"Приказките на Кейти" е представление, което за първи път ще бъде представено в България от полската актриса Агнешка Казимиерска и италианския режисьор Марио Биаджини. Продукцията е на Работен център на Йежи Гротовски и Томас Ричaрдс. Театралното представление включва и традиционни полски песни, а сюжетът е за историята на една жена и нейният любовник, който след ужасно събитие я оставя с обещание да се върне един ден. Това е историята на една градина с овощни дървета от череши. Кейти, заедно с няколко чуждестранни слуги, живее защитена в градината си, под сянката на нейните черешови дървета, мълчаливи свидетели на нейния живот и история. Всеки ден Кейти приема посетители, защото всеки момент може да доведе връщането на този, който е замина, затова Кейти продължава да е в очакване. С нейните истории и мълчание, Кейти ни разказва за копнеж, чакане, тя ни разкрива онова, което е неизказано, разказва Агнешка Казимиерска:
"Мисля, че в пиесата става въпрос за няколко вида любов. Сюжетът разказва историята на двама влюбени – млада жена и нейния съпруг, който я напуска и в развитието на пиесата ние разбираме, че той е напуснал, за да отиде на война. И това е много човешка, много скъпа и мила любов на двама души. Но в същото време в моя прочит на този контекст на пиесата е като любов между предопределени същества, като анимата, която търси своята сродна анимус. Като отделните части на човешката любов, които хората могат да преживят само заедно. И в пиесата търся точно тези видове на вселенската, трансцедентална любов. Насочвам се към волята за човешкото същество, човечеството, за това какво е човешкото съществуване. Дори не знам какъв е отговорът на тези въпроси, но знаем, че някак да търсиш отговорите им в себе си е нещо, като сила, която ти дава много отговори едновременно, дори тишината е отговор на такъв въпрос."
Кейти е една жена, стояща пред Историята, изправена пред собствените си светлини и нейните собствени сенки, на кръстопътя на миналото и бъдещето. Неизказаният копнеж на Кейти, който самата тя олицетворява, ни кани да разсъждаваме върху мястото, на което принадлежим, и да се отворим за безсловесен въпрос за ролята на нашата съвест в оглушителния поток от събития и в объркания вихър от копнежи, които ни съпровождат на всяка крачка:
"Черешовите дървета – знаете това е много специален момент през годината, когато те разцъфват през пролетта и наистина е толкова красива природна картина и това е просто скъпоценно. Ние хората реагираме – "Уау, каква невероятна красота". Но в същото време тези красиви цветове са толкова деликатни. И остават цели за толкова кратко. Шанс е да можеш да се насладиш на пълната им хубост, когато са изцяло цъфнали. Символа на черешовите дървета в представлението от една страна е именно красотата на света, която е много рядко срещана, много ценна, но от друга страна, тези дървета са символ на слабостта, всички дървета трябва да устоят на бурите, на хората, които просто им се наслаждават. Това е символът. Тишината в представлението е в тези моменти, където има трансформация, промяна. Когато искаш да докоснеш и да говориш за премълчаното. И това, което не се изговаря, се променя на различни места в пиесата. Понякога премълчаното е любовта между двама души, тази любов, която Кейти непрекъснато си припомня. В друг момент тишината е опит да говориш за нещо трагично, да го привнесеш от съзнанието си в реалността, да преживееш нещо, което много трудно се преживява като спомен или опит. Чакането в постановката е вид спечелване на дадена личност, да работиш над това да чакаш, за да бъде възможно да получиш този заслужен подарък. Да си готов да го посрещнеш, да не искаш всичко сега, веднага, а да се научиш как да изчакваш, за да си напълно готов да го получиш, когато трябва и то да дойде."
Представлението "Приказките на Кейти" ще бъде представено на 26 май, четвъртък на сцената на Топлоцентрала. Представлението е на английски с български субтитри.
Режисьор: Марио Биаджини
Изпълнява: Агнешка Казимерска
Продуцент: Fondazione Teatro della Toscana / Работен център на Йежи Гротовски и Томас Ричардс
Организатори от българска страна: Мултикулт арт
Рене Жирар (1923–2015) е френски мислител, роден в Авиньон в деня на Рождество Христово. През 1946 г. заминава за САЩ. Преподава френска литература в университетите в Индиана и "Джонс Хопкинс" в Балтимор, а след това и в Станфордския университет, където ръководи департамента по френски език, литература и цивилизация. Автор е на книгите:..
"Йерма" от Федерико Гарсия Лорка е най-новото заглавие в афиша на Yalta Art Room. Премиерата на спектакъла е на 16 и 24 февруари от 19.30 ч. на независимата сцена. Сценичният вариант и режисурата са на младата и талантлива Патрисия Господинова, а публиката ще види актьорите Боряна Маноилова в ролята на Йерма, както и Ахмет Исмаил – като Хуан, и..
Новият документален филм "Пеперуди на Еверест" на мексиканския режисьор Октавио Майя Роча представя последното артистично пътешествие на международно признатия хиперреалистичен художник Рос Росин. Филмът е посветен на творческата еволюция на Рос през годините, а музикалният му съпровод носи личния почерк на българския артист Андрей Янев, който вече..
В рубриката "Архивите са живи" отправяме поглед към развитието на българския политически живот през вековете, представен чрез едно уникално свидетелство. През февруари 1899 г. чешкият историк и белеатрист – Константин Иречек – публикува статия, в която отразява особености на българската политическа сцена. Ето един цитат от нея: "Българин с българин..
Василена Винценцо - Коломоец не е обикновена актриса. Тя е млад и изключително талантлив човек с дълго портфолио, който се е заел и да бъде собственик на пространството за независим театър Yalta Art Room. Част от личностите, които имат принос към обществото чрез изкуство. Завършва НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов" през 2012 г. в класа на проф...
XVIII националната археологическа изложба "Българска археология 2024" се откри в чест на професионалния празник на археолога в Националния..
Националното училище по танцови изкуства ще отбележи 20 години специалност "Модерен танц" със спектакъл на 26 февруари в зала 2 на НДК "Азарян" от 19..
Ден на Европейската лаборатория по молекулярна биология (EMBL) в България ще се проведе на 27 февруари от 10 часа в аулата на СУ "Св. Климент..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg