5 май е Европейският ден за протест на хората с увреждания, който от 2014 г. се нарича Европейски ден за независим живот. Денят се чества от 1992 г. по инициатива на Европейската мрежа за независим живот. Българският филиал на Европейската мрежа съществува от 1995 г. под името Център за независим живот. В този ден европейската общност показва своята подкрепа за равнопоставеност и достоен живот на хората с увреждания и семействата с деца с увреждания.
Темата коментира в “Нашият ден“ Йордан Младенов от Народно читалище "Луи Брайл":
“Читалището се намира на пл. “Славейков“ 1 и развива единствената брайлова библиотека в България. Колекцията от брайлови книги е започнала да се събира още от 1928 г., когато е било създадено самото читалище. Първоначално всичките брайлови книги са писани на ръка по едни от най-примитивните начини – с плоча и шило. Много ентусиасти, които са искали да има такава библиотека, са работили много усилено чак до 1994 г., когато вече се въвежда компютърният печат на Брайл. И вече по-късно, след 2007 г., с един много високоскоростен принтер печатаме книги. Фактически, ние произвеждаме и съхраняваме книги, като ги разпространяваме в цялата страна – в София по домовете, а в останалата част от страната – по пощата.
Успоредно с това читалището развива електронна библиотека, която е лицензирана и е единствената в България електронна библиотека за книги, които са във формат, достъпен за незрящи. Там има около 15 000 заглавия от електронни книги. Брайловите книги са около 4500 заглавия, фактически електронната книга е достъпна за всички незрящи в страната, без да се налага да идват до читалището.“
Достъпна среда в читалището
“Преди години беше направен асансьор с проект към Агенцията за хората с увреждания, който направи по-достъпно идването в читалището, особено за по-възрастни хора. Освен това, вътре, в самото читалище, всичко е така организирано, че да бъде удобно за незрящите хора, защото ние, освен че сме библиотека, организираме и някои масови мероприятия – срещи с писатели и обсъждания на книги. Събираме едновременно около 25-30 човека в читалището и трябва средата наистина да е безопасна.“
Музикалните състави към читалището
“Преди години имаше един детски състав, чиито членове пораснаха. Сега съставът съществува под името “Феникс“, но те вече не са деца, а младежи. Освен това ние си сътрудничим и с училището за незрящи деца, там също имат състави. Стараем се, доколкото можем, да популяризираме възможностите на незрящите хора, които се занимават с изкуство. Извършваме и една изключително ценна услуга за незрящите хора – намираме книги, които някой незрящ човек търси и ги сканираме, след което ги предоставяме в рамките на часове. Това е особено важно за студентите, по този начин подпомагаме тяхното образование.“
Реализацията…
“Имаме незрящи младежи, които са успели да научат чужд език и да се квалифицират добре да работят с компютри, нито един от тях не е безработен. Всичките са на работа, дори на високоплатени позиции в клонове на чужди фирми. Голяма част от незрящите хора се реализират като масажисти.“
Чуйте пълния разговор в звуковия файл.
За нерешените проблеми на пациентите с епилепсия у нас говори в Lege Artis д-р Филип Алексие в, невролог и специалист епилептолог. В началото на разговора д-р Алексиев разграничава единичните случаи на епилептичен пристъп – състояние, което невинаги преминава с гърч и припадък, и заболяването епилепсия , което е хронично...
Българският фармацевтичен съюз отбеляза 18 години от създаването си, като отново заяви пред журналисти и управляващи своята твърда позиция срещу поставянето на автомати за лекарства извън аптеките. Темата в Lege Artis коментира Димитър Маринов, председател на съсловната организация на фармацевтите в България. По думите на Маринов..
Бракът е вечна тема, а към нея православното християнство има изключително дълбок и прецизен поглед. В Международната седмица на брака в "Нашият ден" разговаряме с отец Добромир Димитров , преподавател в Богословския факултет на Великотърновския университет и предстоятел на българския храм "Св. Йоан Рилски" в Лондон. Бракът, по..
Днес (12 февруари) се състоя представянето на книгата "Безправието и дехуманизирането на ЛГБТИК+ хората в България" , създадена съвместно от доц. Деяна Марчева и доц. Евелина Стайкова от Нов български университет и от организацията "Действие". В "Нашият ден" книгата представя Деница Любенова от организацията. "През последните близо..
По инициатива на ЮНЕСКО от 2012 година насам на 13 февруари се отбелязва Световният ден на радиото . Датата е рождена както за радиото, така и за ООН. В днешната турбулентна епоха на постистината радиото остава медията, на която се доверяват най-много хора. Тази година организаторите от ЮНЕСКО призовават деня да бъде посветен на "Радиото и..
В "Покана за пътуване" ни гостува човек за когото пътешествията за професия, страст, наука и начин на живот. Професор Климент Найденов, декан на..
Соня Йончева и продуцентската ѝ компания SY11 Events организират "Опералия" в София през есента. Конкурсът "Опералия" за света на класическата музика е..
Мръсен въздух, сковаващ студ, вятър, мъгли и човешката кожа, уязвима от всички тези природни фактори. Разговаряхме с дерматолога и водещ специалист в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg