Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Животът не свършва с диагнозата МС

На 30 май се отбелязва Международният ден за борба с множествената склероза. Това е хронично прогресиращо автоимунно заболяване на централната нервна система с предполагаемо генетично предразположение. Дефицитът във функциите на нервната система се дължи на автоагресия на имунната система към миелина, обвиващ нервните влакна. Това води до нарушено предаване на нервните импулси. Първите симптоми се проявяват още в млада възраст (най-често между 20 и 40 г.) – тогава, когато хората градят семейство и кариера и са социално активни. Именно в това се състои и голямата социална значимост на болестта. Близо 7 хиляди са болните от множествена склероза в България, показват официалните данни. За близо 2600 от тях държавата плаща изцяло най-съвременното лечение. Броят на новозаболелите годишно е около 90.

Неврологът д-р Михаела Сергеева от МБАЛНП“Свети Наум“ коментира за "Нашият ден“, че "понякога е  трудно за самите пациенти да разберат, че заболяването дебютира при тях и че те са получили  пристъп на множествена склероза. За това диагнозата се нарича "множествена", защото може да засегне множество системи. Така както изтръпване, слабост в ръка или в крак, зрително нарушение, понякога главозамайване. При това състояние е важно да обърнем внимание на факта, че епизодите са преходни. Трудно е да се провежда превенция, но ако се появи някой притеснителен симптом, е добре да се потърси консултация с невролог.

Терапевтичният подход на МС има две страни: имуномодулаторната терапия, която е насочена към основното имунно заболяване, и лечение за подобряване на симптомите. Златният стандарт в диагностиката е ядрено-магнитния резонанс (MRI).

Пациентската гледна точка

Биляна Савова е основател на фондация "МС – Мога Сам", собственик и креативен директор на PLAN2B Creative Studio. Тя е диагностицирана с МС през 2008 година. През 2013 година стартира движението "МС – Мога Сам", което функционира като фондация от 2015 година. 

Биляна споделя, че след като научава страшната диагноза, изпитва усещането за "удар на камбана", не само като звук, но и като психическа тежест. Истинската борба в живота започва тогава, когато се някой се сблъска със сериозни здравословни проблеми – пред него се изправя системата, медицината, лекарите. 

"Да изчистиш чекмеджетата" е една моя много любима метафора. "Вътрешният килер“ беше препълнен и когато реших да го отворя, ме затрупа всичко, което бях скътала вътре и забравила. Мислех си, че като съм го скрила, то не съществува. Оказа се, че голяма част от онези тежки неща, които съм прибрала там, са причината аз да се доведа до такова тежко здравословно състояние тогава“, допълва Биляна. 

Животът не свършва с диагнозата МС. Той започва по нов начин, с нова нагласа и с подкрепа за независмo и абсолютно възможно всекидневие. Ето защо на 29.05 от 11.00 ч. в регионалния центърът за съвременни изкуства “Топлоцентрала” и пространствата наоколо ще се състои целодневен хепънинг.

"Да сгънем заедно 1000 хартиени жерави в знак на съпричастност и материална подкрепа за хората с МС", за това призова Биляна Савова от фондация "МС – Мога Сам". 

Целия разговор с д-р Михаела Сергеева и Биляна Савова можете да чуете в звуковия файл.

Снимки: фондация “МС – Мога Сам” 

По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Избрано: Как да консумираме безопасно подсладители: E-sladko предлага решения

През август предаването Lege Artis  поставя акцент върху някои от най-интересните интервюта, излъчени през годината. Сред тях се откроява разговорът с Елисавета Котова , председател на Асоциацията на децата с диабет, която представи първата българска информационна платформа за подсладители – E-sladko. Целта на E-sladko е да информира хората за..

публикувано на 21.08.24 в 13:14

Лятното училище на BIRN събра журналисти от цяла Европа

Колегата Ася Чанева, участник в лятното училище за разследващи репортажи на Балканската мрежа за разследваща журналистика (BIRN), сподели впечатленията си от обучението в ефира на предаването "Нашият ден". Тя се включи от Млини, селище близо до Дубровник, Хърватия, където се провежда 14-ото издание на престижното училище. В продължение на седмица..

публикувано на 21.08.24 в 10:03

Николета Атанасова: За Украйна през 2024 година

Какво не се промени и какво днес е различно в Украйна – директно включване на  Николета Атанасова в "Нашият ден" от Киев. Нагласата на хората е различна, заявява Атанасова. Докато един европеец яде кроасан и се чуди дали Украйна се нуждае от помощ, украинците загиват на фронта, изтъква журналистката.   От дистанция нещата изглеждат винаги..

публикувано на 21.08.24 в 09:40

От грижа за хората до грижа за словото: Пътят на д-р Христина Димитрова

Д-р Христина Димитрова от Варна, позната на много хора със своята всеотдайна доброволческа работа с украински бежанци, за която беше отличена с наградата на платформата "Тайм хироус", продължава да разширява своя принос към обществото. Този път обаче тя привлича внимание в съвсем различна област – литературата. През пролетта д-р Димитрова беше..

публикувано на 21.08.24 в 08:38

Избрано: Може ли стресът да бъде полезен?

През август предаването "Време за наука" насочва вниманието към някои от най-запомнящите се интервюта, излъчени през годината Едно от тях е разговорът с младия учен Богомил Пешев от Института по невробиология към БАН, който се фокусира върху ролята на стреса и как той може да бъде както вреден, така и полезен. Пешев обяснява, че стресът, макар и често..

публикувано на 20.08.24 в 11:23