Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"СедянкаТА" – едно продължаващо самосъздаване

7
"СедянкаТА" в Калофер

Потребността на човека да се сдобива с умения и знания винаги ще я има. Тя се проявява в пълнота при общуването с хора, които да ти покажат, да те научат, да те изслушат. Затова и "СедянкаТА", неформалната група за ръкоделие, чиито headquarters са в София, но членовете ѝ са пръснати из цялата страна, тази година стъпи във второто десетилетие на съществуването си. Групата е създадена на 15-и февруари 2011 година от Бистра Писанчева, Станка Божинова и Светломира Иванова с идеята да бъде пространство за свободен обмен на плетачески и ръкоделни техники, материали и енергия, за свободно общуване и заедност.

В началото на 2021 година две от създателките на "СедянкаТА" – Светломира и Бистра – гостуваха в "Изгрев", за да разкажат за отбелязването на десетгодишнината на групата. Една година по-късно срещата със "СедянкаТА" е в пълен състав – трите създателки, Йорданка Станчева, която освен дантелиерка е и агрономка, и една от най-новите дантелиерки в редиците на "СедянкаТА" – преводачката Албена Ярчева.

За какво благодари "СедянкаТА" на изминалата вече 2021 година, какво си спомня с обич и признателност и на какво се надяват нейните членове занапред?

Чуйте в звуковия файл:

Станка Божинова и Бистра Писанчева

Снимки –  "СедянкаТА" 

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Валентин Вълканов

Борисов и Пеевски – феномените на българската демокрация

Защо 12 години след протестите ДАНСwithme и "Белия автобус"  днес по площадите на големите български градове отново има протестиращи хора, които искат справедлива съдебна система у нас . Какво пропусна гражданското ни общество, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Валентин Вълканов , преподавател по социология в НБУ. Какво..

публикувано на 26.07.25 в 09:05
Доц. Жана Попова

Журналистите не бива да спират да пишат за това кой проверява проверяващия

Осъдителната присъда за журналиста Борис Митов и "Медиапул"  коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Жана Попова , преподавател във ФЖМК. "Това дело е изключително важно в няколко посоки, особено сега, когато говорим за събитията с кмета на Варна и за всички последици от действието на прокуратура, на Антикорупционната комисия и..

публикувано на 25.07.25 в 15:20

Обжалване пред НЕЛК

В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси. Минчо Димчев, Търговище: Съседът ми направи ламаринен гараж в двора си, непосредствено до моята ограда. Направих молба до Общината и до МРРБ. От министерството ми отговориха, че от Общината могат да разрешат въпроса. Зная, че..

публикувано на 25.07.25 в 14:35
 проф. Таня Йосифова

Какви са отговорностите на производителите на дефектни стоки в ЕС

Какви са отговорностите на производителите на дефектни стоки? Кое е новото според европейската директива? Проф. Таня Йосифова – експерт по гражданско и търговско право, председател на Арбитражния съд при Българската стопанска камара, консултант на "Законът и Темида", коментира новото в правната уредба: "Става дума за новата директива на ЕС 2024/2853, в..

публикувано на 25.07.25 в 12:45
Калоян Василев, Юлия Владимирова и Симеон Димитров

С вкус към формата: Български дизайнери с амбиции за световния пазар

В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" гости са двама млади, но вече наложили се български дизайнери – Калоян Василев и Симеон Димитров . Те са съоснователи на първото българско студио за мебели, което е представило страната ни на престижната Седмица на дизайна в Милано – едно от най-големите събития в света на интериорния и продуктов..

обновено на 25.07.25 в 11:43