В Художествената галерия "Проф. Васил Захариев" - Самоков се откри изложбата "Самоковци в рисунките на Васил Чакъров - Чак". Тази експозиция е особено ценна за жителите на града – те пазят в сърцата си памет за художника, а той ги е обезсмъртил в своите рисунки.
Калейдоскоп от образи, съхранени във виртуозни драски с усмивка и обич... Така определя творчеството на своя знаменит баща Домника Чакърова - Даскалова.
Васил Чакъров - Чак не е от най-шумните имена, но той е голям майстор на акварела, маслената техника, рисунката и шаржа. Оглеждайки голямото наследство, което е завещал, доц. Ружа Маринска предлага един дългосрочен проект и оттогава всяка година до 2024 г., когато се навършват 90 години от рождението му, се планират по две-три изложби на различни места с различни техники и различна тематика. Васил Чакъров е работил много – просто е невероятно как е съвместявал учителската си практика с това голямо творчество.
Доц. Ружа Маринска, дългогодишен изследовател на живота и творчеството на Васил Чакъров, разказва в "Артефир":
"През есента в Дома на хумора в Габрово ще бъде показана голяма изложба "Васил Чакъров – шаржове, карикатури и колажи". А тази изложба, от една страна, е част от дългогодишен проект за представяне на творчеството на Васил Чакъров. Докато я подготвях и преглеждах огромния материал, натрупан в папките и кашоните на художника, видях, че има една част, свързана с неговото дълго житие-битие в Самоков. Макар и роден в кюстендилското село Багренци, Чакъров е прекарал целия си живот в Самоков. И е естествено той да рисува самоковци – да рисува колегите си учители, художници, поети и културни дейци от града. Да рисува учениците си...
Експозицията е любопитна, защото рисунките и шаржовете са много качествени – на нивото на всичко, което Чакъров ни е завещал. Независимо от това, че героите са местни.
Всички образи са видени от художника живо, остро и характерно – в различни техники. Любопитно е, че тази изложба по своеобразен начин е интерактивна, защото някогашните деца днес вече са хора на възраст и те се разпознават в рисунките на някогашния свой учител. Той е имал голям авторитет не само в Самоков, но и между колегите и учителите си из цялата страна.
Това е на нивото на Васил Чакъров – една качествена и висока изложба, а от друга страна – тя е приятна, любопитна и забавна. Разкрива една друга страница от творчеството му. По времето, когато рисува тези шаржове, Чакъров вече се е наложил като майстор на акварела и на други техники. Но това е било някаква негова вътрешна потребност. И ето, че е налице един материал – любопитен и интересен – който заслужава внимание и на по-широката публика."
Експозицията остава в Художествената галерия "Проф. Васил Захариев" - Самоков до 30 юни 2022 г.
Чуйте повече от звуковия файл.
Васил Чакъров е роден е през 1934 г. в кюстендилското село Багренци, но почти целият му професионален и творчески път преминава в Самоков. Продължител на мисията на самоковските зографи, призвани да пресътворяват света в образ и багра.
Васил Чакъров - Чак организира самостоятелни изложби в Кюстендил, в София, в Самоков. Участва в множество окръжни и общи експозиции в Съветския съюз, Полша, Унгария, Чехословакия, Дания.
Носител е на Националната награда за живопис "Захарий Зограф“, 2008 (съвместно с Магда Абазова).
Негови творби притежават Националната художествена галерия, Софийската градска художествена галерия, галериите в Кюстендил, Самоков, Благоевград, Сливен, Добрич, Балчик, Дома на хумора в Габрово, Министерството на образованието и науката, учреждения и частни лица. Творби на художника има и в Германия, Франция, Италия, Гърция, Израел, Мексико, САЩ и др.
Снимки – ХГ "Проф. Васил Захариев" – Самоков
Антологията "Животът през Средновековието" беше представена от проф. Цочо Бояджиев, проф. Олег Георгиев и Тони Николов, а журналистът Ангел Иванов прочете откъси. В сборника се срещаме със "забележителна галерия от теми и автори, сред които св. Тома от Аквино, папа Григорий Велики, св. Бонавентура и др". Преводачи са Евгения Панчева, Ирена..
"Започнах да правя тези фотографии в личното време на града – в затишието. Преди Коледните празници, веднага след Нова година, до началото на летния сезон. Последните няколко портрета направих в меката есен, когато всички си отдъхнахме от горещото лято на 2024 година. Изложбата става сега през ноември. Тя е предназначена за очите и сърцата на хората,..
Нобеловият лауреат за литература Юн Фосе пише първата си пиеса "Някой ще дойде" през 1992 година. В края на 90-те пиесите на норвежкия писател започват да се поставят по европейските сцени и не след дълго и на различни континенти. Постановката на Катя Петрова "Някой ще дойде" в Народния театър "Иван Вазов" е първи прочит на пиесата у нас и първа..
От 10 до 15 декември ще се проведе Софийския международен литературен фестивал в НДК. Дария Карапеткова , координатор на събитието, запознава слушателтие на "Нашият ден" с акцентите в програмата , която предстои да бъде обявена в завършен вид съвсем скоро. Една от звездите на международната литературна сцена, която ще гостува в България..
В рубриката "Темите на деня" екипът ни имаше удоволствието да разговаря с Теодора Нишков, известна още като Принц Датски, и доц. д-р Александър Нишков, преподавател по фотография в НАТФИЗ. Темата бе фотографията – изкуство, вдъхновение и наследство. Теодора Нишков, фотограф и наследница на писателя Димитър Подвързачов, представи своето творчество..
Днес отбелязваме 67 години от деня, когато за първи път записите в "Златния фонд" на БНР започват да се описват и организират във ведомост . По..
"Антология Съвременна българска поезия" има официална премиера на 5 декември от 18,30 ч. в Yalta ArtRoom . Включени са 43 утвърдени имена, а целта на..
На 30 ноември Нов български университет ще бъде домакин на уникален научен форум, който ще разгледа отношенията между природните и хуманитарните науки...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg