На 30 май се отбелязва Международният ден за борба с множествената склероза. Това е хронично прогресиращо автоимунно заболяване на централната нервна система с предполагаемо генетично предразположение. Дефицитът във функциите на нервната система се дължи на автоагресия на имунната система към миелина, обвиващ нервните влакна. Това води до нарушено предаване на нервните импулси. Първите симптоми се проявяват още в млада възраст (най-често между 20 и 40 г.) – тогава, когато хората градят семейство и кариера и са социално активни. Именно в това се състои и голямата социална значимост на болестта. Близо 7 хиляди са болните от множествена склероза в България, показват официалните данни. За близо 2600 от тях държавата плаща изцяло най-съвременното лечение. Броят на новозаболелите годишно е около 90.
Неврологът д-р Михаела Сергеева от МБАЛНП“Свети Наум“ коментира за "Нашият ден“, че "понякога е трудно за самите пациенти да разберат, че заболяването дебютира при тях и че те са получили пристъп на множествена склероза. За това диагнозата се нарича "множествена", защото може да засегне множество системи. Така както изтръпване, слабост в ръка или в крак, зрително нарушение, понякога главозамайване. При това състояние е важно да обърнем внимание на факта, че епизодите са преходни. Трудно е да се провежда превенция, но ако се появи някой притеснителен симптом, е добре да се потърси консултация с невролог.
Терапевтичният подход на МС има две страни: имуномодулаторната терапия, която е насочена към основното имунно заболяване, и лечение за подобряване на симптомите. Златният стандарт в диагностиката е ядрено-магнитния резонанс (MRI).
Пациентската гледна точка
Биляна Савова е основател на фондация "МС – Мога Сам", собственик и креативен директор на PLAN2B Creative Studio. Тя е диагностицирана с МС през 2008 година. През 2013 година стартира движението "МС – Мога Сам", което функционира като фондация от 2015 година.
Биляна споделя, че след като научава страшната диагноза, изпитва усещането за "удар на камбана", не само като звук, но и като психическа тежест. Истинската борба в живота започва тогава, когато се някой се сблъска със сериозни здравословни проблеми – пред него се изправя системата, медицината, лекарите.
"Да изчистиш чекмеджетата" е една моя много любима метафора. "Вътрешният килер“ беше препълнен и когато реших да го отворя, ме затрупа всичко, което бях скътала вътре и забравила. Мислех си, че като съм го скрила, то не съществува. Оказа се, че голяма част от онези тежки неща, които съм прибрала там, са причината аз да се доведа до такова тежко здравословно състояние тогава“, допълва Биляна.
Животът не свършва с диагнозата МС. Той започва по нов начин, с нова нагласа и с подкрепа за независмo и абсолютно възможно всекидневие. Ето защо на 29.05 от 11.00 ч. в регионалния центърът за съвременни изкуства “Топлоцентрала” и пространствата наоколо ще се състои целодневен хепънинг.
"Да сгънем заедно 1000 хартиени жерави в знак на съпричастност и материална подкрепа за хората с МС", за това призова Биляна Савова от фондация "МС – Мога Сам".
Целия разговор с д-р Михаела Сергеева и Биляна Савова можете да чуете в звуковия файл.
Снимки: фондация “МС – Мога Сам”
Отвеждаме слушателите на "Нашият ден" в Париж, където Българското неделно училище "Иван Вазов" създаде коледен подарък за българските семейства от цял свят. Янета Димитрова , заместник-директор на училището и преподавател по БЕЛ разказва какво можем да открием на страниците на международния коледен брой на вестник "Вазовчета", създаден от..
В "Нашият ден" представяме две коледни инициативи на студентите от Софийския университет "Св. Климент Охридски" , които за поредна година ще стоплят сърцата на куп непознати възрастни хора и деца. За десети път Студентски съвет при СУ организира най-топлото си събитие, като приканва студенти, преподаватели и приятели на Алма Матер да се..
"Какво отлагате на ежедневна база?", пита психотерапевтът Алис Русева и съветва това да бъде първият въпрос към себе си при симптоми на тревожност, които осъзнаваме, че ни пречат. Реакциите ни, породени от страх относно бъдещи събития, зачестяват в съвременното общество. След годините на пандемия нивата на тревожност са повишени не само по отношение..
"Хроничното бъбречно заболяване (ХБЗ) често остава незабелязано, докато не достигне до сериозни и необратими стадии. Пациентските организации в България алармират за необходимостта от промени в здравната система, които да осигурят навременна диагностика и лечение на това заболяване. Христина Николова, представител на Асоциацията на пациентите с..
В периода от 9-и до 13-и декември в болница "Д-р Никола Пенчев" в Пазарджик ще организират Седмица на отворените врати, по време на която ще се извършват безплатни скринингови прегледи за туберкулоза. Инициативата е част от изпълнението на Националната програма за превенция и контрол на туберкулозата. Прегледите ще се провеждат в работно време..
Жителите на троянското село Черни Осъм са обезпокоени от развитието на проекта за изграждане на язовир в близост до населеното място. В "Нашият..
Галерия-книжарница "Къща за птици" събира днес (10 декември) от 18.00 ч. на литературно четене поетите Балчо Балчев, Валери Манолов, Георги Веснаков (via..
Една от малкото фондации, създадени в началото на прехода и запазили дейността си и до днес, е фондация "Еврика". Около 3000 стипендианти – студенти и..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg