Новината, тази, която се случва тук и сега, може да бъде разказана по безброй начини. Чрез средствата на журналистиката, която цели да повдигне въпросите зад проблема, да изясни доколкото това е възможно, картината, но така, че човек сам да си създаде представа за действителността в нея. Чрез изкуството, проправило си път до човека с езика на неповторимия театър, който те променя всеки път, на киното, което улавя времето, но и придаване нещо от себе си, на музиката, която те завърта в своя ритъм и те прави част от историята.
С думи, които могат да говорят толкова оглушително, колкото никое друго изразно средство, защото смисълът в тях шепти силно, но и вика нежно. Там обаче, където слухът не стига, движението те хваща и унася, а интерпретацията те подвежда, журналистиката и изкуството могат да заработят заедно, за да видят очите и само те да усетят реалността такава, каквато е – неподправена, понякога болезнена, но винаги достатъчно провокативна. В този сблъсък с реалността най-силно може би говори общият универсален език на фотографията. Но не коя да е, а тази, която цели да представи реалността с усет върху проблема и с уважение към хората, запечатани в кадър.
Фотожурналистиката разказва не просто истории, а животи и има тежката задача да гради обществено доверие. Тя предава новината през емоции и е най-силното средство за пробуждане на съпричастност у човека. Докато е на ръба между егото и емпатията, фотожурналистът – човекът на терен, който макар и да работи сам, общува с всички и създава връзка с тях – запечатва истината по възможно най-чистия, точен и естетичен начин. Той се променя непрестанно, но запазва погледа, морала и стила си към човешката история. За всичко това му помага чувствителността, която не спира да подхранва и пази.
В ерата на дигитално, където човек става все по-гладен за визуалното разказване на истории, а фотожурналистиката може да бъде достоверен и надежден източник на информация, какви са похватите за това да разкажеш истински живота на другите и историята, която всички ние пишем, и по какъв начин днес общуваме чрез изображенията, които създаваме?
"Какво се случва“ отправи въпросите си към фотографите, които пресъздадоха 2021-ва в кадри, отличени от конкурса на БГ ПРЕС ФОТО 2021:
- Николай Дойчинов, получил признанието фотограф на годината за фотоисторията му от интензивното отделение на болница "Лозенец“, в което лекари се грижат за пациенти с Covid-19, както и първото място в категория "Фотосерии“ с историята му за края на минния комплекс "Марица-изток“;
- Юлиан Тодоров, най-добрият млад фотожурналист за същата тази година, който бе отличен за серията му със снимки от боксови срещи и единичните му спортни кадри.
Чуйте отговорите им в звуковия файл.
Снимки – БГ ПРЕС ФОТО 2021
В редакция "Хумор и сатира" обичаме да сме радостни и затова дебнем къде има повод за това. Като му се порадваме, порадваме и го споделяме, което и ще направим в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Асен Кисимов, Йосиф..
Студентката по журналистика и стажант-репортер в програма "Хоризонт" Вили Борисова и майка ѝ - кардиологът д-р Райна Сивова, повдигат завесата към делниците и мечтите в едно българско семейство. В откровен разговор за трудностите, радостта, възпитанието и силата на житейския избор слушателите могат да се убедят в силата и важността на майчината..
Какво да очакваме от политическите процеси в Румъния и Близкия изток? Владимир Митев коментира настоящата ситуация в Румъния като цяло и конкретно засилването на т.нар. "суверенисти" в страната. Във втората част на разговора Владимир Митев отговаря на въпроса какво можем да очакваме от сегашната хаотична обстановка в Близкия изток след падането на..
В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси. Харалампи Тодоров, Плевен: При развод майката остава във фамилното жилище, където отглежда сама, без втори брак, двете си деца (син и дъщеря). След години синът ѝ се жени и напуска тясното двустайно жилище. Майката го дарява на дъщеря..
Медицинското право е известно в обществото най-вече с т.нар. "дела за лекарски грешки". Медицинското право обаче включва много по-широк аспект от дейности – като започнем от електронното здравеопазване, минем през употребата на изкуствен интелект в здравеопазването, разчитането на всички изследвания – образни и лабораторни, медицинския туризъм,..
Село Бърдарски геран, разположено в сърцето на България, е известно като културен център на банатските българи. Със своята уникална история, архитектура..
"Светоглас" е първата българска мъжка вокална формация за старинна полифонична музика. Основана е през 2009 година, като нейната цел е многогласно..
Известната камерунска писателка и активистка Джаили Амаду Амал е специален гост на третото издание на инициативата "Нощ на четенето" на 24 януари от..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg