Далеч преди да осъмнем с немислимата доскоро реалност на война в Европа, а още повече сега, си задаваме въпроса какво означава патриотизъм днес и как го възпитаваме у младите. Навикът притъпява сетивата, но ако се замислим, темата за любовта към родината почти неизбежно се свързва с боеве, геройска смърт и омразен враг. Дори да използваме думата "родолюбие", в която любовта е открито назована, пак дочуваме далечен звън на саби, изстрели и топовни гърмежи.
Завинаги ли остава свързано чувството и съзнанието ни за принадлежност към народа и земята ни с времето на националното ни пробуждане и борба за освобождение и независимост. Въпросът впрочем се отнася за всички европейски национални държави, оформени чрез войни и преживели индустриализацията от края на XVIII и XIX век. Няма ли формула, която да подхожда на съвремието, да утвърждава мира и хуманността и да подготвя мирното и хуманно бъдеще като формира новите поколения в духа на мира и хуманността.
Само няколко десетилетия след трагедията на двете световни войни като че ли сме забравили, че войната е винаги грозна и жестока и отново виждаме деца във военни униформи да маршируват в крак пред одобрителните погледи на възпитателите си и благосклонните усмивки на политици и нови вождове. По темата разговаряме в рубриката "Всичко за образованието" с доц. Румен Петров, преподавател в Новия български университет.
Тоталитарната държава не търпи други авторитети, освен своя собствен (отделен е въпросът доколко го има). Затова утвърдени институции като Българската православна църква са ѝ трън в очите. Трън, чиито бодли недъгавата власт прави всичко възможно да изтръгне, а ако не може – жестоко да съсече. Тъкмо този процес на война срещу Църквата и нейните..
Трансплантацията на органи, клетки и тъкани е сред най-големите постижения на съвременната медицина. Този процес не само дава нов шанс за живот, но и поражда много проблеми и въпроси. В поредния брой "За здравето" по темата събрахме цял консилиум от лекари, специалисти, познавачи и пациенти. В обсъжданията се включиха проф. Никола Владов, Георги..
Дискалкулия е едно от онези състояния, които често остават незабелязани, но когато разберем какво всъщност представлява, неволно се питаме: "А дали и аз не страдам от това?" Наричана още математическа или числова дислексия, дискалкулията представлява специфично разстройство на аритметичните умения – способността на човек да разбира, обработва и..
Във "Време за наука" ас. Богомил Пешев от Института по невробиология към БАН разказва за ефекта на новостта върху запаметяването на емоционално неутрална или нискоемоционалната информация. Когнитивната схема у хората е свързана със стимулите, нивата на стрес и новост, които преживяваме в дадени ситуации, по думите на Пешев. Когато мозъкът се..
Сдружение "Приятели на морето - Бургас" е учредено на 16.01.2013 година, с цел да осъществява дейност в обществена полза, изразяваща се в постигане на развитие и утвърждаване на духовните ценности, гражданското общество, образованието, физическата култура и опазване на околната среда на Черноморското крайбрежие. Водолази - членове на сдружението..
До 20 август ще продължи приемът на текстове за Националния литературен конкурс за поезия и проза "Янаки Петров". Всеки желаещ може да изпрати своите..
Депутатите от комисията по здравеопазване към НС приеха на първо четене три законопроекта, отнасящи се до правилата за минималното заплащане на..
Историкът Петър Николов-Зиков разказваза съдбата на престолонаследника от Шишмановата династия Иван Стефан в книгата "Людовико – императорът на България"...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg