Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Преди Възкресението

Проф. Иван Добчев поставя отново 14 години по-късно спектакъла "Лазар и Иисус" по Емилиян Станев на сцената на Драматично-куклен театър "Константин Величков", Пазарджик, но не с професионални актьори, а със студенти от НАТФИЗ. Сценограф е Елена Иванова, композитор Асен Аврамов, а костюмите са на Сузи Радичкова.

Ето какво казва Иван Добчев: "Този спектакъл се оттласква от гностически, апокрифни текстове. Това са текстове, които се отклоняват от канонизираните евангелски сюжети, но по своя дух и характер утвърждават по същество истината, проповядвана от каноничните писания. Гностиците твърдят, че Бог се е разтворил в Творението си. Образът му е във всичко сътворено – можеш да го откриеш под камъка, в разцепеното дърво. "За хората са видими образите, но Светлината в тях е скрита в образа на светлината...дори да се открие, Неговият образ е скрит от Неговата светлина."


Нашият Лазар, обсебен от своите паднали ангели се домогва до това прозрение, в неговата молитва текстът на Давидовия псалм "Докога, Господи, ще се криеш..." се превръща в непосредствена молба на прозрелия тайната и жадуващ да види и влезе в Царството небесно."

Чуйте Григор Антонов, директор на Драматично-куклен театър "Константин Величков".

Снимки: ДКТ "Константин Величков"


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Манол Пейков

Манол Пейков: Смятам, че има въпиюща нужда да си преговорим уроците на историята

За книгоиздаването като мисия, за силата на думите и за стремежа към историческата истина – разговор в "Нашият ден" с Манол Пейков – издател, преводач, общественик и политик, член на Комисията за култура и медии в Народното събрание. Пейков споделя, че дълги години като книгоиздател е бил фокусиран главно върху художествената литература, но..

публикувано на 19.09.24 в 09:57

Българска авторка гостува на Фарьорските острови

Миглена Дикова-Миланова – преподавател по български език и култура в Университета в Гент, бе поканена това лято да твори на Фарьорските острови в програмата на резиденцията на Съвета на творците от Фарьорските острови – LISA. "Малкото селце Тьорнувик (Tjørnuvík), разположено в областта Sunda kommuna, северно на територията на най-големия остров от..

публикувано на 19.09.24 в 09:29

В България връзката между историческата наука и обществото е счупена

Дни след откриване на новата учебна година и дни преди Деня на независимостта разсъждаваме върху значението на историческото познание в съвременния свят. В какво се изразява обучението по история в училище, как да се борим с фалшификациите в историята, и как младите гледат на историята и миналото? Гост в "Нашият ден" е Александър Стоянов..

публикувано на 19.09.24 в 09:11

Йовковата "Албена" с премиера в Смолян

С премиера на спектакъла "Албена" открива новия си творчески сезон Родопският драматичен театър "Николай Хайтов" в Смолян . Постановката по прочутата пиеса на Йордан Йовков е дело на режисьора Делян Илиев. "Текстът е световен, със сигурност. Ако беше написан в някоя скандинавска държава, например, щеше да е световноизвестна драматургия. Това..

публикувано на 19.09.24 в 08:10

"Урок по летене": филм за един куклен спектакъл и силата на приятелството

Документалният филм на Светлозар Георгиев "Урок по летене" разказва за създаването на българо-японския спектакъл "История за чайка и банда котараци" по Луис Сепулведа с режисьор Катя Петрова. Филмът представя работата по двуезичния проект, реализиран от японския театър "ПУК" и Столичния куклен театър. Документалният разказ проследява актьорите,..

публикувано на 18.09.24 в 16:24