора, че винаги, когато ми стане мъчно или искам да бъда по-близо до майка ми, си отварям нейна книга. Мога да гледам и нейните документални филми, посветени на творци от съвременния български театър.

Винаги се докосвам до това наследство, то е живо и още диша, защото майка ми си отиде в една възраст, която беше активна и работеше, твореше до края.

Подарих нейния архив на нейните студенти и преподаватели. Сближих се много с хората, които описаха целия архив на майката ми от университетската библиотека на Югозападния университет в Благоевград.

Направихме един сакрален ритуал, идвайки те от Благоевград с един голям бус, да вземат всички книги, настолни на майка ми, върху които тя работеше.  Това бяха Яворов, литературният кръг Мисъл“, Любен Гройс, съвременни български творци, нейните уникални пиперливи коментари. За мен те са едни феи, феите от библиотеката в Благоевград събраха всичко това.

Разделих се с архива на майка ми, но виждайки как се ползва той и къде отиде, реших, че се получи много добре с това дарението.

Може би слушателите на радиото помнят проф. Кортенска с нейните остри и смели коментари, но всичко това беше на базата на огромната ерудиция и подготвеност, която имаше тя като един многолик творец, истински интелектуалец.

Основното нещо, което ми остана като послание от тях е – да обичаш, да вярваш и да служиш на семейството и на приятелите.“

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.

Проф. Мирослава Кортенска е родена на 5 ноември 1953 г. в София в семейството на актьора Стефан Кортенски и актрисата Веса Кортенска. Завършва ВИТИЗ в София при проф. Любомир Тенев.

От 1976 до 1991 г. работи като драматург в Драматичния театър в Стара Загора и в Държавния сатиричен театър. От 1993 до 1996 г. е преподавател и заместник-декан на Магистърски факултет в Нов български университет (НБУ). Ръководител на магистърска програма „Журналистиката като четвърта власт“ на НБУ и Американския университет в Благоевград.

През 1997 г. е съветник в Комисията по култура и медии в 38-ото Народно събрание и експерт по написването на Закона за електронни медии. От 2002 до 2005 г. е член на Художествения съвет на Българската национална телевизия (БНТ).

От 2008 до 2010 г. е член на Художествения съвет на Българското национално радио (БНР), програма „Христо Ботев“. След това от 2009 до 2011 г. е автор и водещ на предаването „Врата към Европа“ по БНР, програма „Христо Ботев“. Предаването получава две награди от Комитета по образование на Европейската комисия през 2009 и 2010 г.

Автор е на множество коментари, статии и анализи по болезнени въпроси на българския преход в електронните и печатни медии на България.

През 2011 и 2012 г. е член на изпълнителния съвет на Фонд „Научни изследвания“.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
проф. Димитър Вацов

Проф. Димитър Вацов: Демократичните държави трябва да защитят собствените си ценности

Миналата седмица Фондация за хуманитарни и социални проучвания – София  (ФХСИ-София) беше домакин на международен Форум за информационен интегритет, по време на който учени и изследоватеи от много европейски страни се опитаха да обяснят влиянието и устойчивостта на пропагандата , както и каналите, през които достига до обществата, разбира се, и..

публикувано на 15.11.24 в 16:25
Снимката е илюстративна

Как се процедира при щети от свлачище

В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев, експерт по гражданско и административно право и дългогодишен консултант на предаването, отговаря на слушателски въпроси. Вратанка Драгоева, Перник. Имам вилно място край село Големо Бучино. Преди 2 години в района се активира свлачище, което стигна до дворното място на..

публикувано на 15.11.24 в 15:00
квартал

Какво се случва с незаконното строителство в софийския кв. "Овча купел"

Какво се случва с незаконно строителство на метална конструкция на покривна тераса в софийския квартал "Овча купел", ул. "Народно хоро"? Предприети ли са законосъобразни действия от районната администрация по изпълнението на дадени предписания от Дирекция за национален строителен контрол? Румен Димитров e подател на сигнала за незаконно строителство...

публикувано на 15.11.24 в 13:05

Девети национален конгрес по алергология: Нови перспективи за лечението на алергичните заболявания

В София се провежда Деветият национален конгрес по алергология, който се утвърждава като водещ научен форум в областта на алергологията. Конгресът включва дванайсет пленарни сесии, една специална постерна сесия за млади специалисти и шестнайсет симпозиума. Събитието привлича внимание не само с богатата си научна програма, но и с участието на..

публикувано на 15.11.24 в 12:17

Физиката оживява: Есенен ден на отворените врати във Физическия факултет

На днешния 15 ноември Физическият факултет на Софийския университет предлага на всички ентусиасти и любопитни умове едно истинско пътешествие из чудесата на физиката. В Есенния ден на отворените врати всеки посетител ще има възможността да види физиката в действие, да се потопи в най-дълбоките тайни на Вселената и да усети тръпката на откритията,..

публикувано на 15.11.24 в 11:51