Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Второкурсничка от Русенския университет спечели "Студент на годината"

| обновено на 14.04.22 в 08:06
Цветелина Стефанова
Снимка: uni-ruse.bg

Цветелина Стефанова изучава специалност „Компютърни системи и технологии“, факултет „Електротехника, електроника и автоматика“. Тя спечели и приза студент на годината на Община Русе.

Най-добрите студенти в България бяха отличени на официална церемония в Университета по архитектура, строителство и геодезия. Събитието се провежда за 15-и пореден път.

Цветелина Стефанова е член и на Залата на славата на Международната олимпиада по лингвистика със завоювани един сребърен и два бронзови медала. Член е на международната организация Institute of Electrical and Electronics Engineers (IEEE) и е председател на IEEE Electronics Packaging Society Student Branch Chapter към Русенския университет „Ангел Кънчев“.


Цветелина Стефанова е главен герой в “Нашият ден“:

“Наградата е много престижна, участваха студенти от цяла България. Особено ценното е, че тази награда е създадена от студенти за студенти. Тя е признание за труда и усилията, които съм полагала през годините. Кандидатурите бяха много силни, до последно не вярвах, че аз печеля.

Решението ми да остана в университета в Русе беше продиктувано от проучване на учебните планове на другите университети, тук програмата ми хареса. Като ученичка ходех на много състезание по математика, математическа лингвистика и езици, на които се представях добре.

Направих избора си в края на 12-и клас, но отдавна имах интерес към компютърната лингвистика. В България обаче няма такава бакалавърска програма, затова реших да компенсирам и записах Българска филология.

Като дете в повечето случаи казвах, че искам да съм учителка. Имаше момент, в който исках да бъда моден дизайнер и фармацевт. Мислила съм и за медицина.

Искам да продължа да се развивам в областта на компютърната лингвистика, не смея да правя по-дългосрочни планове.

Има много хора, на които се възхищавам. Преподавателите ми са ме научили на много неща, но не се стреми да копирам никого.

Образованието в България и в чужбина има своите предимства и недостатъци. Качеството на образование в България е на високо ниво и се подобрява все повече.“

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.

Снимки: uni-ruse.bg


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

И замириса на море

Новото издание на предаването "И рибар съм, и ловец съм" открива със замах летния сезон с отбелязването на един чудесен празник – Летния Никулден! Пренасянето на мощите на Св. Николай Чудотворец от гр. Мира в Бари. Специален гост на предаването е Николай Николов, който говори много увлекателно не само за празника и за риболова, но и за отношенията на..

публикувано на 12.05.25 в 16:10

Между благотворително мотосъбитие, детска книжка, наводняване на съседа и Куала Лумпур

Милен Марчев е организатор на предстоящото на 18 май десето юбилейно издание на The Distinguished Gentleman's Ride (DGR) ("Поход на забележителните джентълмени") в София. Походът е благотворително мото събитие, което съчетава стил, обществен ангажимент и страст към класическите и ретро мотоциклети. Милен Марчев го определя като "масово събитие на хора с..

публикувано на 12.05.25 в 13:32

Конкурсът "Хижа на годината": Кой и защо заслужава признание

Какво прави една хижа достойна за признание; на базата на какво са обусловени категориите в конкурса "Хижа на годината"; какви са критериите за номинациите и могат ли те да бъдат отправна точка за изготвяне на актуална наредба и правилник за хижите? На тези въпроси в "Нашият ден" отговарят Венцислав Венев – председател на БТС, и Иван Панчев..

публикувано на 12.05.25 в 10:22

"Потопеното наследство" – една изложба за забравените села под водата

Изложбата "Потопеното наследство" можете да видите от днес в библиотеката на град Троян. Материалите за таблата са събрани при теренни изследвания и проучвания на архивни документи, свързани с трансформациите, които предизвиква строителството на язовири у нас . Автори на изложбата са учените от Института за етнология и фолклористика с музей към БАН..

публикувано на 12.05.25 в 09:52

Абитуриенти от ППМГ Бургас с благотворителен концерт "ПО желание"

Абитуриентите от ППМГ "Акад. Н. Обрешков" в Бургас са избрали да отбележат завършването си по един нетрадиционен начин – с "Концерт ПО желание" в Летния театър. Със събраните средства от него те избират да подпомогнат дейността на Отделението по неонатология на УМБАЛ Бургас. Концертът ще се състои днес от 19:00 ч ., като в него ще вземат участие..

публикувано на 12.05.25 в 09:31