Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Генчо Керезов:

Когато си в правилната позиция на ума и духа, можеш да постигнеш всичко

Поеми отговорност, светът има нужда от теб

| обновено на 19.04.22 в 16:58
Генчо Керезов
Снимка: Александра Илиева

Генчо Керезов е зам.-кмет на Столична община по направление „Дигитализация, иновации и икономическо развитие“.

Той е млад, амбициозен, знаещ и успяващ не само в областта на технологиите и бизнеса, но и в спорта. Републикански шампион е по Карате Киокушин, притежава черен колан и е самоук китарист. Живял е и учил в Германия, Италия и Великобритания. Има богат опит в Европа и завръщане в България.

Генчо Керезов е главен герой в “Нашият ден“:

“Светът има нужда от теб, ако не искаш да поемеш отговорност за себе си, поеми я за някой друг. Това, което много ми липсва в нашето общество като цяло, е  отговорността. На нас все някой друг ни е виновен. Имаме остра нужда от активно лидерство, което казва това, което Кенеди успя да каже на американците: “Не питай какво е направила Америка за теб, а ти какво си направил за Америка“.

Какво го разочарова? 

“Ако трябва да бъда честен, се разочаровам често, защото изисквам много и от себе си, и от другите, но съм се научил бързо да се връщам обратно. Старая се да подхождам с емпатия. За съжаление съм безскрупулно честен и това ми създава доста проблеми.“

Семейството

“Със сигурност родителите ми имат огромен принос за моето развитие. Майка ми е моят герой, благодаря за всичко, което е направила. Възпитала ни е на стандарти. И аз, и сестра ми винаги сме имали изисквания към представянето си – било то в училище, било в спорта, или пък публично.

Баща ми е човекът, който ме вкара в залата на много ранна възраст и то за спорт, който много възпитава. Карате Киокушин е бойно изкуство с философия, с идея, с дисциплина, с уважаване на старшинството и йерархията. Една от най-големите заслуги на спорта е, че възпита у мен дух на победител.“

Трудните моменти

“Благодарен съм за трудните моменти. Първо, защото те са се случили сравнително рано в моя живот, и то при обстоятелства, които не са зависели от мен. Когато е така, единственото, върху което трябва да работиш, е личната психологията как да приемеш тези моменти.“

Физика или дух

“Не мисля, че двете могат да бъдат разделени. Няма човек, който може да тренира тялото без ума и обратно. Не можеш да правиш бизнес и кариера без някакъв тип духовна практика и грижа за тялото. Това са неминуемо свързани стълбове – когато  единият изостава, другите започват да страдат.“

София

“Винаги съм искал да сме най-добрите в това, което правим. Искал съм компаниите, в които съм, да са най-добрите. Искам София сега да е град номер едно по редица показатели, това ме мотивира.

София е много харесвана и припозната в цяла Европа. Тук има една приказка “София не е България“ – за добро или лошо наистина е така.

Мисля, че ние вече сме в елита на Европа и просто заради размера ни като 14-ия най-голям град, и заради икономическата структура на града ни, и заради достъпността и желанието на хората да работят в град, който е близо до планината, морето също е сравнително близо, данъците са ниски – този процес ще продължава. Имаме си и големите предизвикателства, свързани с въздуха и трафика.“

Чуйте пълния разговор в звуковия файл. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Паневропейска конференция обединява държави за енергийна солидарност

Енергийната бедност е критичен проблем, който засяга не само социалната справедливост, но и екологичния баланс. Тя често се разглежда в контекста на климатичните промени, но също така е измерение на несправедливостта в съвременното общество. В днешните "Минути на редактора" бе обсъден този проблем, а темата бе свързана с предстоящата..

публикувано на 28.11.24 в 11:00

Как работата ви може да предизвика алергия: Рискове за ръцете през зимата

Кожата през зимните месеци изисква специално внимание, а професионалните алергии често са предизвикателство за хората, работещи с ръце. Тези теми разгледа доц. д-р Жана Казанджиева, специалист дерматолог, в предаването Lege Artis . Ето най-важното от съветите ѝ. Слънцезащитата не е само летен ангажимент. Според доц. Казанджиева, тя е особено..

обновено на 28.11.24 в 09:39
Берлинската стена

Стените между нас 35 години по-късно

Защо 35 години след падането на Берлинската стена – стените са в пъти повече? Кои стени са направени, за да съхраняват човека и кой стени са срещу на човешкото? Кои са невидимите стени между нас?  Тези въпроси получават разнообразни отговори от събеседници като културолога Кирил Василев, редактора на книжната поредица "Власт и..

публикувано на 27.11.24 в 18:12
„Преминаване на Сръбско-българската граница“, картина от Антони Пьотровски

Българо-сръбската война – еманципация тъкмо навреме

Горе-долу през тези дни през 1885 народът ни, осъществил Съединението съвсем неотдавна, завършва победоносно първото си огромно военно изпитание. Побеждава във война, която смята за справедлива. Професор Веселин Янчев нарича тази война "Истинската българска отечествена война". Тази победа убеждава света, че сме нация, достойна за независимост и..

публикувано на 27.11.24 в 18:04

Международната кампания "Повече радост" подобрява раждаемостта

Акушер-гинекологът и специалист по репродуктивна медицина д-р Явор Владимиров е посланикът на България в международната кампания "Повече радост"   (More Joy), организирана от  Световната федерация на асоциациите, занимаващи се с фертилитет – IFFS (International Federation Fertility Societies). Инициативата включва повече от 50 000..

публикувано на 27.11.24 в 11:39