Предаването “Законът и Темида“ на програма “Христо Ботев“ навърши 10 години. Водещата Анелия Торошанова влезе в ролята на Главния герой, за да сподели част от историите, каузите и сътрудничествата в десетилетието на предаването.
“Това са истории, като започнем от неща, свързани с делба на земя, до историите в семейството – родителите, децата, разделите, разводите и последствията след тях. Случаи на деца, отвлечени от единия родител, в които другият търси детето си и се бори с институциите. Случаи, свързани с незаконно строителство. Може да отмине един цял човешки живот, докато една сграда бъде бутната“, казва водещата Анелия Торошанова в “Нашият ден“ и допълва:
“Много са случаите на проблеми на майките на деца с увреждания, в които съм използвала лични контакти, за да мога да реша даден казус. Например, майка, която има изпълнително дело във връзка със суми, които е натрупала в годините към Топлофикация, хиляди левове. В дома си очаква частен съдебен изпълнител, който да описва и изземва имущество. Когато питам коя е най-скъпата вещ в къщата, ми казват, че това е инвалидната количка на детето...
Заслужава си да помагаш и смятам, че ролята на радиото, на обществените медии е огромна в това отношение. Щастлива съм, че работя с колегите от предаването “Нашият ден“, благодаря и на ръководството на Националното радио, което винаги ме е подкрепяло.“
Случаите, в които опитът за помощ е неуспешен
“Имаше един такъв случай, в който при нас дойде една майка на дете с увреждания, които са за цял живот. Жената беше притеснена, че ако нещо се случи с нея, няма кой да отглежда детето, което вече е пораснал мъж. Дойде с молба да помогнем то да бъде настанено в социална институция. Има домове, които са за срок от три или пет години, те живеят там и се грижат много добре за тях. Звънях на много места, но никой не пожела да помогне.
Опитвали сме се след тежки катастрофи, в които има убийство, да върнем дела за доразследване, за да бъде доказана вината на извършителя. Прокуратурата обаче много често работи поръчково.
Освен съдебна реформа, трябва да има и промени в законодателството. По време на последното 47-о Народно събрание, в което сме все още, не е приет нито един съществен закон. Бяха ликвидирани Специализираната прокуратура и специализираните съдилища, но това не е съществено, за да се случат реформи в съдебната система, такива трябва да се случат и с човешкия фактор.
Не може да идват делегирани прокурори от ЕС, европейски прокурори ще работя тук, ще имат собствена сграда и ще им плащаме заплата. Това са пак пари от данъкоплатците, а нашите прокурори да не си вършат качествено работата. Има голяма престъпност, която не може да бъде ликвидирана, но трябва да бъде намалена. Друг голям проблем е корупцията по всички етажи на властта и връзката на някои управляващи с олигарсите.“
Очаквания към съдебната система
“Очаквам да има промени. Самият екип на Министерство на правосъдието работи по много законопроекти. Законът за съдебната власт, който отново влезе в Народното събрание. Искат да променят философията на Търговския закон и редица други закони. Дано обаче да има време, виждайки съвременната политическа ситуация, не знам това дали ще може да се случи“, посочва още Торошанова.
Не на последно място водещата подчертава, че предаването “Законът и Темида“ нямаше да е днес това, което е, ако не беше екипът от сътрудници към него:
“Аз имам един малък принос, че успях да приобщя тези хора, да създам този екип. С адв. Захари Генов и с нотариус Камен Каменов например имаме дългогодишно приятелство. Те никога не са ме предавали нито в човешки, нито в професионален план. Успяхме да съхраним едно истинско приятелство и професионална колегиалност през годините.“
Повече за дългогодишните сътрудници на предаването “Законът и Темида“ можете да чуете от пълния разговор в звуковия файл.
В редакция "Хумор и сатира" акъл имаме много и щедро го раздаваме, не ни се свиди. Огледаме се, видим област, където явно се нуждаят от акъл и веднага ставаме мозъчни донори, така да се каже. За съжаление често пъти акълът ни се отхвърля, не влиза в работа, което си личи навсякъде у нас. Това обаче не ни разколебава, продължаваме да раздаваме в..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как фалшивите, подвеждащи и изфабрикувани новини се разпространяват по различен начини в различните общности? В "Работилница за журналисти" на АЕЖ - България беше представено ново проучване на..
В Деня на патентоване на първата електрическа самобръсначка и първото изкуствено кръвопреливане в света, гост в студиото е Илиана Типова – отличник на випуска на 10-ия майсторски клас по радиожурналистика на БНР. Тя е автор и водещ на предаването за туризъм и хоби на Радио Кърджали "Накъде в неделя". За връзката между Граф Дракула, Хелоуин, гробищата..
Епигенетиката изучава изменения в гените, които не се дължат на промени в ДНК последователността. Тези промени могат да бъдат предизвикани от външни фактори – въздух, стрес, хранене, и в някои случаи се предават на следващите поколения. За епигенетичните фактори и тяхното овладяване в изпълненото със стрес ежедневие в "Terra Култура" говори..
От 2 декември всеки понеделник между 8:30 ч. и 9 ч. в ефира на "Нашият ден" ще гостуват български иноватори със зелена бизнес ориентация. Поводът е първото национално проучване на Move.bg "Зелени решения от България 2024" . За "зелените решения" в бизнеса и данните от проучването в предаването разговаряме със Саша Безуханова –..
Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как..
Месецът, посветен на мъжкото здраве, бе анализиран от акад. Чавдар Славов. В мотото на здравната среща в ефир използвахме популярното име на кампанията,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg