За трети път в Мраморното фоайе пред I студио на БНР програма "Христо Ботев“ подреди изложбата "Познати и непознати вдъхновения". В нея са включени картини и пана, изработени от учениците в Специалното училище за ученици с увреден слух "Проф. Дечо Денев" и децата и младежите от Дневен център за деца и хора с епилепсия "Безкрайни чудеса".
Изложбата ще продължи до 9 юни.
За пореден път програма "Христо Ботев" на БНР е любезен домакин на изложба на деца със специални потребности. Авторът и водещ на предаването "Познати и непознати“ на програма "Христо Ботев" Цвета Николова е двигателят на инициативата.
Ето какво споделя тя за "Нашият ден":
"Изложбата е с произведения на изкуството, защото там наистина има страхотни неща, които може би половината от посетителите биха искали да си ги сложат на стената вкъщи. Грешката, която допуснахме, че не помислихме да обявим като изложба-базар, за да могат хората да си купуват картините“.
Във всички степени на образованието в България преподавателите говорят на децата за религиозното и културното многообразие, но никой не отделя достатъчна внимание на многостранното лице на телесната различност. Децата със специфични потребности от малки се сблъскват със стигмата, но независимо от това те са едни прекрасни творци.
"Продължаваме да разказваме за техния живот, за техните съдби и виждам смисъл, защото в страната растат поколения, които са концентрирани към кариерата си и себереализацията си и малко поглеждат встрани. Смятам, че трудните времена, който се дават на човечеството, за да може то да порасне като сърце, като съпричастие“, допълва журналистката.
Изложбата "Познати и непознати вдъхновения III" се открива на 2 юни в мраморното фоайе пред Студио I на БНР от 14 часа.
Повече можете да чуете в звуковия файл.
Споделеното родителство – защитен ли е най-добрият интерес на детето? Защо е важно за детето да има съвместно упражняване на родителските права, равностойно и равнозначно участие на двамата родители в живота му? Народното събрание прие на първо четене 3 законопроекта за промени в Семейния кодекс, свързани със споделеното родителство, внесени от ИТН,..
На 10 юли десетокласникът Кристиян Вълев – момче с детска церебрална парализа, изкачи връх Мусала с помощта на специализирана количка. Тази негова мечта сбъднаха доброволците от фондация "Ела и ти". Събитието с наслов "С Криско на Мусала" е част от тяхната кауза за по-достъпни природни гледки и кътчета, с което за пореден път напомнят, че планината..
В "Мигранти с таланти" представяме д-р Лу Тиен, която е от Пекин, Китай. Тя е десето поколение лекар в нейното семейство. Завършва Шанхайския университет за традиционна китайска медицина и след като получава докторска степен, работи 3 години като постдокторант и научен сътрудник в Шанхайския институт за биологични науки. Когато пристига в България, за..
За смелите сърца с кауза разговаряме в "Нашият ден" с доброволеца Лазар Радков – един от инициаторите на "Спасителен клуб за Бъдеще", който събира на едно място доброволци от цялата страна с мисия да помагат при бедствия. В сезона на високите горещини доброволците от Хасково вече са изгасили около четири пожара, разказва Радков...
"Нашият ден" пренася своите слушатели в Карлово – родното място на Васил Левски – където с празнични инициативи ще бъде отбелязан 18 юли. Повече за честването на годишнината от рождението на Апостола разказва историкът Дора Чаушева , директор на Национален музей "Васил Левски". Чаушева изразява своята радост от това, че все повече места в..
Съдебни преследвания, политически и обществен драматизъм в българското общество – разговор в "Нашият ден" с Радослав Бимбалов, писател, общественик и..
Държавната опера в Стара Загора навършва 100 години с премиера на спектакъла "Цар Калоян" на сцената на Античния форум "Августа Траяна" – на 17 и 18..
25-ото издание на летния фестивал на H.M.S.U. е на 19 и 20 юли 2025 г. в център VIDAS Art Arena в колодрума на Борисовата градина, София. Това е..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg