Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Малко читалище оцелява като туристическа дестинация – как?

| обновено на 26.05.22 в 08:00
3
Снимка: личен архив

От "живите библиотеки“ до живото наследство от бабини времена – как читалището в едно малко градче поддържа интереса към културните традиции от региона?

Читалището в град Момин проход отдавна си е спечелило авторитета на една от най-дейните културни институции в община Костенец. Членовете на екипа му предпочитат да търсят решения за оцеляването си като културна институция, вместо да бездействат, оплаквайки се от предизвикателствата, пред които са изправени всички културни сфери през последните две години.

"След като сме читалище – културна институция, опазила българщината, трябва да продължаваме да я пазим тая българщина, а не да стоим и да чакаме. Работим основно по проекти“, разказва в “Нашият ден“ Бойка Кичукова, която оглавява читалището като секретар през последните 12 години.

Проектите са насочени към опазване и популяризация на специфичното културно наследство на региона. Така екипът на читалището е създал напълно действаща занаятчийска работилница, която оживява характерните за миналото занаяти.

Един от най-характерните сред тях е плетенето на колани на дъска, но са възстановени също тъкачеството, плетената дантела, традиционните за тази етнографска област шарени чорапи и дантелата на кене.

За да стигат до повече деца хора запазените от миналото традиции, читалището решава да добави към дейностите си и туроператорски услуги, чрез които дава възможност повече млади хора да се запознаят отблизо с тях и дори да опитат сръчността си в различни занаяти, кулинарни практики и фолклорни танци.

"В седмицата поне два пъти или три пъти при нас пристигат деца от цяла България които ние запознаваме с нашия местен бит и култура“, разказва още Кичукова.

С книги е свързана и друга инициатива на читалището, озаглавена „Жива библиотека“, в която по-големи деца се обличат като любими герои и разказват на по-малките какво ги е впечатлило най-много в дадена книга или история.

Чуйте разговора в звуковия файл.

Снимки: личен архив


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Дискусия за пътя на авторската книга до читателя

Станислава Гетова-Смокини е илюстратор и автор на фентъзи романа "Филип и Пясъчният кораб". Тя е също така преподавател и собственик на школата по рисуване "Смокини".  Плод на нейната отдаденост и ентусиазъм е и Клубът на художника "Борис Георгиев" към НЧ "Алеко Константинов – 1897". Днес от 18:30 ч. в читалището ще се състои дискусията..

публикувано на 12.02.25 в 12:09

Отец Добромир Димитров: Бракът е нещо, което извършваме със свободна воля

Бракът е вечна тема, а към нея православното християнство има изключително дълбок и прецизен поглед. В Международната седмица на брака в "Нашият ден" разговаряме с отец Добромир Димитров , преподавател в Богословския факултет на Великотърновския университет и предстоятел на българския храм "Св. Йоан Рилски" в Лондон. Бракът, по..

публикувано на 12.02.25 в 11:28

ЛГБТИК+ хората в България – дехуманизирани и обезправени

Днес (12 февруари) се състоя представянето на книгата "Безправието и дехуманизирането на ЛГБТИК+ хората в България" , създадена съвместно от доц. Деяна Марчева и доц. Евелина Стайкова от Нов български университет и от организацията "Действие". В "Нашият ден" книгата представя Деница Любенова от организацията. "През последните близо..

публикувано на 12.02.25 в 09:44

Световният ден на радиото ще бъде посветен на климатичните промени

По инициатива на ЮНЕСКО от 2012 година насам на 13 февруари се отбелязва Световният ден на радиото . Датата е рождена както за радиото, така и за ООН. В днешната турбулентна епоха на постистината радиото остава медията, на която се доверяват най-много хора.   Тази година организаторите от ЮНЕСКО призовават деня да бъде посветен на "Радиото и..

публикувано на 11.02.25 в 13:58

Традиционната кухня – част от безсмъртната фолклорна система

Екипът на Регионален исторически музей – Русе тръгва по следите на традиционната местна кухня с теренни проучвания в няколко села от областта. В "Нашият ден" разговаряме с Десислава Тихолова от отдел "Етнография" на РИМ – Русе. Проектът, който се предвижда да завърши с изложба, търси паметта за традиционните храни, кулинарни практики и..

публикувано на 11.02.25 в 10:05