"Kerala travel mart", най-големият туристически пазар в Индия, бе открит за 11-и път.
В индийския щат, който се смята за люлката на Аюрведа, на всяка минута пристигат по двама чужди туристи и 35 местни. За да се подобри балансът, на събитието бяха поканени туроператори от близо 70 държави.
При откриването станаха ясни широките интереси на местния туристически борд за развитие на нови продукти като пътешествия с кемпер из Керала, приключенски туризъм с гмуркане, рафтинг и т.н., без да се забравят клиниките, курортите и болниците с аюрведична медицина, както и историческите, кулинарните и фестивалните турове сили акцентите върху живота на село и националните паркове. Изводът е: 2022 е годината на Керала в туризма! А аз на място се убедих в това.
През първия си ден в люлката на Аюрведа научих, че Керала я е "открил" Васко да Гама. Мореплавателят бил повече търговски ориентиран, отколкото обзет от идеята да пръска католическата вяра по света, та побързал да натовари корабите си с подправки. И се върнал за още. На португалците им се усладили и останали в Керала стотина години. Домът на Васко да Гама все още може да се види в Олд Кочи – старата част на столицата. Класическа португалска постройка с две стълбища. Сред елегантните вили, надничащи зад полудялата зеленина е и къщата, в която е сниман прочутият филм "Най-екзотичният Мариголд хотел" с Джуди Денч и Маги Смит. Холандците също са се разписали в Керала с едновековен престой, докато британците са се застояли повечко. При изключителен етнически мир и разбирателство. Затова всеки индуист с гордост ще ви покаже съхранената многовековна синагога, евреинът ще ви заведе до джамията, а тамилът се гордее с католическата катедрала. Вярвайте ми, по-добре поддържани и пълни с хора за всяка меса църкви не съм виждала дори в Европа. Същевременно цяла Керала е опасана със знамена със сърп и чук, понеже от десетина години се управлява от комунистическата партия. И плакатите с образи на Ленин и Карл Маркс са екзотична гледка на фона на поредния индуистки храм.
В Керала научих още една затрогваща история. Край зеленчуковия пазар, попаднах на синагогата Прадеши, построена през 1568 година. Индира Ганди през 1968 година присъства, когато празнуват нейните четири столетия. А иначе първата синагога в Керала е някъде от 4-ти век. Когато един ентусиаст решил да възстанови храма Прадеши, въпреки че в Кочи отдавна почти няма евреи, най-големите дарители били от други вероизповедания – индуисти, католици, мюсюлмани, тамили. Най-ревностен бил професор по история, който дори не живеел в същия град. Давал цялата си заплата за новото съграждане на храма, който бил руина. Семейството му се отрекло от него, защото предпочитал чужда вяра пред нуждите на близките си. Той продължил да дарява и да живее в оскъдица. Година след година ... Когато се пенсионирал, отново превеждал всичко на синагогата. Защото бил убеден, че всяка вяра трябва да си има храм. Нищо, че бил индуист. Синагогата я има, но в нея вече идват неколцина престарели юдеи да четат тората. Младите са се преселили в Израел. Е, напразна ли е била саможертвата на професора?!
Розова полиция на площад "Васко да Гама" в Керала. Ако срещнете патрулка в бонбонен цвят сигурно ще помислите, че сънувате психеделично. И аз реагирах така. После реших, че рекламират някаква женска стока. Но полицайката в колата изглеждаше доста истинска. Оказа се, че Pink police защитава дами от всякакви посегателства. В колата има още един полицай-мъж и шофьор. Въоръжени са само с палки и по-често са омиротворители. Усмиряват побойници, прибират в изтрезвителя пияници, извеждат в защитено жилище...
Мария Аргирова. Тя е млад учен с дълга професионална биография. Мечтае да стане археолог, но се запалва по химията. Д-р Мария Аргирова съвсем наскоро получи наградата "Еврика" за постижения в науката, но преди това е носител на съвместната награда на фондация "Еврика" и Съюза на учените в България за отличната защита на дисертационния си труд. Освен..
Третият епизод от поредицата акцентира на различните категории, през които антропологията разглежда света. На вярванията на дадени култури, сформирани и обуславяни от тяхното битие. Както религиозни, така и онези, свързани с някои митологизирани образи, всяващи страх и служещи като възпитателна мярка до ден днешен. Анатомия на страха: Епизод 1 –..
XVIII националната археологическа изложба "Българска археология 2024" се откри в чест на професионалния празник на археолога в Националния археологически институт с музей на Българската академия на науките. Представени са над 500 експоната от 32 обекта, различни като вид и хронология – от праисторията до Късното средновековие. Находките..
Ден на Европейската лаборатория по молекулярна биология (EMBL) в България ще се проведе на 27 февруари от 10 часа в аулата на СУ "Св. Климент Охридски". Доц. Стойно Стойнов от Института по молекулярна биология на БАН е един от двамата делегати за България в Лабораторията. "В Института по молекулярна биология имаме доста лаборатории, които..
Наричат двумилионния град Коня в Република Турция "културната и духовна столица на страната". Наричат го още "градът на Мевляна" и "градът на дервишите". Наречен е на името на Мевляна Руми – световноизвестният суфитски мистик, поет и философ, живял в Анадола преди близо осем века. Като прозвището Мевляна – водач, учител, той получава заради учението..
XVIII националната археологическа изложба "Българска археология 2024" се откри в чест на професионалния празник на археолога в Националния..
Националното училище по танцови изкуства ще отбележи 20 години специалност "Модерен танц" със спектакъл на 26 февруари в зала 2 на НДК "Азарян" от 19..
Ден на Европейската лаборатория по молекулярна биология (EMBL) в България ще се проведе на 27 февруари от 10 часа в аулата на СУ "Св. Климент..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg