Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За розопроизводителите положението не е розово

Снимка: БГНЕС

Масовият розобер започна, а производителите се борят със стари проблеми и нови предизвикателства. Близо 50 000 дка площи с маслодайна роза се обработват у нас, като основните сортове са Дамасцена и АлбаБългария запазва лидерските си позиции в глобален мащаб въпреки трудностите. Производството на розово масло е традиционен поминък по нашите земи с над 300-годишна история. А българското розово масло е основна съставка  в близо 20 от световноизвестните марки парфюми. 

За "Нашият ден“ розопроизводителят Велина Иванова с масиви в с. Московец посочва: "Положението не е розово. От една страна, недостатъчните изкупни цени, липсата на работници. Тази година и времето не е с нас, защото в района не можа да завали капка дъжд. Някои от пъпките започват да падат, защото времето е много сухо“. 

Фермерите не биха обрали градините си, ако за втора поредна година трябва да пласират продукцията на цена под себестойност. Изкупната цена в момента е 2,50 лева. "Десетки декари с розови засаждания са изрязани до дъно, други въобще не са обработвани, не са орани, не са орязвани. Картината е страшна", допълва Иванова.         

Не е възможно един розопроизводител, който обработва между 560-100 дка, да има 40-50 души работници, за които да изготви и връчи еднодневни трудови договори. "На берачите дневно се заплаща между 1,20 до 1,50 лева на килограм. Обикновено нашите помагачи са роми", казва Велина Иванова.

През последните години преработвателите алармират за сериозни проблеми с чистотата и качеството на цвета и маслото заради високото ниво на остатъци от пестициди в резултат на използването на препарати с неразрешени активни вещества.

Повече можете да чуете в звуковия файл. 


По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ботаническата градина на БАН показва колекцията си от орхидеи

През 1901 година осем ловци на орхидеи заминават на експедиция във Филипините. В рамките на месец един от тях вече е изяден от тигър, друг е залят с бензин и изгорен жив, петима изчезват безследно и само един успява да оцелее и да излезе от гората с четиридесет и седем хиляди цветя от вида Phalaenopsis. Млад мъж, изпратен през 1889 година..

публикувано на 20.02.25 в 10:25
Мария Шаркова

От 5 години у нас не се извършва трансплантация на черен дроб от жив донор

Мария Шаркова , адвокат по медицинско право, коментира решение на ВАС срещу отказ на НЗОК да заплати чернодробната трансплантация в чужбина на младеж в тежко състояние . "Отменен е отказът и средствата, заплатени за лечението на младежа, събрани чрез дарения, ще бъдат възстановени от НЗОК. По-важно е какво се установи в рамките на това дело...

публикувано на 19.02.25 в 13:47
Д-р Александър Канчелов

Проблемът с наркотиците: Заявки, решения, илюзии

Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да пушат, над 40% от тях са запалили първата си цигара на 14-15 години. Делът на момичетата е 27,9% , а на момчетата – 21,5%. Интензивни пушачи са 63,1 от момичетата и 51,3% от момчетата Децата между..

публикувано на 19.02.25 в 13:45

Музиканти сигнализират за нередности в ОКИ "Надежда"

В рубриката "Разговорът" бе проведена дискусия след сигнал от страна на творци относно работата им с Общинския културен институт "Надежда". В разговора участваха музикантката Розалина Касабова , музикалният редактор Зорница Цветанова и заместник-кметът на направление "Култура, образование, спорт и младежки дейности" в Столична община..

обновено на 19.02.25 в 11:51

Детският активизъм – какво мислят, искат и могат децата у нас

За желанието на непорасналите да подарят времето си, за да направят света по-добър, в "Нашият ден" разговаряме с Евгения Тонева – изследовател в Ноу-хау център за алтернативни грижи за деца – НБУ. Тонева се занимава с изследване на детския активизъм у нас – какво  всъщност искат децата и съвпадат ли желанията им с възгледите на..

публикувано на 19.02.25 в 10:26