Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Работата – функционални, исторически, социални и психологически измерения

Водещата тема е думата „Работа“. Става дума за факта, че човек прекарва в работа от една трета до две трети от живота си, поне откакто ходи на два крака. Целта на тези му усърдия е, разбира се, главно да изхрани себе си и домочадието, а резултатът – цялата ни цивилизационна структура.

Само преди стотина години и кусур земеделската работа на средния българин, с цел да сложи хляб на трапезата и да не студува, е продължавала около 12-16 часа в денонощието, за жените малко повече.

По принцип за работата се говори малко, а животът ни минава в нейното поле. В разговор с известния български фотограф Иво Хаджимишев става дума за спецификите на професията му, но и за големи майстори на фотографското изкуство от миналото. 

С анестезиолога и писателя професор Венко Александров темата е както селският труд, отличаващ се с непомерни, „кървави“ усилия само преди стотина години, така и загубата на връзка със земята и автентичните ѝ продукти, особено като качество на храните.

Доц. Йордан Ефтимов разказва за литературните аспекти на работата, говори за редакторския труд и днешните му проблеми в някои медии и организации. 

Професор Ивайло Дичев прави обобщение на промяната на отношението към труда през вековете, и уточнява кога той е станал обществената ценност, която познаваме днес. Също така взема отношение по противоречието, че работим с цел да имаме повече свободно време за себе си, а невинаги знаем как да употребим това време. 

Известният плевенски пчелар Илия Павлов пък разказва за трудовото усърдие на пчелите, но и за българските пчелари днес, за несгодите, които срещат във връзка с недобре контролираното използване на различни химикали при обработка на почвата и масовото измиране на цели пчелни семейства поради това. 

„Работата ни избавя от три големи злини – скуката, порока и немотията“ – коментират гостите и този прочут афоризъм на Волтер.

Чуйте предаването от звуковия файл.

Снимка – ХГ "Вл. Димитров - Майстора"




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ани Андонова: Децата с аутизъм вече са по-разпознаваеми и по-приети в обществото

На Световния ден за информираност за аутизма се проведе открит разговор за предизвикателствата, пред които са изправени хората с аутизъм, както и за важността на ранната диагностика и интервенция при децата с нарушения в развитието. В ефира на предаването "Нашият ден" Ани Андонова, представител на Асоциация Аутизъм, сподели своите наблюдения..

обновено на 02.04.25 в 10:15

Несигурното, но адаптивно младо поколение: Изводи от мащабно проучване

През последните дни сериалът "Юношество" разбуни обществения дебат, провокирайки размисли за средата, в която израстват днешните млади хора. Той насочи вниманието към начина, по който възрастните често подценяват факторите, формиращи съзнанието и поведението на новото поколение. В предаването "Време за наука" гостува Яница Петкова от агенция..

обновено на 01.04.25 в 14:38

Птиците и щастието: Как 1 април ни напомня за връзката им

Освен Ден на шегата, 1 април е и Международен ден на птиците – една от най-старите дати в природозащитния календар . По този повод д-р Атанас Грозданов от Биологическия факултет на Софийския университет и част от общността "Дивата София" споделя своите наблюдения за връзката между присъствието на птици в ежедневието ни и усещането за щастие...

обновено на 01.04.25 в 14:03

Мила Ненова: Инвеститорите в България заслужават признание за труда си

В навечерието на връчването на наградите "Инвеститор на годината", Мила Ненова , изпълнителен директор на Българската агенция за инвестиции, сподели в ефира на "Нашият ден" важността на тези награди за икономиката на страната и усилията, които се полагат за подобряване на инвестиционния климат в България. Тя подчерта, че събитието е не само..

обновено на 01.04.25 в 11:49
Зорница Гъркова и Ангел Живков

Обратно в училище

Гимназията по механизация на селското стопанство "Пейо Яворов" в гр. Гоце Делчев изглежда е едно от най-бързо развиващите се училища в страната. Дори ако вземем само един от показателите – постоянно увеличаващият се брой на учениците – няма да сгрешим, ако допуснем, че тази гимназия дава надежда за бъдещето на селското стопанство в България. За..

публикувано на 01.04.25 в 10:50