Масовият розобер започна, а производителите се борят със стари проблеми и нови предизвикателства. Близо 50 000 дка площи с маслодайна роза се обработват у нас, като основните сортове са Дамасцена и Алба. България запазва лидерските си позиции в глобален мащаб въпреки трудностите. Производството на розово масло е традиционен поминък по нашите земи с над 300-годишна история. А българското розово масло е основна съставка в близо 20 от световноизвестните марки парфюми.
За "Нашият ден“ розопроизводителят Велина Иванова с масиви в с. Московец посочва: "Положението не е розово. От една страна, недостатъчните изкупни цени, липсата на работници. Тази година и времето не е с нас, защото в района не можа да завали капка дъжд. Някои от пъпките започват да падат, защото времето е много сухо“.
Фермерите не биха обрали градините си, ако за втора поредна година трябва да пласират продукцията на цена под себестойност. Изкупната цена в момента е 2,50 лева. "Десетки декари с розови засаждания са изрязани до дъно, други въобще не са обработвани, не са орани, не са орязвани. Картината е страшна", допълва Иванова.
Не е възможно един розопроизводител, който обработва между 560-100 дка, да има 40-50 души работници, за които да изготви и връчи еднодневни трудови договори. "На берачите дневно се заплаща между 1,20 до 1,50 лева на килограм. Обикновено нашите помагачи са роми", казва Велина Иванова.
През последните години преработвателите алармират за сериозни проблеми с чистотата и качеството на цвета и маслото заради високото ниво на остатъци от пестициди в резултат на използването на препарати с неразрешени активни вещества.
Повече можете да чуете в звуковия файл.
В началото на седмицата римският папа Франциск напусна този свят. По време на 12-годишния си понтификат Франциск осъществи мащабни реформи в управлението на католическата църква, Светия престол и Ватикана. Той постави началото на нова ера на ръководство на Римокатолическата църква. Като първият папа от Западното полукълбо, първият от Южна Америка и..
Село Черковица се намира в община Никопол и в него живеят около 350 човека. Селото е разположено на брега на река Дунав и поречието на река Осъм. На около 5 километра от Никопол и на около 50 от областния град Плевен. За произхода на името му има две кратки легенди: В миналото селото е било разположено близо до с. Жернов. Било построено във вид на..
Парламентарните репортери Кристияна Стефанова от телевизия "Евроком" и Лъчезар Лисицов от "Клуб Z" коментират в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" "Ту-туу" журналистите в света на "Ту-туу" политиците. От кого е по-лесно да се възмутиш Кристияна Стефанова : "Според мен ние трябва да сме възмутени главно от себе си, всички парламентарни..
Тази седмица за поредна година излезе докладът на Българския хелзинкски комитет за правата на човека в България за 2024-та. Какво констатира той в частта за медиите и правосъдната система, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Надежда Цекулова , един от авторите на доклада. "За съжаление нищо в доклада не ни изненада. Установихме,..
За добрите практики в грижата за бездомните животни в "Нашият ден" разговаряме със Стефан Курдов , журналист, музикант и двигател на гражданската инициатива за създаване на зоополиция във Варна. Курдов заявява: "Водим разговори с ръководството на града. Идеята е да се създадат сертификати за доброволни структури за предпазване на животните от..
Парламентарните репортери Кристияна Стефанова от телевизия "Евроком" и Лъчезар Лисицов от "Клуб Z" коментират в "Мрежата" по програма "Христо Ботев"..
Новата стихосбирка на Виргиния Захариева се нарича "Пръски" и е посветена на морето. Морето – като вдъхновение, любов, красота, възторг. Водата, вълните,..
За паметта, като жив организъм, за противодействието спрямо статичното състояние на нещата, за новите мисловни хоризонти – говори Мария Степанова ,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg