"Кой е господарят на света?" питат често децата. Ако някое извънземно от далечна галактика наблюдава Земята, може да стигне до заключението, че доминиращият вид на нашата планета са кучетата или котките. В крайна сметка хората обикновено работят часове наред, за да осигурят храната, подслона и грижите за здравето на своите любимци, които мързелуват през повечето време. Ето защо извънземното може да заключи, че именно те са господарите на света. Друго извънземно може да реши, че доминиращият вид са хлебарките или бактериите на базата на биомаса. Само някой извънредно тесногръд и фанатичен тип би могъл да ни определи като доминиращ вид. Мнозина наричат настоящата екологична епоха Антропоцен поради въздействието на хората върху планетата (въпреки че това не е нeпременно положително признание)", пише в книгата си "Между страха и надеждата" проф. Майкъл Кинч.
А как ще приключи анропоценът се опитва да разбере събитието "Нечовешко бъдеше" на "Рацио".
Изкуственият интелект измества човека от все повече дейности, самообучава се и надгражда умения. Възможно ли е човекът да бъде деактивиран и лоша новина ли е това? Какви лица или маски би носило бъдещето, разтоварено от хората? Ще стане ли изкуственият интелект върховният хищник? Чуйте разговора със Стоян Ставру.
Той е лауреат от Националния конкурс "Млади таланти". Миналата 2024 година му донесе още отличия - бронзов медал и почетна грамота на Международната Менделеевска олимпиада по химия в Китай. Ивайло Къртев беше и един от нашите представители на ЕКСПО на науките по линия на МИЛСЕТ в Сараево. Тази година завърши пловдивската Математическа гимназия..
"В световен мащаб, близо 400 милиона души, като след делта варианта на Covid почти 10 процента имат постковид синдром, а след омикрон – пет процента. Постковид синдромът е като един скрит айсберг и едва сега започва да се появява, а през последния месец ние научихме най-много за проблемите след постковид. До миналата година са направени 13 милиарда..
Националният природонаучен музей към БАН е най-старият музей в България, и най-старият и най-богатият измежду природонаучните музей на Балканския полуостров. На втори август 1889 г., две години след качването на престола, княз Фердинанд показва на обществеността своите колекции и обявява създаването на Естественоисторическия музей. Първия..
Както е добре известно, историческите събития оставят следа в езика, най-видимо в лексиката, но при по-продължителни процеси – и в структурата му. Интересна подробност е, че, макар историята на държавата ни да е обща, в различните краища на земите, населени с българи, има и доста специфични моменти. В поредното издание на предаването "За думите"..
Реализирахме едно поредно гостуване на доц. Атанас Мангъров, за да продължим темата за летните инфекции и да разсеем страховете за евентуален провал на почивката ни на море. Коментирахме различни диагнози, еквивалентни или близки до инфекциозните болести, за които не остана ефирно време за коментар при предишното гостуване на специалиста. Сред..
Книгата " Европейско кино за нетрадиционалисти – кинорежисьорите "ЗА" дъгата" с автор Елица Матеева се занимава с филми със специфична тематика,..
В края на август (27-30 август) новосъздадената танцова компания Surdce ще представи в Proposition Gallery, Лондон, премиерата на спектакъла “Самодива” –..
Държавната опера в Стара Загора навършва 100 години с премиера на спектакъла "Цар Калоян" на сцената на Античния форум "Августа Траяна" – на 17 и 18..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg