През месец март Министерство на здравеопазването изготви имунизационен план за децата бежанци, които пристигат от Украйна.
Въпреки че имунизационният календар на Украйна е сходен с този, който се прилага в България, за децата в различните възрастови групи е подготвен индивидуален план в зависимост от това дали има данни за поставени в Украйна ваксини, или не.
Децата, за които няма никакви данни за проведени ваксинации, ще се приемат за неваксинирани и също ще бъдат обхванати с необходимите имунизации.
Темата коментира в “Нашият ден“ имунологът акад. Богдан Петрунов:
“Решение на Министерството е правилно, нямаме друг избор. Съвсем естествено децата, които нямат документ, че са имунизирани, да бъдат подложени на пълния списък имунизации, приет по нашия календар.
Става въпрос за няколко основни много важни ваксини – против туберкулоза, против дифтерия, тетанус, полиомиелит, коклюш, морбили, паротит, вариола, варицела, това са основните типове детски ваксини, които се правят у нас от десетки години.
Има достатъчно ваксини за всички деца. Няма как заради ваксинирането на децата бежанци българските да останат без ваксинация.“
Sars-Cov-2
“Мисля, че още не сме на етап, в който да имаме клъстерно разпространение на вируса. Пандемията продължава още и в Европа, и в целия свят, което е много тревожно. Още сме далеч от това.
Махането на мерките по мое мнение е не толкова здравно обосновано, колкото политически с оглед идващия сезон, курортите и икономическото състояние на Европа.
Имунитетът след ваксинация не е вечен, той продължава 6-8-12 месеца, в зависимост от индивидуалната реактивност на всеки един от нас. Отслабването на имунитета и по-лесното заразяване е съвсем логично.
За хората над 65 години трябва да се направи четвърта бустерна доза, а също и на тези с увредена имунна система и хронични заболявания.“
Чуйте целия разговор в звуковия файл.
В рубриката "Темата на деня" разгледахме една особена заплаха, която експертите наричат "новата пандемия". Но не става въпрос за нов вирус, а за разпространението на интернет измамите, които се увеличават с безпрецедентни темпове. За да се обсъди този тревожен феномен, представители от Комисията за защита на потребителите, Европейския потребителски..
Преди броени дни Перник стана център на Националната младежка конференция под надслов "Приобщаващи общества и ролята на младите хора" . Събитието привлече над 100 участници от цялата страна, включително представители на младежки организации, държавни институции, местни власти и експерти по младежка политика. Конференцията имаше за цел да обсъди..
С Йовко Ламбрев, IT експерт, разговаряме в рубриката "Въпреки мрежата" за същността на компютърните престъпления. Къде да пазим многото си пароли? Какво да знаем за фалшивите профили? Защо да не се предоверяваме за неща, които изглеждат хубави, евтини и лесни за достъп? Какво са "фишинг" имейлите? Как да пазаруваме онлайн така, че да не попаднем в..
В Шестото издание на "Университетската седмица на книгата в УНСС" участват 20 издателства, които са подготвили намаления и промоции специално за студентите в Университета за национално и световно стопанство (УНСС). Очакват се десет премиери на книги, с участието на техните автори. Съвременни книги за съвременни деца: Защо е важно съдържанието да е..
Албена и Павел Благеви са се издигали до селенията на боговете – планината Олимп. Оказа се, че макар да е с няколко метра по-нисък от Мусала, нейният връх..
Постановката, за която всички говорят – "Оръжията и човекът" на Бърнард Шоу, ще има премиера на сцената на Народния театър в три последователни вечери. На..
В "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Валентин Вълканов , преподавател по социология в НБУ, коментира процесите, които водят българското общество до..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg