Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Ана Пейкова за карибските острови Ямайка, Кюрасао и Сен Мартен

Сен Мартен
Снимка: личен архив на д-р Ана Пейкова

В "Покана за пътуване" неведнъж съм разпитвала д-р Ана Пейкова и като дерматолог със съвети как да опазим кожата си в различни кътчета на земята, и като екстремен пътешественик. Този път гостува във второто си амплоа. Неотдавна лекарката се завърна от  екскурзия до островите Ямайка, Кюрасао и Сейнт Мартен. Завтекох се към кабинета на д-р Пейкова за пъстри подробности.

Д-р Ана Пейкова на остров ЯмайкаПовечето от нас свързват Ямайка с ароматния ром и Боб Марли. Оказа се, че там има още мнооого неща за гледане, слушане, опитване и преживяване и регето, растите и ромът далеч не са единствените забележителности.

След като напуснем Ямайка, поемаме към карибския остров с пивкото име Кюрасао.  До този момент свързвахме мястото единствено със синия ликьор от кората на горчивия портокал лараха. Благодарение на д-р Пейкова представата ни значително се обогати.

Следващият остров, до който ще ни отведе дерматологът д-р Ана Пейкова се казва Сен Мартен, но и Синт Маартен. Освен с факта, че е най-малкият остров, разделен между две държави – Франция и Нидерландия, той е прочут с екстремния плаж Махе, над който прелитат самолети. Там стават убийствени снимки към търбусите на аеропланите, но завихрящият се пясък рискува да ви напълни очите и да ви отнесе хавлиите.

За повече подробности – чуйте звуковия файл.


Снимки: личен архив на д-р Ана Пейкова




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

500 археологически експоната показва изложба в НАИМ при БАН

XVIII националната археологическа изложба "Българска археология 2024" се откри в чест на професионалния празник на археолога в Националния археологически институт с музей на Българската академия на науките. Представени са над 500 експоната от 32 обекта, различни като вид и хронология – от праисторията до Късното средновековие.  Находките..

публикувано на 23.02.25 в 09:35
доц. Стойно Стойнов

Български учени с принос за научен пробив в лечението на ракови заболявания

Ден на Европейската лаборатория по молекулярна биология (EMBL) в България ще се проведе на 27 февруари от 10 часа в аулата на СУ "Св. Климент Охридски". Доц. Стойно Стойнов от Института по молекулярна биология на БАН е един от двамата делегати за България в Лабораторията. "В Института по молекулярна биология имаме доста лаборатории, които..

публикувано на 23.02.25 в 08:15
Танцът на въртящите се дервиши или церемонията Сема

Коня – градът на Руми

Наричат двумилионния град Коня в Република Турция "културната и духовна столица на страната". Наричат го още "градът на Мевляна" и "градът на дервишите". Наречен е на името на Мевляна Руми – световноизвестният суфитски мистик, поет и философ, живял в Анадола преди близо осем века. Като прозвището Мевляна – водач, учител, той получава заради учението..

публикувано на 22.02.25 в 12:35

Как се "отглеждат" иновации

На 14 и 15 февруари в Софийския университет се проведе академична конференция под надслов "Творчество и иновации – измерения на бъдещето", организирана Националния университетски център за творчество и иновации. Мащабното събитие беше приветствано от представители на изпълнителната власт и академичното ръководство. Изключително богатата програма,..

публикувано на 20.02.25 в 08:54

Пътешествията по света на един преводач

Марко Видал е поет, но също така и преводач от български на испански език. Човек, който обича да пътува чрез езиците и културите. Издател на едно съвсем малко и ново издателство, посветено на превода и популяризирането на литературата на малките езици. А само една малка част от неговите литературни маршрути минават през Испания, България, Узбекистан...

публикувано на 20.02.25 в 08:22