Очаквайте факти и сензации от историята, археологията, археометрията и съвременните технологии в поредица от дискусии в радиоефира: всеки понеделник от 10 до 11 часа – само на 9, 16, 23 и 30 май.
Нека заедно достигнем до решенията за опазване на родното културно наследство като световно достижение в името на Ренесанс в кризата.
Със свои тези и открития участват прочути български учени, както и докторанти от водещи организации в културния и творчески сектор.
Сред темите са: превенция от фалшифициране на културно наследство; виртуалният музей; Кирилометодиевистиката – между политиката и науката; автентичност в риск – бутафория или наследство.
Слушателите на програма „Христо Ботев“, както и зрителите във Фейсбук страниците на БНР и Наследство БГ (https://www.nasledstvo.bg), могат да проследят директните излъчвания от студио 2 на БНР, РИМ-София и Кирило-Методиевския научен център при БАН, както и да дават своите коментари.
Утре ( 10 декември) Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" (НБКМ) ще отбележи 146-ата си годишнина. По повод празника ще бъде открита гостуваща изложба на Историческия музей в Попово. Експозицията "От киноцентъра до музейната витрина" чества 180 години от рождението на капитан Петко Войвода. 146 години Националната..
Опазването на културното и историческото наследство на България, като част от световното и европейско богатство, застава в центъра на дискусията за автентичността в риск. Доколко архитектите и инженерите имат правото и професионалната възможност да оставят на поколенията наследство, а не бутафория? Какви са подходите, критериите и..
Опазването на културното и историческото наследство на България като част от световното и европейско богатство застава в центъра на дискусията за автентичността в риск. Доколко архитектите и инженерите имат правото и професионалната възможност да оставят на поколенията наследство, а не бутафория? Какви са подходите, критериите и иновациите за..
В навечерието на 24 май сме на граничната бразда между наука и политика. Успяват ли учените да ни преведат през митовете и истината за буквите и светите братя Кирил и Методий? Къде и как се почита делото им и губи ли България в превода на историята? Ще проговорят ли архивите и какво искат или не искат да знаят младите? Мощи на Светите..
В навечерието на 24 май сме на граничната бразда между наука и политика. Успяват ли учените да ни преведат през митовете и истината за буквите и светите братя Кирил и Методий? Къде и как се почита делото им и губи ли България в превода на история? Ще проговорят ли архивите и какво искат или не искат да знаят младите? Това са само част от..
В първите дни на Новата 2025 година можем да останем още малко в атмосферата на отминаващите празници със специалното коледно издание на спектакъла "Да..
Радина Димитрова е синолог, преводач на китайска литература, професор по китайски език и китайско-испански превод от Автономния национален университет на..
Краят на една година и началото на следващата обикновено е повод за припомняне на по-важното, случило се през нея, и очакванията за новата. Каква беше..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg