Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Второкурсничка от Русенския университет спечели "Студент на годината"

| обновено на 14.04.22 в 08:06
Цветелина Стефанова
Снимка: uni-ruse.bg

Цветелина Стефанова изучава специалност „Компютърни системи и технологии“, факултет „Електротехника, електроника и автоматика“. Тя спечели и приза студент на годината на Община Русе.

Най-добрите студенти в България бяха отличени на официална церемония в Университета по архитектура, строителство и геодезия. Събитието се провежда за 15-и пореден път.

Цветелина Стефанова е член и на Залата на славата на Международната олимпиада по лингвистика със завоювани един сребърен и два бронзови медала. Член е на международната организация Institute of Electrical and Electronics Engineers (IEEE) и е председател на IEEE Electronics Packaging Society Student Branch Chapter към Русенския университет „Ангел Кънчев“.


Цветелина Стефанова е главен герой в “Нашият ден“:

“Наградата е много престижна, участваха студенти от цяла България. Особено ценното е, че тази награда е създадена от студенти за студенти. Тя е признание за труда и усилията, които съм полагала през годините. Кандидатурите бяха много силни, до последно не вярвах, че аз печеля.

Решението ми да остана в университета в Русе беше продиктувано от проучване на учебните планове на другите университети, тук програмата ми хареса. Като ученичка ходех на много състезание по математика, математическа лингвистика и езици, на които се представях добре.

Направих избора си в края на 12-и клас, но отдавна имах интерес към компютърната лингвистика. В България обаче няма такава бакалавърска програма, затова реших да компенсирам и записах Българска филология.

Като дете в повечето случаи казвах, че искам да съм учителка. Имаше момент, в който исках да бъда моден дизайнер и фармацевт. Мислила съм и за медицина.

Искам да продължа да се развивам в областта на компютърната лингвистика, не смея да правя по-дългосрочни планове.

Има много хора, на които се възхищавам. Преподавателите ми са ме научили на много неща, но не се стреми да копирам никого.

Образованието в България и в чужбина има своите предимства и недостатъци. Качеството на образование в България е на високо ниво и се подобрява все повече.“

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.

Снимки: uni-ruse.bg


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Владимир Митев

Владимир Митев за ситуацията в Близкия изток

Владимир Митев е репортер в Румънска редакция на радио "България". Говори свободно румънски език. Отделно от това е завършил "Иранистика" в СУ "Св. Климент Охридски" и създател също на блога "Персийският мост на приятелството". Участник в много и различни международни проекти. Блогът "Персийският мост на приятелството" набра доста популярност по..

публикувано на 28.07.25 в 15:25

Глобалното затопляне и предизвикателствата пред планинския туризъм: съветите на Момчил Цветанов

Юлските горещини в последните години ни карат все по-често да си задаваме въпроса: какво всъщност означава глобалното затопляне за ежедневието ни? За повечето от нас това вече не е абстрактно понятие от научни доклади, а реален фактор, който влияе дори на плановете ни за почивка. Ако морето вече не изглежда като идеалното място за отдих, защото..

обновено на 28.07.25 в 11:42

Акселераторът SCION подкрепя природо-базираните и чисти технологии

В последното издание на рубриката "Говорят зелените новатори на България" представяме една нова и много обещаваща инициатива – акселератора SCION, който цели да подкрепи стартиращи компании и академични екипи с идеи за природо-базирани и чисти технологии. Гост в студиото на "Нашият ден" е Константина Войнова – кофаундър и партньор в SCION..

публикувано на 28.07.25 в 10:10
Доц. Владислав Миланов и д-р Антоанета Начева

Езикът на политиците е неразбираем, зад него не откриваме човека

Тоталния разпад на обществения диалог, речевата агресия и върховенството на политическото клише коментират в предаването "Мрежата" д -р Антоанета Начева и доц. Владислав Миланов , преподаватели във Факултета по славянски филологии на Софийския университет "Св. Кл. Охридски". Д оц. Владислав Миланов :  "Чистото и задълбочено политическо..

публикувано на 28.07.25 в 08:55
Георги Трайков пред очакващите реставрация мебели

Теория и практика на реставрирането

Георги Трайков от София се захваща с реставрирането на мебели почти като на шега, а се увлича дотолкова, че създава собствено ателие и се сдобива и с помощник – тапицера Александър Петренко. Да се реставрират мебели изглежда лесно, но е свързано с много груба и фина работа, усет за душата на предметите и за тяхната история. И понеже Георги..

публикувано на 27.07.25 в 10:05