В изложбата в Помпозната зала на виенската Национална библиотека "Любимите животни на Кайзера" са изложени интересни рисунки на животни и насекоми от богатата колекция на Хабсбургите, събирана през 400 години. Впечатляващи са подробните детайли и палитрата от цветове, които напомнят техниката на Дюрер при неговите изображения на детайли от животни и птици. Особено ценното на акварелите е, че повечето от тях са прикрепени към ръчно написани книги, които свидетелстват за изследователски експедиции на отдавна забравени институции – предшественици на днешните зоологически градини и природонаучни музеи.
Експедициите в най-отдалечените точки на света започват в средата на 18-ти век по заповед на кайзер Франц втори, който открива във виенската си резиденция т.н. "Кабинет на природата", в който са събрани много анатомични препарати на екзотични животни, птици, амфибии и насекоми, както и подробни картини и скици на слонове, хищници и редки птици, които служат след това за книжни илюстрации. Изложени се също подробни описания на живите животни и птици, които са били доставяни за частните зоологически градини на тогавашната аристокрация, защото модата по това време и била всеки заможен аристократ да държи в дома си екзотични животни от далечни страни. Картините показват отдавна несъществуващите вече зоологически градини в замъка Нойгебойде и бароковата менажерия на савойския принц в Белведере. Най-голямата такава градина е притежавал кайзер Франц втори, където цяло крило от придворната библиотека е било оранжерия с папагали и малки маймунки.
Директорът на "Кабинетът на природата", Карл фон Шрайберс, е предоставял на кайзер Фердинанд първи, един път седмично рисунки на животни, които са били специално приготвяни за неговото обучение на престолонаследник. Част от тези акварели, които са били почти 10 000 на брой, са изложени в помпозната зала на националната библиотека и свидетелстват със своето прецизно и майсторско изпълнение за таланта на забравените придворни художници, като Леополд Щол и Едуард Гурк, които са посветили своето творчество на бозайниците, от Леополд Брунер са рисунките на препарирани птици и мекотели, акварелите на влечуги и риби са от Йозеф Ценер, Бернхард фон Шрьотер е рисувал паяците и насекомите, а Йозеф Ман е художникът на пеперудите.
Главната част на изложбата е посветена на Бразилската експедиция. Освен акварелите на ягуари, опосуми и змии, са представени още и карти на непознатата по това време страна, скици на маршрути и портрети на предводителите на тази експедиция.
Нашата колежка Димитрина Кюркчиева, която в момента се намира в Балчик, сподели в ефира на предаването "Нашият ден" какви културни събития очакват жителите и гостите на морския град днес. По думите ѝ в момента в Балчик се провежда Седмицата на италианската култура, която бе тържествено открита в Двореца и ще продължи до 30 юли. В рамките на..
Павел Балев ще дирижира колоратурното сопрано Диана Дамрау на концерта "Диана Дамрау Гала – Sole e Amore". Проявата е част от фестивала "Опера в Летния театър" във Варна. Творческата връзка Балев – Дамрау съществува от 13 години. При съставянето на програмата на галата Павел Балев е търсил "слънчевата" музика – испански, италиански, френски и..
Носителят на "Оскар" Матю Макконъхи предлага своя детска книга с напътствия и житейски уроци, наречена "Само защото". Актьорът е известен не само с ролите си, но и с работата си в своята фондация "Просто продължавай да живееш", която цели подпомагането на младежи. "Детските стихове са много леки на пръв поглед, като песен, римувани, но в тях се..
"Белият куб" е кураторски проект на Христо Калоянов. Терминът "Белият куб" идва от есето на Брайън О’Дохърти Inside the White Cube: The Ideology of the Gallery Space от 1976 година. Основните характеристики са бели стени, които символизират чистота, без прозорци в контролирана среда. Проектът на Калоянов разглежда темите за появата, развитието и..
Жителите и гостите на Пловдив могат да се докоснат до вдъхновяващата история на оперната прима Райна Кабаиванска чрез изложбата "Моите будители". Експозицията представя над 150 фотографии и разкрива впечатляващия път на Кабаиванска на световните сцени – от дебюта ѝ до триумфите в "Ковънт Гардън", "Ла Скала", "Метрополитън опера" и други престижни..
Днес, в рамките на фестивала "Дни на класиката в Балчик", чието начало беше поставено на 19 юли, ще можем да станем част от концерт с шедьоври от..
Жителите и гостите на Пловдив могат да се докоснат до вдъхновяващата история на оперната прима Райна Кабаиванска чрез изложбата "Моите будители"...
Носителят на "Оскар" Матю Макконъхи предлага своя детска книга с напътствия и житейски уроци, наречена "Само защото". Актьорът е известен не само с ролите..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg