Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ивайло Попов

Азотният диоксид – скритият убиец на белите дробове

София, 26 ноември 2020 г.
Снимка: БГНЕС

Днес сдружение за "За Земята“ организира дискусията "ОткровеNO2 за азотния диоксид", която ще се проведе от 18.30 ч. при отворени врати в Центъра за съвременни изкуства "Топлоцентрала“ в София.

Гражданите в София са изложени на нездравословни нива на азотен диоксид (NO2), показва доклад на екологичното сдружение за изминалата 2021 г.

"Екологичната организация е провела целогодишно измерване в 27 точки в столицата, като в 19 от тях са измерени средногодишни стойности над законовата норма. Данните показват опасно високи нива на замърсяване, като само една от измервателните дифузни тръби показва допустима стойност. Обикновено хора, които живеят или работят близо до натоварени пътища, могат да бъдат изложени на високи нива от опасния газ“, споделя Ивайло Попов, еколог от "За Земята“, екип "Въздух в "Нашият ден".

В доклада се отправя препоръка за преоценка на разположението на станциите от Изпълнителната агенция по околната среда и Министерството на околната среда и водите. Еколозите от сдружение  "За Земята“ призовават и за спешни мерки от страна на Столичната община за намаляване на замърсяването с азотен диоксид в София.

Как азотният диоксид влияе на здравето?

Азотният диоксид навлиза в човешкия организъм чрез дишането. По-голяма част от азотния диоксид се абсорбира в организма, а значителна част от него може да се задържи дълго време в белия дроб. Продължително въздействие на концентрации над 40 микрограма може да причини структурни промени в белия дроб. Краткотрайните излагания на азотен диоксид, които варират между 30 минути и 24 часа, водят до възпаление на дихателните пътища при здрави хора, както и изострят симптоми при пациенти с астма, ХОББ и други хронични белодробни заболявания.

Повече можете да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
IV издание на Градски фестивал на семената

Градски фестивал на семената

На 29 март за четвърти пореден път в София бе проведен Градски фестивал на семената. Освен традиционната размяна на семена, в програмата на фестивала имаше и лекции – свързани както с отглеждането на растения и запазването на агробиоразнообразието чрез възпроизвеждане на семената от стари местни сортове, така и такива, представящи инструментите на..

публикувано на 09.04.25 в 17:39

Анестезиологът проф. Темелков: Не бързайте със заключенията за трагедията в Пловдив

В ефира на медицинското предаване Lege Artis проф. д-р Атанас Темелков – дългогодишен анестезиолог в МВР-болница – коментира трагичния случай с починалото дете в Пловдив. Според него прибързаните изводи в обществото и медиите крият риск от неправомерно насочване на вината и пропускане на съществени детайли в разследването. "В момента се..

обновено на 09.04.25 в 12:48
Цветеслава Гълъбова

Преместване и ремонт: достатъчни ли са козметичните промени в психиатрията?

Проблемите в българската психиатрия продължават да се трупат, но този път сякаш се вижда лъч надежда. В ефира на предаването Lege Artis, д-р Цветеслава Гълъбова – директор на Държавната психиатрична болница "Св. Иван Рилски", коментира актуалното състояние на сектора, като откровено постави въпросите за кадрите, условията на труд и бъдещите планове..

обновено на 09.04.25 в 12:03

Вместо ножици, дайте на младите хора криле

Те идват с очи, пълни с въпроси. С ръце, които искат да създават, рушат и пак да изграждат. С гласове, които още не са се научили да мълчат от страх. Младите. Онези, които винаги наричаме „бъдещето“, а рядко слушаме в настоящето. Те не искат позволение да бъдат различни – просто са. Не защото протестират нарочно, а защото още не са забравили как се..

обновено на 09.04.25 в 11:14
Йоана Цонева, Нейко Нейков, Красимир Ранков

Тайните на добрия сън – какво казва науката

Защо в българския фолклор и народопсихология има изрази като "От сън спомен няма", "Като умра – ще се наспя"? Как да направим съня си по-консистентен? Как двигателната дейност влияе на съня?  Това издание на "Гласът на времето" е посветено на съня и неговото влияние върху здравето и живота ни. Сънят е неразделна част от нашето ежедневие, но често..

публикувано на 09.04.25 в 10:05