Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Диана Андреева:

Национална стратегия за култура не може да се случи върху фона на намаляващи публични финанси

Публичните финанси не могат да се отстояват с пърформанси

| обновено на 14.04.22 в 11:21
Диана Андреева
Снимка: Стопкадър, Bloomberg TV Bulgaria

Ще има ли успех кризисният ПР и министерски пърформанс на фона на липсваща Национална стратегия за култура?

Темата за трусовете в културния сектор коментира в “Нашият ден“ Диана Андреева, директор на Обсерваторията по икономика на културата:

“Национална стратегия за българска култура не може да се случи на фона на намаляващи публични финанси. Едно от условията за хронично недофинансиране на българската култура е липсата на постъпково увеличение.“

“В бюджетната прогноза, качена на страницата на Министерство на финансите, един от основните критични елементи във финансирането на културата са общините. По този начин със задържането на нивата на финансиране, и общо за група “Култура“, намаляване на финансирането, поставя под съмнение изпълнението на конституционните права, а именно равния достъп до култура, лансираното регионално развитие в член 20-и, което е основно и в Закона за закрила и развитие на културата, като основни положения за развитие на културната политика. Това за мен е същественият проблем, а не пърформанса, който възбуди страстите в българската култура.“

“Много съществен проблем е една ситуация, за която все още не се говори в пространството и с която никой не е запознат –  средносрочната бюджетна прогноза за периода 2023-2025 г. Промяната е свързана с публичните финанси и дългоочакваната линия на поведение на правителството и обещанията за 1% от Брутния вътрешен продукт.

Откриваме нещо много странно в група “Култура“ в средносрочната бюджетна прогноза, която беше качена тази седмица на страницата ни Министерство на финансите - ако през 2022 г. имаме приблизително 870 млн. за група “Култура“, трябва да уточним, че тук са средствата на Министерство на културата, на общините, но и на обществените медии, то за периода 2023-2025 г. предстои намаление на средствата, така както са упоменати за следващата година от 2023 г.  от 850 млн., 2024-2025 г. - 823 млн. Ние намаляваме публичните финанси за българката култура.

В процентно отношение, като процент от БВП, тази година имаме 0,6%, върнахме се на нивата от 2009 г., преди икономическата криза в този период 2009-2011 г. Но за 2025 г. пък отиваме на 0,4% от БВП. Това е абсолютно недопустимо.

Този клип на министъра на културата е нещо периферно, дори  незначително на фона на тези числа. Това е условие да се замислим какво всъщност работи Министерство на културата и защитава ли интересите на организациите и на българските творци.“

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Юн Фосе – драматургът, който предусеща бъдещето

Нобеловият лауреат за литература Юн Фосе пише първата си пиеса "Някой ще дойде" през 1992 година. В края на 90-те пиесите на норвежкия писател започват да се поставят по европейските сцени и не след дълго и на различни континенти. Постановката на Катя Петрова "Някой ще дойде" в Народния театър "Иван Вазов" е първи прочит на пиесата у нас и първа..

публикувано на 28.11.24 в 13:05

Софийският международен литературен фестивал – поле за среща със световни писатели

От 10 до 15 декември ще се проведе Софийския международен литературен фестивал в НДК.  Дария Карапеткова , координатор на събитието, запознава слушателтие на "Нашият ден" с акцентите в програмата , която предстои да бъде обявена в завършен вид съвсем скоро. Една от звездите на международната литературна сцена, която ще гостува в България..

публикувано на 28.11.24 в 11:10

Преподавателят и Принцът: Нишкови за фотографията – като страст и професия

В рубриката "Темите на деня" екипът ни имаше удоволствието да разговаря с Теодора Нишков, известна още като Принц Датски, и доц. д-р Александър Нишков, преподавател по фотография в НАТФИЗ. Темата бе фотографията – изкуство, вдъхновение и наследство. Теодора Нишков, фотограф и наследница на писателя Димитър Подвързачов, представи своето творчество..

публикувано на 28.11.24 в 09:46
Тодор П. Тодоров

Тодор П. Тодоров: За честването на 15 години от създаването на Европейската награда за литература

Европа чества 15 години от създаването на Европейската награда за литература . По този повод в Брюксел бяха организирани поредица от събития и дискусии с отличени през последните три години писатели. В "Нашият ден" носителят на Специално отличие от Наградата за литература на ЕС Тодор П. Тодоров разказва за гостуването си в столицата на..

публикувано на 28.11.24 в 08:43

"Безсъдбовност" – романът на Нобеловия лауреат Имре Кертес

"Безсъдбовност" е най-известният роман на унгарския писател от еврейски произход Имре Кертес. Това е първата книга от неговата трилогия за Холокоста, наградена с Нобелова награда за литература през 2002 година за "книгите на писателя, които подкрепят крехкия опит на индивида срещу варварския произвол на историята". За първи път романът е публикуван..

публикувано на 27.11.24 в 17:35