Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Истории в ефира:

25 години посланици на доброто – историята на “Карин дом“

Борислава Черкезова
Снимка: Личен архив

25 години посланици на доброто – през всички тези турбулентни процеси и достатъчно трудни години в които, за да помагаш, наистина се изисква сърце. В „Нашият ден“ гостуват разказвачите на тази благородна история – Борислава Черкезова, изпълнителен директор на “Карин дом“, и Илияна Добрева, майка на дете със специални потребности.

"25 години за гражданска организация в едни нелеки и турбулентни години, това за нас като организация и като екип е повод за радост и ако погледнем през призмата на подкрепените родители и семейства. Над 2900 подкрепени семейства през годините и над 9000 подкрепени и обучени специалисти в социалния сектор и образованието“, разказва Борислава Черкезова, изпълнителен директор на "Карин дом".

Как мечтата на един човек – Иван Станчов, прераства в общност, за която няма невъзможни мечти?

"Карин дом“ е една от първите граждански организации в България, създадена през 1994 г. по идея на дипломата и филантроп Иван Станчов. Целта на организацията е институционалната грижа на децата с увреждания да придобие качествено нов подход към децата със специални нужди и техните семейства. Иван Станчов започва работа с идеята да създаде нов модел за услуги за деца със специални нужди, за да може изоставянето на тези деца в домове да бъде прекратено. Той успява да убеди семейството си да предостави наследствената вила „Три кладенци“ в Морската градина на Варна за целите на фондацията, която кръщава Карин дом – на името на своята първа братовчедка Карин, родена с церебрална парализа, която е имала независим живот. През 1996 г. първите деца постъпват в центъра, а част от родителите по-късно създават първите родителски организации във Варна.

25 години в 25 фотографии

На 11 май peзидeнциятa нa пocoлcтвoтo нa Beлиĸoбpитaния в Coфия бе любезен домакин на благотворителна фотоизложба, която разказва за изминaлитe 25 гoдини в 25 фотоса, нaпpaвeни в “Kapин дoм“, c дeцaтa, cпeциaлиcтитe, пo вpeмe нa cъбития или пo вpeмe нa тepaпия, c poдитeли и пpиятeли, yлoвeни oт фoтoгpaфи пpoфecиoнaлиcти пo paзлични пoвoди.

Събитието бе организирано с любезното домакинството на посланик Роб Диксън в подкрепа на изграждането на новия терапевтичен център, който "Карин дом“ строи във Варна и изцяло е предвиден и оборудван за прилагане на съвременни методи за терапия на деца.

Какво е да си родител и да ти бъде подадена ръка в най-тежкия момент?

"Нашата история започна през 2016 г., когато синът ми беше на 2 години и не беше диагностициран. Забелязахме известно изоставане в неговото развитие. Тогава ни посетиха консултанти от "Ранна интервенция“ – психолог, социален сътрудник и терапевт“, разказва Илияна Добрева и допълва, че самата е преминала продължителен курс на обучение от експертите в "Карин дом" за социален сътрудник.

Посланията

"Новият център да бъде много светъл, много слънчев. А родителите и децата да се чувстват приети и свободни“, пожелава Добрева.

"Бих искала тази приказка да не свършва. Ще има много такива истории на подкрепени родители и деца, стига самите те да преодолеят себе си и стигмата, стига и самите специалисти, които работят с деца със специални потребности, да приемат различията. И на есен да отворим новия център“, споделя Черкезова.

Целия разговор можете да чуете в звуковия файл.

Снимки: Личен архив


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Берлинската стена

Стените между нас 35 години по-късно

Защо 35 години след падането на Берлинската стена – стените са в пъти повече? Кои стени са направени, за да съхраняват човека и кой стени са срещу на човешкото? Кои са невидимите стени между нас?  Тези въпроси получават разнообразни отговори от събеседници като културолога Кирил Василев, редактора на книжната поредица "Власт и..

публикувано на 27.11.24 в 18:12
„Преминаване на Сръбско-българската граница“, картина от Антони Пьотровски

Българо-сръбската война – еманципация тъкмо навреме

Горе-долу през тези дни през 1885 народът ни, осъществил Съединението съвсем неотдавна, завършва победоносно първото си огромно военно изпитание. Побеждава във война, която смята за справедлива. Професор Веселин Янчев нарича тази война "Истинската българска отечествена война". Тази победа убеждава света, че сме нация, достойна за независимост и..

публикувано на 27.11.24 в 18:04

Международната кампания "Повече радост" подобрява раждаемостта

Акушер-гинекологът и специалист по репродуктивна медицина д-р Явор Владимиров е посланикът на България в международната кампания "Повече радост"   (More Joy), организирана от  Световната федерация на асоциациите, занимаващи се с фертилитет – IFFS (International Federation Fertility Societies). Инициативата включва повече от 50 000..

публикувано на 27.11.24 в 11:39

Природни и хуманитарни науки: Конференция за общото в различното

На 30 ноември Нов български университет ще бъде домакин на уникален научен форум, който ще разгледа отношенията между природните и хуманитарните науки. Това е третото издание на мултидисциплинарната конференция "Природни и хуманитарни науки: връзки и зависимости". Събитието ще бъде посветено и на 170-ата годишнина от рождението на Анри Поанкаре –..

публикувано на 27.11.24 в 11:24

Бъдещето на българското вино: Национална конференция за послания и развитие

"Да създаваш вино означава да разказваш история" – това е основното послание, което се откроява от думите на Екатерина Христова, член на Управителния съвет на Българската асоциация на винените професионалисти (БАВП). В ефира на предаването "Нашият ден" тя говори за ролята на България като винена страна и потенциала ѝ да изгради устойчив и силен..

обновено на 27.11.24 в 10:55