Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Юлия Коларова:

Любопитство, желание и любов – тайната на един кукловод

Юлия Коларова
Снимка: facebook/julia.kolarova

Колко трудно е да бъдеш кукловод и да анимираш децата в днешно време? Куклите не са нейна мечта, дори се случва да излиза, плачейки, от театъра в детството си, твърдо решена, че ще учи актьорско майсторство за драматичен театър.

Преди няколко години куклената актриса Юлия Коларова решава да прави стендъп комедия с кукли, изработени от колежката ѝ Елена Цонкова. Идеята да излезе с подобни герои на сцената е увлечението ѝ по Мъпет шоу.

Актрисата Юлия Коларова е главен герой в “Нашият ден“:

“Баба ме записа още в първи клас в Детски литературен театър в Двореца на пионерите и всяка събота и неделя ходех там. Това продължи до ХI клас. После кандидатствах в НАТФИЗ, приеха ме кукли, след което една куклена режисьорка ми подаде ръка и ме включи в представление. Тогава за първи път усетих куклата и кукления театър. Хванах се за нея и тя ме поведе. Тайната на един добър кукловод е любопитство, желание, игра и любов. Да се забавляваш от това, което правиш.“


Детските предавания и детското внимание

“Обичам да общувам с децата по време на представление. Това е сложна задача, защото можеш да ги изпуснеш и те да започнат да те водят.

За мен си струва да се правят всякакви заснети продукти, свързани с деца, особено на български език. Преведените неща също са страхотни и децата имат нужда да ги гледат, но когато е български продуктът е по-качествен и с отношение към нашата действителност.

Да се прави заснет продукт за телевизия е доста по-трудно, изисква повече време, за да се снима от различна гледна точка. При представлението трудността са тези 30 дни, в които са репетициите, след което става с лекота.

Не ми харесва това, което се случва в момента в света на възрастните. Всичко е много объркано, залива ни прекалено много информация. За мен двигателят на живота е любовта и се надявам хората да подхождат с повече любов към децата си.“

Театър "Арт Ленд"

“Ще пътуваме в малки населени места, за да играем представления. Сега ще сме с "Магазинче за ноти". Предстоят ни представления в Зверино, Челопек и Чипровци. При първото ни участие след пандемията децата бяха зажаднели и ни чакаха.“

Чуйте от пълния разговор в звуковия файл повече за образите, с които работи актрисата.

Снимки: facebook/julia.kolarova


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Видин Спортна зала - рампа за хора с увреждания

Подписка срещу изграждането на център за хора с увреждания: "Фашизъм" или страх?

В ноемврийското издание на рубриката "Часът на етиката" в предаването "Време за наука" се обсъжда социалният модел на увреждането и идеята за грижа. Гост на предаването беше д-р Гергана Мирчева от Института за философски изследвания (ИФС) към БАН, която разгледа етическите измерения на грижата и тяхната социална значимост. Според д-р Мирчева е..

публикувано на 26.11.24 в 11:15

Зимата наближава: Къде са кризисните центрове за спешно настаняване?

В студените зимни месеци темата за бездомните хора става особено актуална. Липсата на подслон, храна и здравни грижи често поставя живота на тези хора в риск. В ефира на "Нашият ден" Евгений Радушев, ръководител на мобилна група за бездомни към организацията "Каритас", сподели предизвикателствата, пред които се изправят бездомните, както и..

обновено на 26.11.24 в 11:01
Марина Кисьова

Марина Кисьова: За активните граждани на Пловдив и справянето с местните проблеми

За "местните агенти", които преодоляват недостатъците на градския и обществен живот, в "Нашият ден" разговаряме Марина Кисьова , която събира около себе си активните граждани на Пловдив . Преди 15 години Кисьова заминава за Ирландия, където по европейска доброволческа програма се занимава с благотворителност. След завръщането си в България..

публикувано на 26.11.24 в 10:12

Ромските общности на България и дезинформацията

Михаил Мишев е журналист на свободна практика, който работи върху дезинформационните наративи, разпространени в ромските общности на България. Мишев се включва в "Нашият ден" от Сливен, където е една от най-големите ромски махали у нас. "Страхът води хората към някакви действия, той е универсален инструмент за влияние" , казва..

публикувано на 26.11.24 в 09:34

Чрез инициативите на движение "Бездетен" са се родили 7 български деца

"Моята борба за дете и процедурата стартира през ноември-декември 2006, а дъщеря ми се роди през 2019 година след много усилия и борба. През този период видях проблеми в обществото ни, за които не предполагах, че съществуват, а именно за проблемите на бездетните двойки в България, които са над 200 000 в момента.  Над 50 000 семейства у..

публикувано на 25.11.24 в 18:00