Предаването “Законът и Темида“ на програма “Христо Ботев“ навърши 10 години. Водещата Анелия Торошанова влезе в ролята на Главния герой, за да сподели част от историите, каузите и сътрудничествата в десетилетието на предаването.
“Това са истории, като започнем от неща, свързани с делба на земя, до историите в семейството – родителите, децата, разделите, разводите и последствията след тях. Случаи на деца, отвлечени от единия родител, в които другият търси детето си и се бори с институциите. Случаи, свързани с незаконно строителство. Може да отмине един цял човешки живот, докато една сграда бъде бутната“, казва водещата Анелия Торошанова в “Нашият ден“ и допълва:
“Много са случаите на проблеми на майките на деца с увреждания, в които съм използвала лични контакти, за да мога да реша даден казус. Например, майка, която има изпълнително дело във връзка със суми, които е натрупала в годините към Топлофикация, хиляди левове. В дома си очаква частен съдебен изпълнител, който да описва и изземва имущество. Когато питам коя е най-скъпата вещ в къщата, ми казват, че това е инвалидната количка на детето...
Заслужава си да помагаш и смятам, че ролята на радиото, на обществените медии е огромна в това отношение. Щастлива съм, че работя с колегите от предаването “Нашият ден“, благодаря и на ръководството на Националното радио, което винаги ме е подкрепяло.“
Случаите, в които опитът за помощ е неуспешен
“Имаше един такъв случай, в който при нас дойде една майка на дете с увреждания, които са за цял живот. Жената беше притеснена, че ако нещо се случи с нея, няма кой да отглежда детето, което вече е пораснал мъж. Дойде с молба да помогнем то да бъде настанено в социална институция. Има домове, които са за срок от три или пет години, те живеят там и се грижат много добре за тях. Звънях на много места, но никой не пожела да помогне.
Опитвали сме се след тежки катастрофи, в които има убийство, да върнем дела за доразследване, за да бъде доказана вината на извършителя. Прокуратурата обаче много често работи поръчково.
Освен съдебна реформа, трябва да има и промени в законодателството. По време на последното 47-о Народно събрание, в което сме все още, не е приет нито един съществен закон. Бяха ликвидирани Специализираната прокуратура и специализираните съдилища, но това не е съществено, за да се случат реформи в съдебната система, такива трябва да се случат и с човешкия фактор.
Не може да идват делегирани прокурори от ЕС, европейски прокурори ще работя тук, ще имат собствена сграда и ще им плащаме заплата. Това са пак пари от данъкоплатците, а нашите прокурори да не си вършат качествено работата. Има голяма престъпност, която не може да бъде ликвидирана, но трябва да бъде намалена. Друг голям проблем е корупцията по всички етажи на властта и връзката на някои управляващи с олигарсите.“
Очаквания към съдебната система
“Очаквам да има промени. Самият екип на Министерство на правосъдието работи по много законопроекти. Законът за съдебната власт, който отново влезе в Народното събрание. Искат да променят философията на Търговския закон и редица други закони. Дано обаче да има време, виждайки съвременната политическа ситуация, не знам това дали ще може да се случи“, посочва още Торошанова.
Не на последно място водещата подчертава, че предаването “Законът и Темида“ нямаше да е днес това, което е, ако не беше екипът от сътрудници към него:
“Аз имам един малък принос, че успях да приобщя тези хора, да създам този екип. С адв. Захари Генов и с нотариус Камен Каменов например имаме дългогодишно приятелство. Те никога не са ме предавали нито в човешки, нито в професионален план. Успяхме да съхраним едно истинско приятелство и професионална колегиалност през годините.“
Повече за дългогодишните сътрудници на предаването “Законът и Темида“ можете да чуете от пълния разговор в звуковия файл.
Какво е "соросоид" и наистина ли е застрашена демокрацията у нас и в Европа, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Георги Лозанов , преподавател във ФЖМК на СУ "Св. Климент Охридски". "Соросоид" "Стигмата "соросоид" се появи доста след създаването на "Отворено общество", когато позицията на гражданското общество и либералната..
Какви опасности за свободата на изразяване и демокрацията крият предложените за гласуване в НС през тази седмица проектозакон за "чуждестранните агенти" и съставянето на парламентарна комисия за "установяване на факти и обстоятелства относно дейността на Джордж Сорос в България за целия период на прехода", коментира в "Мрежата" по програма..
В редакция "Хумор и сатира" – не, че го искаме, но често пъти какъвто абсурд напишем в нашите сатири, такъв се случва не след дълго. Подробности и примери ще има в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", композирани и изпети от Рашко..
В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев, дългогодишен консултант на предаването, отговаря на слушателски въпроси. Иван Матеев, Велико Търново: Аз съм инвалид, прикован съм към леглото и живея от социални помощи. В началото на годината получих известие, че дължа по старо дело за имот съдебни такси в размер на 200 лв.,..
Българският център за нестопанско право обяви началото на кандидатстването за 15-ото издание на програмата LET’S GO: Програма за предприемачество за НПО за 2025 г. Тази инициатива е насочена към гражданските организации, които желаят да стартират стопанска дейност, свързана с тяхната мисия. LET’S GO е интензивна тримесечна програма, която ще се..
Какви опасности за свободата на изразяване и демокрацията крият предложените за гласуване в НС през тази седмица проектозакон за "чуждестранните агенти"..
Какво е "соросоид" и наистина ли е застрашена демокрацията у нас и в Европа, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Георги Лозанов ,..
Продуцентката и актриса Деси Тенекеджиева , режисьорът и съсценарист Бен Чарлз Едуардс , изпълнителният продуцент и актьор Гари Стреч и операторът..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg