Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Премълчаната история на най-скандалните български книги

Колко са на брой забравените книги, за които си спомняме? Всички са продукт на Цензурата с главна буква. Но "Тютюн", "Люти чушки" и "Фашизмът" далеч не изчерпват конфликтната проблематика.

Най-скандалният български автор за всички времена е поета Кирил Христов. Лидерството му обаче се оспорва от забраняваните и забравени днес Иван Ст. Андрейчин, Стоян Попов, Славе Езеров, Любомир Лулчев, Трифон Кунев. После идат известните Николай Райнов, Константин Петканов, Димитър Димов, Йордан Вълчев, Радой Ралин, Георги Марков, Николай Хайтов, Желю Желев, Иван Динков.

Малцина знаят, че Светият синод е финансирал писанието срещу Христо Ботев и че анатемосва еретика езотерик Николай Райнов. Дворецът пък преследва Захари Стоянов, а офицерството е "На нож!" с Алеко Константинов, Иван Ст. Андрейчин и Константин Петканов.

По-късно, в условията на "народовластие", на сцената излиза Съюзът на българските писатели. На 23 ноември 1944 г. е гласувано решение да бъдат изключени 29 творци, за проявена "фашистка дейност".

В предаването участват известните журналисти Росен Таков и Тодор Токин.


ВИЖТЕ ОЩЕ
Иво Михов

Изработването на квантов компютър се подготвя усилено у нас

Знaчим пpoбив в ĸвaнтoвитe изчиcлeния бeшe пocтигнaт, cлeд ĸaтo изcлeдoвaтeли oт Oĸcфopдcĸия yнивepcитeт cъздaдoxa мaщaбиpyeм ĸвaнтoв cyпepĸoмпютъp, cпocoбeн нa ĸвaнтoвa тeлeпopтaция, написа преди дни "Индипeндънт". Какво е значението му за развитието на квантовата технология, разяснява докторантът по квантова механика Иво Михов. "Един квантов..

публикувано на 25.02.25 в 10:15

Еврика! Успешни българи: д-р Мария Аргирова

Мария Аргирова.  Тя е млад учен с дълга професионална биография. Мечтае да стане археолог, но се запалва по химията. Д-р Мария Аргирова съвсем наскоро получи наградата "Еврика" за постижения в науката, но преди това е носител на съвместната награда на фондация "Еврика" и Съюза на учените в България за отличната защита на дисертационния си труд. Освен..

публикувано на 24.02.25 в 17:00

Анатомия на страха: Епизод 3 – Страхът в различните култури

Третият епизод от поредицата акцентира на различните категории, през които антропологията разглежда света. На вярванията на дадени култури, сформирани и обуславяни от тяхното битие. Както религиозни, така и онези, свързани с някои митологизирани образи, всяващи страх и служещи като възпитателна мярка до ден днешен. Анатомия на страха: Епизод 1 –..

публикувано на 23.02.25 в 10:45

500 археологически експоната показва изложба в НАИМ при БАН

XVIII националната археологическа изложба "Българска археология 2024" се откри в чест на професионалния празник на археолога в Националния археологически институт с музей на Българската академия на науките. Представени са над 500 експоната от 32 обекта, различни като вид и хронология – от праисторията до Късното средновековие.  Находките..

публикувано на 23.02.25 в 09:35
доц. Стойно Стойнов

Български учени с принос за научен пробив в лечението на ракови заболявания

Ден на Европейската лаборатория по молекулярна биология (EMBL) в България ще се проведе на 27 февруари от 10 часа в аулата на СУ "Св. Климент Охридски". Доц. Стойно Стойнов от Института по молекулярна биология на БАН е един от двамата делегати за България в Лабораторията. "В Института по молекулярна биология имаме доста лаборатории, които..

публикувано на 23.02.25 в 08:15